Spotkanie z Prezydentem Ukrainy Petro Poroszenką - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Strona znajduje się w archiwum.

09.07.2016

Spotkanie z Prezydentem Ukrainy Petro Poroszenką

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał w sobotę z Prezydentem Ukrainy Petro Poroszenką. Spotkał się także z Nadiją Sawczenko. Porucznik ukraińskich sił zbrojnych i posłanka partii Batkiwszczyna byłej premier Julii Tymoszenko była specjalnym gościem forum ekspertów podczas drugiego dnia szczytu NATO w Warszawie.

Następnie uczestnicy szczytu - Prezydent RP i pozostali szefowie państw i rządów dyskutowali na temat Ukrainy na specjalnym spotkaniu. - Cieszymy się, że sesja zakończyła się przyjęciem kompaktowego wsparcia dla Ukrainy – powiedział dziennikarzom Sekretarz Stanu w KPRP Krzysztof Szczerski.

Jak poinformował minister Szczerski, podczas spotkania bilateralnego prezydenci omawiali m.in. kwestie związane z współpracą wojskową. Według ministra, jako wzór takiej współpracy wskazano funkcjonowanie polsko-litewsko- ukraińskiej brygady. - Jest to inicjatywa, która pokazuje, w jaki sposób można praktycznie realizować współpracę w dziedzinie wojskowej, która łączy kraje paktu z Ukrainą i to rzeczywiście podnosi poziom obronności Ukrainy poprzez szkolenia, wspólne ćwiczenia wojsk – zaznaczył.

Poinformował również, że Polska i Ukraina będą wspólnie obchodzić 25-lecie niepodległości Ukrainy (24 sierpnia). - Pan prezydent zdecydował odwiedzić Kijów w dniu, w którym Ukraina będzie świętować niepodległość – zaznaczył. Dodał, że padła także propozycja, by Andrzej Duda spotkał się z korpusem dyplomatycznym Ukrainy przy tej okazji. - Będziemy zabiegać o to, i pewnie uda się to zrealizować, by prezydent Poroszenko odwiedził Polskę w 25-lecie uznania niepodległości Ukrainy przez Polskę – powiedział. Podczas obchodów prezydenci mają przyjąć wspólną deklarację o partnerstwie polsko-ukraińskim.

Polska była pierwszym krajem, który uznał niepodległość Ukrainy; było to 2 grudnia 1991 r.

Krzysztof Szczerski powiedział też, że w „sensie symbolicznym” ważne było to, iż w spotkaniu prezydentów uczestniczyła Nadia Sawczenko. - Jej obecność pan prezydent uznał za wskazówkę tego, że w dzisiejszych czasach presja międzynarodowa odnosi sukces - jeśli jest kontynuowana, niezachwiana – powiedział.

Minister Szczerski zapewnił również, że prezydent Andrzej Duda docenił gest prezydenta Ukrainy, który oddał w hołd ofiarom rzezi wołyńskiej. W sobotę Petro Poroszenko złożył wiązankę kwiatów i zapalił znicz przed pomnikiem ofiar zbrodni na Skwerze Wołyńskim na warszawskim Żoliborzu. - Pan prezydent szczególnie o tym wspomniał, mówiąc, że jest to dobry krok na drodze do tego, żeby uzyskać w relacjach dwustronnych polsko-ukraińskich, w dziedzinie historii znaczący postęp – powiedział.  

Pytany, czy polski prezydent rozmawiał z Poroszenką o ewentualnym udziale Polski w rozmowach pokojowych dotyczących konfliktu na Ukrainie minister Szczerski powiedział: "dzisiaj naszym zadaniem jako całego świata, który życzy dobrze niepodległości Ukrainy, jest dopilnowanie wypełnienia porozumień mińskich jako pierwszego kroku do tego, aby otrzymać trwały pokój na Ukrainie".

- Dzisiaj zatem jest ważne, aby wesprzeć kraje, które wzięły na siebie odpowiedzialność podpisując porozumienia mińskie (Francja, Niemcy, Ukraina i Rosja - PAP); to jest odpowiedzialność państw-sygnatariuszy tych porozumień, a my powinniśmy je w tym względzie wspierać – powiedział Sekretarz Stanu w KPRP.

Zapewnił, że Ukraina jest "bardzo wysoko na liście polskich priorytetów w polityce międzynarodowej". Jak zaznaczył, prezydent Andrzej Duda z każdym ze swoich rozmówców mówi o pokoju na Ukrainie. "A więc w tym sensie Polska jest jednym z aktywnych uczestników dyskusji szerszej niż tylko format normandzki czy porozumienia mińskie, dotyczącej przyszłości Ukrainy - powiedział minister Szczerski.

NATO potwierdziło w sobotę wsparcie dla Ukrainy, jej suwerenności i terytorialnej integralności - poinformował sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg. Jak dodał, NATO potępia umyślne destabilizowanie sytuacji na wschodzie Ukrainy przez Rosję. 

 

Źródło: PAP; prezydent.pl