Koncert "O Żołnierzach Wyklętych opowieść" - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

29.02.2016

Koncert "O Żołnierzach Wyklętych opowieść"

– Okupanci chcieli zniszczyć ideę polskości. Tę ideę obronili żołnierze niezłomni. Ta idea jest wiecznie żywa, ta idea wraca dzisiaj ze zdwojoną siłą po to, by odbudować najjaśniejszą Rzeczpospolitą. Po to, by odbudować armię polską... – powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podczas uroczystego koncertu z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Koncertu, który odbył się w Teatrze Polskim w Warszawie wysłuchali m.in. zastępca szefa BBN minister Jarosław Brysiewicz, marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, parlamentarzyści, żołnierze i przedstawiciele środowisk kombatanckich. Honorowymi gośćmi byli Żołnierze Wyklęci oraz rodziny nieżyjących Żołnierzy Wyklętych.

Przed koncertem odbyła się ceremonia wręczenia Odznak Honorowych i Medali Pamiątkowych  „Kustosza Tradycji, Chwały i Sławy Oręża Polskiego” oraz odczytane zostały postanowienia o pośmiertnych awansach dla Żołnierzy Wyklętych.

Często mówi się, że gratulujemy tym, którzy zostali odznaczeni, tym, którzy otrzymali awans na wyższy stopień. Ale to nie jest prawda w tej szczególnej sytuacji. To my wszyscy mamy być dozgonnie wdzięczni tym, których odznaczyliśmy, tym, których podnieśliśmy na wyższy stopień. To co zostało tutaj dokonane to nawet nie jest minimum. To nawet nie jest skromny wyraz wdzięczności. To jedynie świadectwo tego, że Polska powraca, że Polska powraca do swojej tradycji, do swojej historii, do swoich korzeni – mówił podczas uroczystego koncertu minister Antoni Macierewicz.

Ci, którzy dzisiaj w imieniu bohaterów, w imieniu tych, którzy walczyli o niepodległość właśnie niezłomnie (…) przez dziesięciolecia nieśli na sobie piętno rodzin wyklętych. Bo przecież tak to wyglądało po 1944 roku. Była to próba zniszczenia, wyklęcia z pamięci narodu i ludzi najodważniejszych z odważnych, najbardziej bohaterskich z bohaterskich, najwierniejszych z wiernych – podkreślił szef MON.

Podczas ceremonii odczytany został list od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy skierowany do uczestników uroczystości organizowanych w Polsce dla uczczenia Żołnierzy Wyklętych.

Serdecznie dziękuję wszystkim, dzięki którym prawda o tamtym zrywie została przechowana dla współczesnych i przyszłych pokoleń Polaków. Dziękuję rodzinom niezłomnych, towarzyszom broni i przyjaciołom, którzy przez dziesięciolecia pielęgnowali pamięć o nich w swoich domach i sercach. Dziękuję tym, którzy potajemnie składali kwiaty i zapalali znicze w miejscach walk, kaźni i pochówków. Dziękuję również tym, dzięki którym pamięć o wyklętych mogła po latach wyjść z ukrycia. Dziękuję historykom, pisarzom, dziennikarzom i wszystkim, którzy podjęli trud zbadania, udokumentowania i spisania dziejów drugiej konspiracji. Dziękuję wreszcie tym, którzy wznoszą pomniki i inne formy upamiętnień, organizują lokalne uroczystości rocznicowe i inne wydarzenia, przyczyniające się do upowszechniania w społeczeństwie wiedzy o podziemiu antykomunistycznym – napisał prezydent do organizatorów i uczestników obchodów ku czci Żołnierzy Wyklętych.

Podczas koncertu piosenki autorstwa Żołnierzy Wyklętych zaśpiewali soliści Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego WP.

Bezpośrednio po zakończeniu koncertu odbyło się spotkanie ministra Antoniego Macierewicza z uczestnikami uroczystości organizowanej z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

WYRÓŻNIENI MEDALEM PAMIATKOWYM I ODZNAKĄ HONOROWĄ KUSTOSZA TRADYCJI, CHWAŁY I SŁAWY ORĘŻA POLSKIEGO

  1. prof. dr hab. Krzysztof SZWAGRZYK
  2. Fundacja „ŁĄCZKA”

LISTA ŻOŁNIERZY AWANSOWANYCH POŚMIERTNIE NA WYŻSZE STOPNIE WOJSKOWE

PUŁKOWNIKA

1. PPŁK KASZNICA Stanisław s. Stanisława r.1908 † Warszawa

2. PPŁK KITA Aleksander s. Andrzeja r.1912 † Warszawa

3. PPŁK OLECHNOWICZ Antoni s. Ferdynanda r.1905 † Warszawa

PODPUŁKOWNIKA

4. MJR CZEREDYS Jan s. Jana r.1912 † Warszawa

5. MJR KONTRYM Bolesław s. Władysława r.1898 † Warszawa

6. MJR SZENDZIELARZ Zygmunt s. Karola r.1910 † Warszawa

7. MJR ŚWIDER Ludwik s. Jana r.1893 † Warszawa

MAJORA

8. KPT. ŁUKASIK Stanisław s. Feliksa r.1918 † Warszawa                   

9. KPT. TOMASZEWSKI Aleksander s. Albina r.1904 † Warszawa 

KAPITANA

10. POR. BOROWY-BOROWSKI Henryk s. Józefa r.1913 † Warszawa

11. POR. BUKOWSKI Edmund s. Justyna r.1918 † Warszawa

12. POR. GŁOWACKI Stefan s. Stanisława r.1903 † Warszawa

13. POR. GROŃSKI Roman s. Konstantego          r.1926 † Warszawa

14. POR. KOZŁOWSKI Józef s. Michała r.1910 † Warszawa

15. POR. PELAK Tadeusz s. Władysława r.1922 † Warszawa

16. POR. SZYMANOWSKI Zygmunt s. Władysława r.1910 † Warszawa

17. POR. TUDRUJ Edmund s. Pawła r.1923 † Warszawa

18. POR. WALICKI Wacław s. Adolfa r.1903 † Warszawa

19. POR. WASILEWSKI Arkadiusz s. Stanisława r.1925 † Warszawa              

PORUCZNIKA

20. PPOR. CZERWIAKOWSKI Julian s. Ksawerego r.1911 † Warszawa

21. PPOR. MIATKOWSKI Jerzy s. Józefa r.1923 † Warszawa

22. PPOR. PYTKO Edward s. Wojciecha r.1929 † Warszawa

23. PPOR. WIDELSKI Ryszard s. Henryka r.1913 † Warszawa

 

Źródło: mon.gov.pl

Foto: ppor. Robert Suchy, CO MON