Prezydent: Ukraina jest wielkim strategicznym partnerem Polski - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

15.12.2015

Prezydent: Ukraina jest wielkim strategicznym partnerem Polski

Przebywający z oficjalną wizytą w Kijowie prezydent Andrzej Duda spotkał się we wtorek z Prezydentem Ukrainy. Po ceremonii oficjalnego powitania polskiej Pary Prezydenckiej na placu przed gmachem Administracji Prezydenta Ukrainy odbyła się rozmowa w „cztery oczy” Andrzeja Dudy i Petro Poroszenki, a następnie rozmowy delegacji pod przewodnictwem obu prezydentów.

- Ukraina jest wielkim strategicznym partnerem Polski – mówił polski prezydent na konferencji prasowej.

Andrzej Duda podkreślił, że suwerenność i niepodległość Ukrainy są dla Polski jedną ze spraw absolutnie kluczowych i dlatego nasz kraj z wielką uwagą przygląda się realizacji porozumień mińskich. Ocenił, że ich wdrożenie jest absolutnie jednoznacznie pierwszym krokiem do pokoju na Ukrainie. Podkreślił, że to cel do którego trzeba dążyć z całych sił.

Według prezydenta Dudy nic nie wskazuje na to, by porozumienia mińskie miały zostać zrealizowane w przewidzianym terminie, czyli do 31 grudnia br. - W związku z tym jest sprawą jednoznaczną, że okres ich realizacji musi zostać przedłużony - powiedział Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił, że Polska nie będzie biernym obserwatorem tego, w jaki sposób będą realizowane porozumienia mińskie. - Stoimy na stanowisku, że także polityka sankcji, która w związku z porozumieniami mińskimi jest realizowana, powinna być kontynuowana. Europa i świat z tych sankcji rezygnować nie powinny – oświadczył prezydent. - Mamy nadzieję, że sankcje w najbliższym czasie zostaną prolongowane; stanowisko Polski w tej sprawie jest jednoznaczne - dodał. Zadeklarował też wsparcie dla pokojowych aspiracji Ukrainy.

- Wspieramy ukraińskie dążenia, jeśli chodzi o Unię Europejską i o ruch bezwizowy – zaznaczył Andrzej Duda. – Chciałbym, by granica między Polską a Ukrainą była granicą wzorcową, pewną, ale też przyjazną. To nie może być ściana – dodał. 

Jak mówił prezydent Duda, rozmowy dotyczyły też intensyfikacji działania prezydenckiego komitetu konsultacyjnego. - Chcielibyśmy, żeby spotkanie tego komitetu odbyło się zaraz po Nowym Roku. Bardzo istotnym elementem będzie powołanie instytucji dialogu, która będzie forum dyskusji i ustalaniu wzajemnych relacji, jeżeli chodzi o kwestie naukowe, kulturalne, ale przede wszystkim, jeżeli chodzi o kwestie historyczne - powiedział prezydent.

- Nie mamy wątpliwości razem z panem prezydentem Poroszenką, że układanie dobrej przyszłości i dobrych wzajemnych relacji polsko-ukraińskich musi się opierać także na prawdzie historycznej, nawet jeżeli ta prawda jest bolesna, to trzeba się na niej opierać, trzeba od niej wyjść, trzeba pokonywać pewne stereotypy, które w relacjach między narodami nie powinny istnieć – dodał Andrzej Duda.

Według Prezydenta RP krzywdy, które zaistniały w XX wieku nie powinny kłaść się cieniem na wzajemnych relacjach Polski i Ukrainy.

Andrzej Duda powiedział też, że Polska będzie dalej wspierać Ukrainę w procesie decentralizacji. Zapowiedział m.in. wyjazdy lokalnych władz ukraińskich na konsultacje z polskimi samorządami i wsparcie ze strony polskich ekspertów. Mówił też o potrzebie poprawy sytuacji polskich przedsiębiorców aktywnych na rynku ukraińskim.

Prezydent Duda zadeklarował, że Polska będzie dzielić się z przyjaciółmi z Ukrainy doświadczeniami w budowie państwa demokratycznego i państwa prawa. Prezydent zaznaczył, że Polska ma różne doświadczenia przy reformowaniu kraju. - Przy działalności instytucji publicznych mamy zjawiska i dobre, i takie, które trudno oceniać jako dobre, a o których wprost można powiedzieć, że są złe – mówił prezydent.

Prezydent powiedział, że bardzo by chciał, aby Ukraina była obecna na szczycie NATO w lipcu w Warszawie. - Będę zabiegał, aby miejsce dla Ukrainy było przy tym stole – podkreślił Andrzej Duda. Polski prezydent uważa, że jest to istotne z punktu widzenia nie tylko relacji polsko-ukraińskich, ale także z punktu widzenia pozycji Ukrainy w sferze globalnej i bezpieczeństwa w naszej części świata.

We wtorek rano polski prezydent złożył wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza. Następnie Para Prezydencka złożyła symboliczny koszyk pod Pomnikiem Ofiar Wielkiego Głodu 1932-1933, po czym udała się na zwiedzanie Muzeum Ofiar Wielkiego Głodu.

 

Źródło: prezydent.pl; PAP