Msza święta w intencji śp. Aleksandra Szczygło - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

28.10.2016

Msza święta w intencji śp. Aleksandra Szczygło

Biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek przewodniczył mszy św. sprawowanej w intencji Aleksandra Szczygło, szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, który zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. W eucharystii uczestniczył szef BBN minister Paweł Soloch oraz minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

  • fot. K. Stępkowski
    fot. K. Stępkowski
  • fot. K. Stępkowski
    fot. K. Stępkowski
  • fot. K. Stępkowski
    fot. K. Stępkowski
  • fot. K. Stępkowski
    fot. K. Stępkowski
  • fot. K. Stępkowski
    fot. K. Stępkowski
  • fot. K. Stępkowski
    fot. K. Stępkowski
  • fot. K. Stępkowski
    fot. K. Stępkowski
  • fot. K. Stępkowski
    fot. K. Stępkowski

W homilii biskup polowy WP zachęcał zebranych, aby sprawowana eucharystia w intencji tragicznie zmarłego ministra była okazją do pogłębionej refleksji nad życiem, które jest zadaniem dla każdego z nas.

Msza św. rozpoczęła sie od wprowadzenia sztandaru Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Przed ołtarzem umieszczony został portret ministra Aleksandra Szczygło, którego 53. rocznica urodzin minęła wczoraj.

- Wspomnienie tragicznego poranka 10 kwietnia 2010 roku, wspomnienie wszystkich, którzy wtedy ponieśli śmierć, jest nie tylko okazją do modlitwy, ale także lekcją nabywania mądrości - mówił w homilii bp Guzdek. Podkreślił, że wydarzenie to powinno skłaniać nas do refleksji, że nasze życie wydarza się tylko raz.  - Czas jest darem od Boga, ale i zadaniem - powiedział.

Biskup polowy przypomniał słowa wieszcza, Cypriana Kamila Norwida, który zapytany przez przyjaciół, które ze zdań jest najtragiczniejsze, odparł: "Za późno". - Czy zdążymy w porę zreflektować się i powrócić do wspólnego nam celu, jakim jest spotkanie ze Zmartwychwstałym? - pytał ordynariusz wojskowy.

Zachęcił, aby w tym czasie, kiedy razem z rodzinami będziemy odwiedzać cmentarze i pochylać się nad mogiłami krewnych, przyjaciół i bohaterów narodowych, nie zapominając o modlitwie za zmarłych, szczególnie młodemu pokoleniu przypomnieć ich zasługi, rolę i znaczenie w naszym życiu, w życiu społeczności lokalnej i narodowej.

Eucharystię koncelebrowali ks. płk Piotr Majka, proboszcz katedry polowej i ks. ppor. Daniel Piejko wikariusz katedry polowej.

We mszy św. uczestniczyli rodzina, przyjaciele i współpracownicy ministra Aleksandra Szczygło z BBN. Obecny był także sekretarz stanu w MON Bartosz Kownacki, podsekretarze stanu w MON Bartłomiej Grabski i Tomasz Szadkowski, a także generałowie WP, oficerowie, podoficerowie i żołnierze stołecznego garnizonu.

Po błogosławieństwie głos zabrał minister A. Macierewicz. - Nigdy nie jest za późno na wdzięczność, nigdy nie jest za późno na pamięć i nigdy nie jest za późno naprawdę; na te trzy odruchy naszego serca i naszej woli na to nigdy nie jest za późno - powiedział. Podkreślił, że czyny, dorobek, wielka miłość do Polski i do armii Aleksandra Szczygło nie będą zapomniane.

Po mszy św. ministrowie Paweł Soloch, Antoni Macierewicz bp Józef Guzdek, kapelani i generałowie złożyli kwiaty pod tablicą smoleńską i w krypcie przy sarkofagach bp. Tadeusza Płoskiego i ks. płk. Jana Osińskiego.

 
*   *   *
Aleksander Szczygło - minister obrony narodowej od 7 lutego 2007 r. do 16 listopada 2007 r. Prawnik, wykształcony w Polsce i Stanach Zjednoczonych, znany polityk, doświadczony urzędnik państwowy. Specjalizował się w tematyce bezpieczeństwa oraz integracji europejskiej.

Urodził się w 1963 r. w Jezioranach, w woj. warmińsko-mazurskim. W 1990 r. ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.

W 1996 r. przebywał na stypendium rządu amerykańskiego, z zakresu prawa i administracji publicznej, na University of Visconsin (USA), odbywał praktykę w Kongresie Stanów Zjednoczonych. W latach 1990-1991 był asystentem senatora Lecha Kaczyńskiego oraz specjalistą w Biurze Prawnym Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, następnie specjalistą ds. legislacyjnych w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego.

W latach 1992-1995 był dyrektorem gabinetu prezesa Najwyższej Izby Kontroli, a w latach 1997-2000 – dyrektorem Departamentu Informacji i Kształcenia Europejskiego w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej. W latach 2001-2005 był posłem na Sejm RP z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. W 2005 r. objął stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.

W 2006 r. został szefem Kancelarii Prezydenta RP, a od listopada 2007 r. pełnił funkcję ministra obrony narodowej. Następnie został posłem na Sejm RP. 15 stycznia 2009 r. został szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego.


Zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie rządowego samolotu TU-154 pod Smoleńskiem.

 

Źródło: Ordynariat Polowy WP, inf. własna