Prezydent RP: Nie byłoby silnej II RP, gdyby nie zryw Wielkopolan - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

29.12.2015

Prezydent RP: Nie byłoby silnej II RP, gdyby nie zryw Wielkopolan

Prezydent Andrzej Duda w poniedziałek przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie oddał hołd poległym w powstaniu wielkopolskim. - Nie byłoby niepodległej, silnej II Rzeczypospolitej, gdyby nie zryw Wielkopolan - powiedział. Podczas uroczystości Prezydentowi towarzyszył zastępca szefa BBN minister Jarosław Brysiewicz.

- Nie byłoby niepodległej, silnej II Rzeczypospolitej w jej ostatecznych granicach, gdyby nie zryw poznanian, gdyby nie potem zryw Wielkopolan - mówił prezydent.

 Zaznaczył, że ta postawa patriotyzmu, miłości do ojczyzny trwa. - Ale także postawa miłości rozumianej jako obowiązek gospodarności, przedsiębiorczości, przynoszenia ojczyźnie dochodu, dawania pracy innym. Tego wszystkiego, co dzisiaj decyduje o tym, że Wielkopolska to jeden z najsilniejszych regionów kraju i najlepiej rozwiniętych – powiedział Andrzej Duda.

- Ludzie podziwiają Wielkopolan za gospodarność, przedsiębiorczość, umiejętność pragmatycznego myślenia. To wszystko w niezwykły sposób ujawnia się w historii Wielkopolski i jej mieszkańców z czasów zaborów, powstania wielkopolskiego i widać to także i dzisiaj – mówił prezydent w przemówieniu na Placu Piłsudskiego.

Podkreślił, że to praca organiczna, postawy patriotyczne budują i kształtują Polaków.

Prezydent chciałby, by uroczystości upamiętniające powstanie wielkopolskie odbywały się przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie co roku. - By Wielkopolsce i Poznaniowi, i tym wszystkim, którzy wtedy dzielnie stanęli czy to z bronią w ręku, czy wspierając powstańców, byśmy składali im co roku hołd, podkreślając wagę tego niezwykłego w naszych dziejach wydarzenia - podkreślił prezydent.

- Cześć i chwała bohaterom. Wieczna pamięć tym, którzy polegli. Polska nigdy tego zrywu nie zapomni"- zaznaczył Andrzej Duda.

W uroczystości prezydentowi towarzyszyła szefowa Kancelarii Prezydenta RP Małgorzata Sadurska. Przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbyła się uroczysta zmiana wart, odczytano apel pamięci i oddano trzykrotną salwę honorową. W intencji uczestników powstania wielkopolskiego odmówiono modlitwę, odbyła się także parada hufców harcerskich.

Wieńce przed pomnikiem złożył Prezydent RP, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz organizacji kombatanckich. 

W intencji uczestników walk wcześniej odbyła się msza św. w kościele ojców Dominikanów. Hołd powstańcom wielkopolskim oddano także na Wojskowych Powązkach, gdzie znajdują się mogiły ok. 60 uczestników zrywu.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu i było największym zrywem niepodległościowym na terenie zaborów, zwieńczonym zwycięstwem. Dzięki niemu mieszkańcy Wielkopolski odzyskali wolność, a ziemie stanowiące kolebkę państwowości wróciły do Polski.

Źródło: prezydent.pl