Powitanie Papieża Franciszka w Polsce - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Strona znajduje się w archiwum.

27.07.2016

Powitanie Papieża Franciszka w Polsce

- Jest to dla mnie niezwykły zaszczyt i radość, że mogę przywitać Ojca Świętego w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej, w imieniu wszystkich moich Rodaków, w imieniu gości, naszej młodzieży, która przybyła tutaj na spotkanie z Ojcem Świętym. Że mogę przywitać na polskiej ziemi, w Krakowie, na tej wspaniałej, niebywałej uczcie duchowej, święcie wielkiej radości, jaką są Światowe Dni Młodzieży.

 • fot. KPRP
  fot. KPRP
 • fot. KPRP
  fot. KPRP
 • fot. KPRP
  fot. KPRP
 • fot. KPRP
  fot. KPRP
 • fot. KPRP
  fot. KPRP
 • fot. KPRP
  fot. KPRP
 • fot. KPRP
  fot. KPRP

- powiedział prezydent Andrzej Duda podczas spotkania Papieża z władzami państwowymi i korpusem dyplomatycznym na dziedzińcu Wawelu w Krakowie. W ceremonii uczestniczył m.in. szef BBN minister Paweł Soloch, zastępca szefa BBN minister Jarosław Brysiewicz oraz dyrektor Gabinetu Szefa Biura Dariusz Gwizdała.

Wcześniej na lotnisku Kraków-Balice Papieża Franciszka powitali w Polsce Prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą oraz m.in. metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz i nuncjusz apostolski Celestino Migliore oraz dzieci w krakowskich strojach.

 

Zobacz także: "ŚDM to wydarzenie radości, wydarzenie serca, ale przede wszystkim wydarzenie ducha" Spotkanie Prezydenta RP z Ojcem Świętym

 

Na płycie lotniska była też premier Beata Szydło oraz przedstawiciele władz państwowych, samorządowych i duchowieństwa. W Balicach obecna była też kompania reprezentacyjna WP w szyku 48 żołnierzy w umundurowaniu trzech rodzajów sił zbrojnych – Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych i Marynarki Wojennej, którym towarzyszy oficerski poczet sztandarowy.

Hymny Watykanu i Polski odegrała Orkiestra Wojskowa w Krakowie. Następnie papież pozdrowił żołnierzy. Żołnierze odpowiedzieli: "Czołem Wasza Świątobliwość!".

Po krótkim powitaniu papież przejechał samochodem z lotniska na krakowski Salwator; tam przy klasztorze norbertanek przesiadł się do papamobile, specjalnego, w części przeszklonego pojazdu. Następnie wyruszył na Wawel. Mieszkańcy i pielgrzymi witali papieża na tej trasie.

Oficjalna ceremonia powitania Franciszka rozpoczęła się  na Wawelu po godz. 17.

 

Źródło: PAP, inf. własna