17. rocznica wstąpienia Polski do NATO - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

12.03.2016

17. rocznica wstąpienia Polski do NATO

W piątek z udziałem ministra obrony narodowej, ministra spraw zagranicznych oraz szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego odbyło się w Warszawie spotkanie poświęcone 17. rocznicy wstąpienia Polski do NATO. W konferencji uczestniczyli także przedstawiciele krajów członkowskich NATO, parlamentarzyści oraz inni członkowie rządu i politycy.

Prezydent RP Andrzej Duda skierował do uczestników spotkania list, który odczytał szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

- Po siedemnastu latach od wstąpienia naszego kraju do NATO przekonujemy się jeszcze dobitniej jak doniosły i niezbędny był to akt dla bezpieczeństwa Polski. (…) Musimy rozwijać i szanować własną silną armię, ale też wzmacniać gwarancje sojuszniczej pomocy w przypadku zagrożenia. W wymiarze bezpośrednim NATO pozostaje głównym zewnętrznym filarem bezpieczeństwa Rzeczpospolitej – napisał w liście prezydent Andrzej Duda.

Prezydent przypomniał także w liście, że Polska doskonale rozumie, iż członkostwo w NATO niesie ze sobą nie tylko przywileje, ale również odpowiedzialność.  – Jako gospodarz szczytu pragniemy, aby decyzje podjęte w Warszawie przyniosły realne wzmocnienie bezpieczeństwa Europy – napisał Andrzej Duda.

Podczas konferencji na temat historii, drogi wstąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego mówili m.in. minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, minister Piotr Naimski, minister Jan Parys oraz Sławomir Cenckiewicz, dyrektor Centralnego Archiwum Wojskowego.  Odczytane zostały także listy od premierów Jana Olszewskiego i Jarosława Kaczyńskiego.

- Rok 2016 to rok, w którym w Polsce odbędzie się najważniejsze wydarzenie wolnego świata - szczyt NATO w Warszawie (…) Szczyt NATO w Warszawie, który, jak mamy nadzieję, jak zamierzamy - zmieni charakter obecności Polski w NATO raz na zawsze. Zakończy tę długą drogę (...) i uczyni Polskę i inne kraje Europy Środkowej i Wschodniej pełnoprawnymi członkami NATO. Chcę podkreślić, że na tej drodze wszyscy – po polskiej i sojuszniczej stronie – odegrali swoją ważną rolę, za którą chcę serdecznie podziękować - powiedział podczas spotkania minister Antoni Macierewicz.

Minister obrony narodowej zaznaczył w trakcie swojego wystąpienia, że - nie tylko rząd i siły zbrojne, ale cały naród polski stoi na gruncie sojuszniczej jedności i obrony przed możliwą agresją, bez względu na to, z którego kierunku ona nastąpi. Jestem przekonany, Polacy są przekonani, że ta nasza determinacja znajdzie pełne odzwierciedlenie i pełną wzajemność ze strony naszych sojuszników w lipcu, podczas szczytu NATO - podkreślił Antoni Macierewicz.

W liście skierowanym do uczestników spotkania, odnosząc się do historii oraz przyszłości Sojuszu, premier Jan Olszewski napisał -  17 rocznica wstąpienia do NATO w naturalny sposób skłania do refleksji nad przebiegiem tego procesu i włączania Polski w ten największy, najbardziej efektywny sojusz wojskowo–polityczny, jaki w XX wieku powstał i do dzisiaj funkcjonuje.(...) Przez te 17 lat, niezależnie od tego jakie w tym okresie działały rządy, Polska była niesłychanie lojalnym i nieuchylającym się od ponoszenia kosztów partnerem w Sojuszu. Sytuacja geopolityczna w ciągu kilku lat uległa dość zasadniczej zmianie. Konflikt ukraiński i aktualna polityka rosyjska stawia nas i całą flankę wschodnioeuropejską Paktu w zupełnie nowej sytuacji i wymaga nowych rozwiązań. Tegoroczny szczyt Paktu Północnoatlantyckiego  w Warszawie stoi niewątpliwie wobec tego wyzwania i musi na to wyzwanie odpowiedzieć (…). 

- 12 marca 1999 roku Polska stała się pełnoprawnym członkiem NATO, a cztery dni później, po raz pierwszy w historii biało-czerwona flaga załopotała na maszcie przed Kwaterą Główną Sojuszu.  Wiemy, że ten sukces nie byłby możliwy bez wsparcia ze strony pozostałych członków Sojuszu. (…) Dziś trudno wyobrazić sobie NATO bez Polski, a Polskę bez NATO. Potwierdza to także fakt, że to właśnie Warszawa będzie miejscem lipcowego szczytu, a nasz kraj po raz pierwszy pełnić będzie rolę gospodarza. (…) Celebrując tę rocznicę musimy mieć świadomość, że za naszą wschodnią granicą, która jest jednocześnie granicą NATO, sytuacja jest trudna. Sojusz czekają nowe wyzwania, na które realne odpowiedzi powinny zostać zdefiniowane na lipcowym szczycie w Warszawie. Jednak niezależnie od bieżącej sytuacji geopolitycznej nie ulega wątpliwości, że droga, którą wspólnie obraliśmy ponad dwie dekady temu, a która doprowadziła Polaków, Czechów, Słowaków, Estów i Węgrów do członkostwa w NATO, była drogą słuszną. Dziś możemy świętować, bo jest to dzień ważny nie tylko dla Polaków, jestem głęboko przekonany, że także dla całego Sojuszu – napisał z kolei w liście do uczestników spotkania premier Jarosław Kaczyński.

Źródło: MON, inf. własna, fot. mjr Robert Siemaszko, MON