Uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego w Radzyminie - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

16.08.2016

Uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego w Radzyminie

Prezydent RP Andrzej Duda w dniu Święta Wojska Polskiego skierował list do uczestników uroczystości w Radzyminie. List odczytał, a także złożył wieniec od Prezydenta, szef BBN minister Paweł Soloch.

  • fot. ppor. Robert Suchy/MON #1
    fot. ppor. Robert Suchy/MON #1
  • fot. ppor. Robert Suchy/MON #2
    fot. ppor. Robert Suchy/MON #2
  • fot. ppor. Robert Suchy/MON #3
    fot. ppor. Robert Suchy/MON #3
  • fot. ppor. Robert Suchy/MON #4
    fot. ppor. Robert Suchy/MON #4
  • fot. ppor. Robert Suchy/MON #5
    fot. ppor. Robert Suchy/MON #5
  • fot. ppor. Robert Suchy/MON #7
    fot. ppor. Robert Suchy/MON #7
  • fot. ppor. Robert Suchy/MON #8
    fot. ppor. Robert Suchy/MON #8
  • fot. ppor. Robert Suchy/MON #9
    fot. ppor. Robert Suchy/MON #9
  • fot. ppor. Robert Suchy/MON #10
    fot. ppor. Robert Suchy/MON #10
  • fot. ppor. Robert Suchy/MON #11
    fot. ppor. Robert Suchy/MON #11

 

 

***

 

LIST PREZYDENTA RP ANDRZEJA DUDY

 

Warszawa, 15 sierpnia 2016 roku

 

Uczestnicy i Organizatorzy
uroczystych obchodów
96. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku  w Radzyminie

 

Szanowni Przedstawiciele Władz Samorządowych!
Czcigodni Kombatanci! Oficerowie i Żołnierze Wojska Polskiego!
Drodzy Mieszkańcy Radzymina!
Szanowni Zebrani!

Uroczysta oprawa tej uroczystości skłania do refleksji nad tym, jak bardzo zmienia się współczesna Polska. Odrodzenie postaw patriotycznych i dumy narodowej, a także głód prawdy o historii najnowszej okazały się mieć niezwykłą moc sprawczą. Świadczy o tym fakt, że wojna polsko-bolszewicka oraz Bitwa Warszawska 1920 roku odzyskują należne im miejsce w naszej pamięci historycznej. Ci, którzy własną piersią osłonili Polskę i Europę przed bolszewicką inwazją, znowu są czczeni tak, jak na to zasługują – jako prawdziwi bohaterowie.

Tytaniczne zmagania o polską ziemię i o polską duszę, które przed dziewięćdziesięciu sześciu laty rozegrały się tutaj, na przedpolach Warszawy, na nowo inspirują artystów, działaczy społecznych, wychowawców. A przede wszystkim coraz liczniejsze szeregi młodych polskich patriotów.

Dzisiejsze święto jest więc okazją, aby raz jeszcze, bardzo jasno i wyraźnie stwierdzić: Bitwa Warszawska 1920 roku zajmuje wyjątkowe miejsce w naszych dziejach i naszej świadomości narodowej. Jest to jeden z największych sukcesów polskiego oręża, a jednocześnie całego polskiego społeczeństwa – którego praca, determinacja i poświęcenie zapewniły naszej armii odpowiednie warunki działania. Był to sukces odrodzonej Rzeczypospolitej. Triumf wartości i przekonań, na których opierał się jej byt państwowy i wokół których jednoczyła się wspólnota jej obywateli.

Polacy doskonale wiedzieli w imię czego i przeciw czemu walczą. Po ponad stu latach niewoli, upokorzeń i wyzysku ze strony mocarstw zaborczych, rozumieli jak wielkim dobrem jest własne, suwerenne państwo. Jak szczęśliwi są ci, którzy są gospodarzami we własnym kraju, którzy jedzą własny chleb jako ludzie wolni, a nie poddani obcych potęg. Z drugiej strony, w niespełna trzy lata od wybuchu rewolucji październikowej, nie tylko nad Niemnem i Dniestrem, ale również nad Wisłą i Wartą wiedziano o realiach życia pod władzą Sowietów, o upadku cywilizacyjnym bolszewickiej Rosji, o zbrodniach komunistycznego aparatu terroru.

Dlatego obok męstwa i wojennego kunsztu polskiego żołnierza, obok pomocy, jakiej udzielili nam nasi sojusznicy, Węgry i Francja, z podziwem i wdzięcznością myślimy dzisiaj o ówczesnej mobilizacji polskiego społeczeństwa. O jego jedności i dojrzałości w chwili próby. Sądzę, że ten wspaniały, republikański duch odpowiedzialności za państwo, świadomość wagi spraw publicznych oraz nadrzędności interesu narodowego – to najważniejsze przesłanie, jakie pozostawiło po sobie pokolenie roku 1920. Wzięli je sobie do serca żołnierze i działacze późniejszego Polskiego Państwa Podziemnego. Inspirowali się nim Żołnierze Niezłomni, a po nich uczestnicy opozycji demokratycznej w PRL i ludzie Solidarności. Także i my miejmy wolę i odwagę stanąć w tym szeregu. Uczyńmy wszystko, aby do naszej narodowej historii dopisać własny, chlubny rozdział.

Cześć Bohaterom wojny 1920 roku! Chwała obrońcom Ojczyzny!

 

Z wyrazami szacunku,

Prezydent
Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda