Obchody 72. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego na warszawskim Żoliborzu - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Strona znajduje się w archiwum.

29.07.2016

Obchody 72. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego na warszawskim Żoliborzu

W piątek, 29 lipca 2016 r., na warszawskim Starym Żoliborzu odbyły się uroczystości upamiętniające 72. rocznicę Powstania Warszawskiego.

W Parku im. Żołnierzy Żywiciela, przy pomniku Żołnierzy AK Obwód "Żywiciel", a następnie przy skrzyżowaniu ul. Pawła Suzina i Adama Pruchnika, pod tablicą upamiętniającą w tym miejscu pierwszy bój w Powstaniu Warszawskim wieńce od Prezydenta RP złożył Jarosław Brysiewicz zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

W uroczystości uczestniczyli również poseł Jacek Sasin reprezentujący Marszałka Sejmu RP i senator prof. Jan Żaryn reprezentujący Marszałka Senatu RP, przedstawiciel Ministra Obrony Narodowej, Muzeum Powstania Warszawskiego, władz Warszawy oraz dzielnicy Żoliborz, kombatanci zrzeszeni w Stowarzyszeniu Środowiska Żołnierzy AK „Żywiciel” oraz mieszkańcy Stolicy. Uroczystość odbyła się w asyście żołnierzy Dowództwa Garnizonu Warszawa.

Złożenie wieńców przy kamieniu upamiętniającym żołnierzy „Żywiciela” poprzedziła modlitwa za poległych i zmarłych po wojnie powstańców, Apel Pamięci i salwa honorowa.

 

***
Na Żoliborzu, na długo przed godziną „W” padły pierwsze strzały Powstania. 1 sierpnia 1944 r. po godz. 13 udający się na miejsce zbiórki żołnierze AK napotkali niemiecki oddział. Padły pierwsze strzały Powstania.

Przez cały okres powstania Żoliborz – odcięty od reszty rejonów powstańczej Warszawy przez siły niemieckie na linii Dworca Gdańskiego – stanowił powstańcze państwo nazywane "Rzeczpospolitą Żoliborską” ze sprawnie zorganizowaną administracją wojskową i cywilną. Powstanie Warszawskie zakończyło się na warszawskim Żoliborzu 30 września.

W Powstaniu Warszawskim na Żoliborzu walczyło ok. 3 tys. osób, 1100 poległo.

Dowodzący oddziałami na Żoliborzu, płk Mieczysław Niedzielski, ps. „Żywiciel”, po wojnie trafił do Stanów Zjednoczonych, gdzie pracował jako robotnik. Zmarł 18 maja 1980 r. w Chicago w wieku 83 lat. Jego prochy zostały sprowadzone do Polski w 1992 r. i spoczywają w kwaterze powstańczej na warszawskich Powązkach Wojskowych.