List Prezydenta do uczestników uroczystości w Ossowie - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

14.08.2016

List Prezydenta do uczestników uroczystości w Ossowie

W niedzielę, 14 sierpnia w Ossowie, odbyły się uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego oraz 96. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Prezydent RP Andrzej Duda przesłał list do ich uczestników, który odczytał gen. bryg. Jarosława Kraszewskiego z Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

***

LIST PREZYDENTA RP ANDRZEJA DUDY

 

 

Warszawa, 14 sierpnia 2016 roku

 

Uczestnicy i Organizatorzy
uroczystych obchodów
96. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku
w Ossowie

 

Szanowni Przedstawiciele Władz Państwowych i Lokalnych!
Ekscelencjo Księże Arcybiskupie!
Wielce Szanowni Kombatanci! Żołnierze Rzeczypospolitej!
Czcigodni Kapłani!
Druhny i Druhowie!
Drodzy Mieszkańcy Ossowa i powiatu wołomińskiego oraz ich Szanowni Goście!

 

Świętujemy 96. rocznicę bitwy, która otworzyła drogę do zwycięstwa Rzeczypospolitej nad bolszewicką Rosją. Gdy nieprzyjaciel przerwał front, śmiałe kontrataki naszych oddziałów pod Ossowem pozwoliły zyskać na czasie i wzmocnić siły polskie na tym odcinku. Marsz najeźdźców na Warszawę został powstrzymany. W godzinie próby żołnierze z Orłem Białym na czapkach dotrzymali pola. Spełnili swój obowiązek. Także ci młodzi i bardzo młodzi – ochotnicy oraz harcerze, uskrzydleni męstwem i słowami ich bohaterskiego kapelana, księdza Ignacego Skorupki.

W bitwie pod Ossowem starły się nie tylko dwie armie, ale też dwie odmienne wizje świata. Idea służby bliźniemu – pełnionej w wolności, z przekonania, oraz idea powszechnej równości – ale bez wolności, pod jarzmem władzy totalitarnej. Po jednej stronie stanęli ludzie wolni, broniący swoich rodzin i domów, swojej niepodległej Ojczyzny. Żołnierze zawodowi i ochotnicy, harcerze oraz ich kapelani, którzy dobrowolnie i bez reszty poświęcili się służbie Bogu, Ojczyźnie i drugiemu człowiekowi. Po drugiej stronie walczyła armia ludzi zniewolonych, zwodzonych fałszywą ideologią zawiści i nienawiści, utrzymywanych w ryzach bezwzględnym okrucieństwem. Granica między złem a dobrem była wtedy wytyczona jasno i wyraźnie. Z tym większą dumą i radością wspominamy polskie zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej 1920 roku. Był to triumf ducha służby i ducha wolności, cywilizacji Zachodu nad antycywilizacją niewoli, strachu i agresji. A jednocześnie zapowiedź przyszłej porażki komunizmu. Porażki, do której Polacy przyczynili się w sposób szczególny.

Naród i państwo polskie od wieków czerpią siłę ze swojego dziedzictwa chrześcijańskiego. Od 1050 lat dobro wspólne uznajemy za wartość nadrzędną. Wierni temu ideałowi trwaliśmy nawet wtedy, gdy inni mówili „to koniec, Polski już nie ma i nie będzie”. Ale ta wierność wymaga wytrwałości, gotowości na trudy. Czasem żąda ofiar i wyrzeczeń. Dlatego wśród ludzi służby, przed którymi chylimy dzisiaj czoła, są także śp. generał dywizji Tadeusz Buk, generał brygady Kazimierz Gilarski oraz admirał floty Andrzej Karweta. Wszyscy trzej zginęli na posterunku, w służbie Rzeczypospolitej. Jako reprezentanci Wojska Polskiego zmierzali do Katynia, aby oddać hołd swoim poprzednikom w żołnierskiej sztafecie pokoleń. Ufam, że ich pomnik, odsłaniany dzisiaj na Polanie Dębów Pamięci, a także powstające w Ossowie Muzeum Bitwy Warszawskiej będą miejscami zadumy nad polskim losem. Że będą przypominać o wysokiej cenie wolności, godności i bezpieczeństwa naszego kraju.

Niech ta uroczystość będzie dla Państwa zachętą do służby Ojczyźnie, do pielęgnowania więzi, jakie powinny łączyć rodaków. Niech obchody Święta Wojska Polskiego umocnią naszą jedność jako potomków i duchowych spadkobierców wspaniałego pokolenia 1920 roku.

Cześć Poległym! Chwała bohaterskim Obrońcom Ojczyzny!

Z wyrazami szacunku,

Prezydent
Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda