Rada Bezpieczeństwa Narodowego o warszawskim szczycie NATO - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Strona znajduje się w archiwum.

07.06.2016

Rada Bezpieczeństwa Narodowego o warszawskim szczycie NATO

7 czerwca br. odbyło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego poświęcone szczytowi Sojuszu Północnoatlantyckiego, który odbędzie się 8-9 lipca w Warszawie. Jeśli chodzi o wzmocnienie wschodniej flanki NATO i obecność wojsk sojuszniczych w Polsce, cała scena polityczna jest zgodna, że jest to dobry kierunek - powiedział prezydent Andrzej Duda po posiedzeniu Rady.

"Jeżeli chodzi o kwestie kierunkowe, to znaczy jak najlepszego przeprowadzenia szczytu NATO w Polsce i Światowych Dni Młodzieży w Polsce, z punktu widzenia organizacyjnego, a także promocji naszego kraju, nie ma żadnych rozbieżności w świecie polityki" - powiedział prezydent po posiedzeniu RBN.

"Wszyscy mówimy tutaj jednym głosem. Podobnie jest jeśli chodzi o kwestie wzmocnienia wschodniej flanki NATO, zwiększenia obecności wojsk sojuszniczych w Polsce - też cała scena polityczna jest zgodna, że jest to dobry kierunek i jest to Polsce potrzebne" - dodał.

Prezydent podkreślił, że dyskusje i wątpliwości dotyczą tylko "kwestii szczegółowych".

Prezydent poinformował także, że członkowie RBN zostali zapoznani ze stanem negocjacji związanych ze szczytem NATO. Dodał, że rozmowa dotyczyła także kwestii bezpieczeństwa związanych z przeprowadzeniem szczytu i Światowych Dni Młodzieży.

Prezydent Andrzej Duda zwrócił się z apelem do wszystkich uczestników Rady Bezpieczeństwa Narodowego, aby w związku ze szczytem NATO i Światowymi Dniami Młodzieży "zachować nieco wstrzemięźliwości", nie prowokować i nie podgrzewać politycznych sporów.

"Zwróciłem się z apelem do wszystkich uczestników Rady Bezpieczeństwa Narodowego, aby w związku z tymi zbliżającymi się wydarzeniami zachować nieco wstrzemięźliwości, przede wszystkim słownej, w dyskusjach politycznych, aby nie prowokować politycznych sporów, aby zachować spokojną atmosferę" - powiedział we wtorek prezydent po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Jak dodał, ta spokojna atmosfera - z związku ze zbliżającymi się wydarzeniami w Polsce - jest nam potrzebna.

"Zwróciłem, się z takim apelem, jako prezydent Rzeczypospolitej, aby zachować kulturę polityczną, nie podgrzewać sporów. Wiadomo, że spór jest pewną naturą demokracji, nie mam co do tego wątpliwości, zawsze będą spory, ale chodzi o to, aby przez ten czas, kiedy zbliżamy się do tych wielkich wydarzeń międzynarodowych, kiedy ważna jest kwestia wizerunku naszego kraju na zewnątrz, ale również bezpieczeństwa wewnętrznego, zachować tę wstrzemięźliwość na scenie politycznej" - powiedział Duda.

Prezydent wyraził nadzieję, że "poważni politycy" tę jego prośbę potraktują poważnie.

 

W posiedzeniu RBN uczestniczyli:

 • Marek Kuchciński – Marszałek Sejmu RP
 • Stanisław Karczewski – Marszałek Senatu RP
 • Beata Szydło – Prezes Rady Ministrów
 • Antoni Macierewicz  – Minister Obrony Narodowej
 • Mariusz Błaszczak – Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji
 • Witold Waszczykowski – Minister Spraw Zagranicznych
 • Mariusz Kamiński – Koordynator Służb Specjalnych
 • Małgorzata Sadurska – Szef Kancelarii Prezydenta RP
 • Paweł Soloch – Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego
 • Jarosław Kaczyński – Prezes Prawa i Sprawiedliwości
 • Grzegorz Schetyna  – Przewodniczący Platformy Obywatelskiej RP
 • Paweł Kukiz  – Prezes Zarządu Stowarzyszenia Kukiz ‘15
 • Ryszard Petru – Przewodniczący .Nowoczesna
 • Władysław Kosiniak-Kamysz – Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego

 

Źródło: inf. własna, PAP