Mundurowi licealiści z leżajskiego „Chroberka” w BBN - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

15.06.2016

Mundurowi licealiści z leżajskiego „Chroberka” w BBN

W środę 15 czerwca br. w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego gościła grupa licealistów klas wojskowo-ratowniczych z Zespołu Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku. Z uczniami spotkał się minister Jarosław Brysiewicz zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Spotkanie w Biurze zostało zorganizowane w ramach programu promowania postaw proobronnych oraz edukacji dla obronności i bezpieczeństwa, skierowanego do szkół prowadzących klasy z innowacją pedagogiczną o profilu mundurowym lub bezpieczeństwa.

Głównym celem wizyty było przedstawienie roli i funkcjonowania Biura oraz zaznajomienie z tematyką bezpieczeństwa na poziomie państwa.

Przed wizytą w Biurze uczniowie odwiedzili Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa i Dowództwo Garnizonu Warszawa, a po spotkaniu Pałac Prezydencki, poznając jego historię oraz rolę Prezydenta RP, jako konstytucyjnie najwyższego Zwierzchnika Sił Zbrojnych.

W tym roku było to 6. spotkanie z uczniami klas mundurowych: BBN odwiedzili uczniowie z Lęborka, Mroczkowa k/Opoczna, Wołomina, Tarnowa, Białegostoku. W sumie blisko 300 uczniów.

 


***
 

Informacja o Zespole Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku

 

Zespół Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego jest prowadzony przez powiat leżajski. W strukturze Zespołu funkcjonują: Liceum Ogólnokształcące nr 1 im. Bolesława Chrobrego; Technikum nr 2 im. Bolesława Chrobrego; Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych nr 1; Szkoła Policealna dla Dorosłych. LO i Technikum posiadają 36 klas (1075 uczniów).

Motto szkoły brzmi: „Uczymy się nie dla szkoły lecz dla życia” /Seneca/. Zespół posiada ponad 100-letnią tradycję szkolną (od 1912 r.).

W 2005 r. została utworzona po raz pierwszy klasa wojskowa. Obecnie są to klasy wojskowo-ratownicze. Uczniowie należą do Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego. W 2009 r. otrzymali pod opiekę historyczny Sztandar Związku Strzeleckiego Oddział Leżajsk, poświęcony w 1927 r.

Według informacji przekazanej przez Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, w województwie podkarpackim, w roku szkolnym 2015/2016, w 34 placówkach szkolnych realizowanych jest 40 innowacji pedagogicznych na poziomie klas ponadgimnazjalnych rozszerzających w różnej formie przedmiot edukacja dla bezpieczeństwa. Są to innowacje o charakterze programowo-organizacyjno-metodycznym związanym z klasami mundurowymi lub bezpieczeństwa.

Placówki oświatowe realizujące te innowacje są nadzorowane przez Kuratorium Oświaty w Rzeszowie i znajdują się w następujących 26 miejscowościach: Rzeszów (3 szkoły); Mielec (3 szkoły); Stalowa Wola (2 szkoły); Krosno (2 szkoły); Brzozów (2 szkoły); Tarnobrzeg; Bircza; Zaklików; Tyczyn, Pustków; Lubaczów; Nowy Żmigród; Kołaczyce; Łańcut; Nowa Dęba; Iwonicz; Rymanów; Dukla; Leżajsk; Jedlicze; Miejsce Piastowe; Przemyśl; Trzcinica; Kolbuszowa; Nowa Sarzyna; Trzciana.

Innowacje pedagogiczne w wymienionych szkołach są realizowane w profilach-modułach:
- wojskowe – 11 klas
- mundurowe – 10
- policyjne – 5
- pożarnicze i strażackie – 5
- wojskowo-obronna – 1
- wojskowo-policyjna – 1
- wojskowo-ratownicza – 1
- edukacji wojskowej – 1
- policyjno-strażacko-wojskowa – 1
- policyjno-strażacko-ratownicza – 1
- policyjno-pożarnicza – 1
- przeciwpożarowo-ratownicza – 1
- edukacja ogólno ratownicza i ochrony przeciwpożarowej – 1.