Wizyta Prezydenta RP we Francji - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Strona znajduje się w archiwum.

28.10.2015

Wizyta Prezydenta RP we Francji

- To była bardzo poważna rozmowa – powiedział prezydent Andrzej Duda dziennikarzom w Paryżu po rozmowie z prezydentem Francji François Hollande'em. – Współpraca pomiędzy Polską a Francją to już są stulecia. Zawsze była ona bardzo dobra – podkreślił prezydent, który 28 października br. złożył wizytę we Francji. Prezydentowi towarzyszył szef BBN minister Paweł Soloch.

Powitanie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy przez Prezydenta Republiki Francuskiej François Hollande’a odbyło się przed Pałacem Elizejskim. Po nim prezydenci udali się na rozmowy „w cztery oczy”, a następnie wygłosili oświadczenia dla mediów.

Rozmowy prezydentów dotyczyły m.in.  relacji polsko-francuskich, w tym w ramach Trójkąta Weimarskiego, oraz zbliżającego się szczytu klimatycznego, a także porozumienia mińskiego i kwestii trwałego pokoju na Ukrainie. Prezydenci rozmawiali także o konflikcie w Syrii.

Andrzej Duda przypomniał, że Polska ubiega się o status niestałego członka w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019. – Nasza kandydatura cieszy się przychylnością Francji – poinformował prezydent.

- Na początku 2016 roku w Polsce dojdzie do spotkania rządów Polski i Francji - powiedział prezydent Francji François Hollande. W pierwszym półroczu przyszłego roku dojdzie też do spotkania Trójkąta Weimarskiego - dodał.

Hollande poinformował na wspólnej z polskim prezydentem konferencji prasowej, że na początku przyszłego roku "z całą pewnością w Polsce" będzie miało miejsce spotkanie obydwu rządów - Polski i Francji.

- Prezydent Duda i ja przywiązujemy dużą wagę do Trójkąta Weimarskiego (Francja, Polska, Niemcy). Wczoraj spotkałem się z kanclerz Angelą Merkel i mówiłem jej o dzisiejszym spotkaniu. Postanowiliśmy zorganizować spotkanie Trójkąta Weimarskiego w pierwszym półroczu przyszłego roku, przed szczytem NATO, który będzie miał miejsce w lipcu w Polsce - powiedział francuski prezydent.

Wizyta polskiego prezydenta w Republice Francuskiej rozpoczęła się od ceremonii oficjalnego powitania Prezydenta RP na Dziedzińcu Pałacu Inwalidów. W południe Andrzej Duda spotkał się z Przewodniczącym Zgromadzenia Narodowego RF Claudem Bartolone.  

Prezydent złożył także wiązankę kwiatów pod Tablicą Solidarności na esplanadzie Inwalidów. Tablica upamiętnia liczne manifestacje, jakie miały tam miejsce zaraz po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego. W uroczystości uczestniczyli działacze "Solidarności" oraz harcerze.

 

Źródło: PAP; prezydent.pl