Nowy numer kwartalnika „Bezpieczeństwo Narodowe” - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

13.11.2015

Nowy numer kwartalnika „Bezpieczeństwo Narodowe”

Perspektywy polsko-rumuńskiej współpracy ws. bezpieczeństwa, konsekwencje cięć w wydatkach obronnych członków NATO, a także nieformalne wpływy państw trzecich na kształtowanie się polityki energetycznej Unii Europejskiej to jedne z tematów podjętych na łamach najnowszego, 35. numeru kwartalnika BBN „Bezpieczeństwo Narodowe”.

Wobec pojawiających się różnic w kooperacji Polski z państwami Grupy Wyszehradzkiej, Rumunia może stać się w perspektywie kilku następnych lat głównym regionalnym sojusznikiem – pisze Przemysław Pacuła w artykule poświęconym relacjom polsko-rumuńskim. Jak zauważa autor, relacje te nabierają dodatkowego znaczenia w obliczu zaplanowanego na lipiec 2016 r. szczytu NATO w Warszawie.

W tekście poświęconym budżetom obronnym państw NATO płk Mariusz Fryc zwraca uwagę na strategiczny dylemat przed jakim stoją dziś europejskie armie NATO. Polega on na tym, jak utrzymać zdolności wykonywania zadań obronnych i angażowania się w operacje zewnętrzne, przy jednoczesnym ograniczaniu budżetów obronnych, zasobów osobowych i uzbrojenia.

Temat działań Francji wobec terroryzmu, szczególnie po zamachu na „Charlie Hebdo”, przedstawiony jest w tekście Małgorzaty Wróblewskiej-Łysik. Autorka m.in. analizuje zmiany, jakie w obliczu zagrożenia terroryzmem zachodzą w organizacji i modernizacji francuskich sił zbrojnych, czy też w polityce wewnętrznej – dotyczące wprowadzania nowych instrumentów prawnych i policyjnych.  

Najnowszy numer kwartalnika podejmuje także problem nieformalnego oddziaływania Federacji Rosyjskiej, w tym poprzez koncern Gazprom, na politykę energetyczną Unii Europejskiej. W tekście dr Mariusz Ruszel postuluje, aby UE stworzyła skuteczną oraz solidarną przeciwwagę wobec nasilających się zagrożeń tego rodzaju.  

Problematyka Unii Europejskiej poruszona jest także w artykule Lidii Powirskiej, poświęconym unijnemu potencjałowi mediacyjnemu. Autorka zwraca uwagę na doświadczenia i sukcesy na tym obszarze, jednocześnie zaznaczając, że niepokój może budzić brak stanowiska UE wobec arabskich rewolucji oraz bezsilność w dialogu między Rosją a Ukrainą.

W kwartalniku zamieszczone zostały także robocze tłumaczenia „Narodowej strategii wojskowej Stanów Zjednoczonych”, opublikowanej 1 lipca 2015 r. oraz „Doktryny wojennej Federacji Rosyjskiej”, wydanej 26 grudnia 2014 r. Natomiast najnowsza „Strategia bezpieczeństwa Republiki Czeskiej” omówiona została – także w odniesieniu do „Strategii Bezpieczeństwa Narodowego RP” – w artykule analityka BBN dr. Sławomira Kamińskiego. 

Kwartalnik dostępny jest na stronach internetowych Biura Bezpieczeństwa Narodowego, a także we wszystkich głównych bibliotekach na terenie Polski.

Kwartalnik „Bezpieczeństwo Narodowe” wydawany jest przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego od 2006 r. W 2012 r. otrzymał status czasopisma naukowego, za publikację w którym Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznaje obecnie 6 punktów. Artykuły analityków BBN oraz autorów zewnętrznych poruszają kwestie związane z polityczno-strategicznymi, militarnymi i pozamilitarnymi kwestiami bezpieczeństwa narodowego oraz międzynarodowego.

 

KWARTALNIK
"BEZPIECZEŃSTWO NARODOWE"
NR. 35