Inicjatywa ustawodawcza prezydenta RP - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Inicjatywa ustawodawcza prezydenta RP

W związku z przypadającą w tym roku, jubileuszową, 25. rocznicą wydarzeń Sierpnia 1980 i powstania największego ruchu wolnościowego w Polsce i Europie, prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Aleksander Kwaśniewski wniósł do Sejmu 25 maja 2005 roku projekt ustawy, który przewiduje ustanowienie Krzyża "Solidarności".

Krzyż ten ma uhonorować i upamiętnić osobisty wysiłek ludzi, którzy dawali świadectwo wierności idei Polski niepodległej. Ma on być także wyrazem hołdu dla osób, które przyczyniły się przed laty do powstania i zwycięstwa "Solidarności" oraz odbudowania w 1989 roku niepodległej i suwerennej Rzeczypospolitej Polskiej.

Ze względu na szczególny charakter Krzyża projekt ustawy przewiduje, że w procedurze jego nadawania decydującą rolę odgrywałby Komitet Krzyża "Solidarności" na czele z głównym współtwórcą tego ruchu, pierwszym przewodniczącym NSZZ "Solidarność", a zarazem pierwszym prezydentem odrodzonej Rzeczypospolitej, powołanym w wyborach powszechnych - Lechem Wałęsą. Członkami Komitetu byłyby także osoby wybitnie zasłużone w tworzeniu i zwycięstwie "Solidarności".

Projekt ustawy przewiduje również możliwość nadania Krzyża "Solidarności" obywatelom innych państw, którzy nieśli pomoc polskiej opozycji i "Solidarności". Krzyż "Solidarności" będzie mógł być nadawany także pośmiertnie.

Szczegółowe zasady oraz tryb postępowania w sprawach o nadanie, a także o pozbawienie Krzyża, zostaną określone w uchwale Komitetu Krzyża "Solidarności".