Bezpieczeństwo wschodniej granicy UE i NATO - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

25.02.2016

Bezpieczeństwo wschodniej granicy UE i NATO

Dziś i jutro (25-26 lutego) w Kijowie, pod auspicjami NATO Science for Peace and Security Programme, odbywają się pogłębione warsztaty badawcze, których celem jest wypracowanie konkretnych rekomendacji dla ukraińskich służb granicznych i zacieśnienie współpracy w tej dziedzinie z państwami NATO. Wydarzenie patronatem honorowym objął Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego minister Paweł Soloch.

Warsztaty mają za zadanie wpłynąć na polepszenie współpracy Państwowej Służby Przygranicznej Ukrainy z odpowiednimi instytucjami państwa polskiego, a poprzez to i na zwiększenie bezpieczeństwa granicy polsko-ukraińskiej, będącej jednocześnie granicą zewnętrzną UE i NATO.

Tematem dyskusji ekspertów, którzy biorą udział w wydarzeniu, zorganizowanym przez Instytut Kościuszki oraz Ukraiński Instytut Polityki Publicznej przy wsparciu oficjalnego partnera – firmy Pentacomp, są zagrożenia dla bezpieczeństwa granic NATO, w tym polsko-ukraińska współpraca w zakresie zwiększania kompetencji straży granicznej i umacniania mechanizmów walki z korupcją.

Rezultatem warsztatów będzie wypracowanie rekomendacji dla Państwowej Służby Granicznej i Państwowej Służby Podatkowej Ukrainy w zakresie zwiększania odporności na korupcję, praworządności oraz przejrzystości funkcjonowania.

Wnioski z dyskusji zostaną przygotowane w oparciu o dobre praktyki krajów NATO. Organizatorzy liczą także, że będą one ważnym głosem w dyskusji nad strategią zabezpieczania granic, realizowaną przez członków Sojuszu Północnoatlantyckiego. Kijowskie warsztaty “Addressing Security Risks at the Ukrainian Border through Best Practices on Good Governance – Sources and Counter Measures” składają się z pięciu paneli eksperckich:

  • Praworządność sektora obronnego – klucz do integracji euroatlantyckiej Ukrainy [oficjalne otwarcie].
  • Korupcja jako wyzwanie dla bezpieczeństwa granic.
  • Narzędzia instytucjonalne przeciwdziałania i zwalczania korupcji w zarządzaniu granicami – doświadczenia międzynarodowe.
  • Zwiększanie gotowości na kryzysy przygraniczne poprzez zwiększanie praworządności i przejrzystości służb granicznych.
  • Bilateralny i multilateralny wymiar współpracy międzynarodowej w dziedzinie zwiększania kompetencji i praworządności służb granicznych: inicjatywy transgraniczne, pomoc organizacji międzynarodowych oraz NATO Building Integrity Programme.

 

Źródło: Instytut Kościuszki, inf. własna