Prezydent odznaczył Zastępcę Sekretarza Generalnego NATO - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Strona znajduje się w archiwum.

07.07.2016

Prezydent odznaczył Zastępcę Sekretarza Generalnego NATO

Prezydent Andrzej Duda odznaczył w czwartek Zastępcę Sekretarza Generalnego NATO Alexandra Vershbowa Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi RP.

- To przyjemność móc odznaczyć wielkiego przyjaciela mojego kraju - powiedział prezydent podczas uroczystości w Belwederze.  - Po 17 latach członkostwa Polski w NATO widzimy zarówno na płaszczyźnie politycznej, jak i militarnej, że była to naprawdę właściwa decyzja - powiedział Vershbow. Podkreślił, że order jest dla niego znaczący, bo otrzymany w przededniu szczytu NATO w Warszawie stanowi ukoronowanie 25 lat jego pracy.

Vershbow otrzymał Krzyż Wielki Orderu Zasługi RP z wybitne osiągnięcia w rozwijaniu międzynarodowej współpracy, za zasługi w umacnianiu bezpieczeństwa i obronności Rzeczpospolitej Polskiej w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego.

- To dla mnie nie tylko bardzo radosny dzień, bardzo godna uroczystość, ale to dla mnie także i osobista przyjemność móc odznaczyć dzisiaj tym wysokim polskim odznaczeniem wielkiego przyjaciela mojego kraju - powiedział Andrzej Duda.

Podkreślił, że okres, na który przypadła misja Vershbowa, był z całą pewnością jednym z najtrudniejszych w historii po upadku żelaznej kurtyny, po zakończeniu zimnej wojny. - NATO, Europa i świat stanęły przed nowymi wyzwaniami, jeśli chodzi o zapewnienie tego, co najważniejsze dla wszystkich obywateli na terytorium NATO: o bezpieczeństwo, spokojne życie - dodał prezydent.

Alexander Vershbow podkreślił, że order jest dla niego znaczący, bo otrzymany w przededniu szczytu NATO w Warszawie stanowi ukoronowanie 25 lat jego pracy. Jak mówił, w latach 90. - pełniąc ważne funkcje przy NATO i w Waszyngtonie - odczuwał "ogromną dumę" z tego, że może być "częścią nowego procesu kształtowania Europy całej, wolnej i pokojowej, sięgającej od Atlantyku aż po Ural".

- Kulminacją mojej działalności był moment, kiedy mogliśmy powitać Polskę i inne kraje Europy Środkowej jako pełnoprawnych członków Sojuszu Północnoatlantyckiego - podkreślił. - Po 17 latach członkostwa Polski w NATO widzimy zarówno na płaszczyźnie politycznej, jak i militarnej, że była to naprawdę właściwa decyzja - powiedział Vershbow.

Dziękował prezydentowi Dudzie oraz innym polskim przywódcom i urzędnikom, z którymi współpracował, za "wkład, który Polska uczyniła na rzecz naszego kolektywnego bezpieczeństwa".

Wcześniej odbyły się rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem Prezydenta RP i Sekretarza Generalnego NATO Jensa Stoltenberga, w których wzięli udział także szef MON Antoni Macierewicz, szef MSZ Witold Waszczykowski, szef BBN Paweł Soloch oraz prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

 

Źródło: PAP; prezydent.pl