Spotkanie ministrów obrony Polski, Litwy i Ukrainy - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

25.01.2016

Spotkanie ministrów obrony Polski, Litwy i Ukrainy

W poniedziałek, 25 stycznia br., w Lublinie odbyła się oficjalna ceremonia rozpoczęcia funkcjonowania Wielonarodowej Brygady z udziałem ministrów obrony narodowej Polski Antoniego Macierewicza, Litwy Juozasa Olekasa i Ukrainy gen. armii Stepana Połtoraka. W spotkaniu trójstronnym uczestniczył także zastępca szefa BBN minister Jarosław Brysiewicz.

Przy tej okazji ministrowie rozmawiali nt. przygotowania operacyjnego jednostki oraz współpracy wielostronnej i sytuacji bezpieczeństwa w regionie.

Szef polskiego resortu obrony narodowej Antoni Macierewicz podkreślił, że dotychczasowa współpraca batalionów wchodzących w skład brygady jest dobra: - Meldunki, które odebraliśmy, wskazują na dobrą pracę, dobre zgranie wszystkich trzech batalionów.

Ministrowie wskazali na istotną rolę brygady, która będzie działać na wschodniej flance NATO. Minister Antoni Macierewicz zaznaczył, że traktuje jednostkę, jako jedną z zasadniczych form współpracy wojskowej. - Brygada wielonarodowa jest znakiem, jest symbolem i jest bardzo jasnym sygnałem dla wszystkich, którzy chcieliby naruszać pokój w Europie - zaakcentował szef polskiego resortu obrony. Brygadę - jak mówił minister Macierewicz- tworzy dwóch członków NATO oraz Ukraina, będąca pod presją agresji rosyjskiej.

Jak zaznaczył polski minister: szczegóły współpracy i współdziałania zostaną zsynchronizowane i dograne w ciągu najbliższego roku. Ministrowie wyrazili nadzieję, że do czasu osiągnięcia gotowości bojowej przez brygadę, Ukraina odzyska integralność terytorialną.  Brygada ma liczyć blisko 4 tysiące żołnierzy i osiągnie gotowość bojową w styczniu 2017 roku.

Po zakończeniu rozmów ministrowie złożyli wpis do księgi pamiątkowej.

Dowódca wielonarodowej brygady LITPOLUKRBRIG gen. Joks  podczas wizyty zapoznał ministra obrony Ukrainy nie tylko ze strukturą i zadaniami wielonarodowej brygady, ale również pokazał sprzęt i wyposażenie wojskowe, jakim dysponują żołnierze podległych mu pododdziałów.
 

*   *   *

Główne zadanie brygady ma polegać na udziale w operacjach pokojowych; celem powołania jednostki jest też zacieśnienie regionalnej współpracy wojskowej i pomoc Ukrainie w reformowaniu jej sił zbrojnych. Brygada, której pododdziały będą stacjonować w macierzystych krajach, a dowództwo w Lublinie, ma się też stać bazą do powołania kolejnej grupy bojowej UE.

Brygada ma być wykorzystywana w operacjach pod auspicjami ONZ, NATO i UE oraz w ramach doraźnych koalicji zawiązywanych zgodnie z Kartą Narodów Zjednoczonych i umowami między państwami wystawiającymi siły.

W 2007 r. w Brukseli szefowie resortów obrony trzech państw postanowili o sformowaniu wspólnego batalionu. Rok później zdecydowano, że będzie to większa jednostka. O powołaniu LITPOLUKRBRIG postanowiono w 2009 roku; a umowę o jej utworzeniu ministrowie obrony trzech państw podpisali we wrześniu 2014r w Warszawie