Instytucje państwowe, media i eksperci - wspólnie o dezinformacji - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

16.11.2016

Instytucje państwowe, media i eksperci - wspólnie o dezinformacji

16 listopada br. przedstawiciele mediów, a także polscy i zagraniczni eksperci dyskutowali o problemie dezinformacji obecnej w międzynarodowym środowisku informacyjnym. Konferencja zorganizowana została przez Ministerstwo Obrony Narodowej, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Biuro Bezpieczeństwa Narodowego oraz Centrum Eksperckie NATO w Rydze.

Obok szefów resortów i instytucji w konferencji wzięli udział: Liz Wahl – była amerykańska korespondentka Russia Today, która na wizji zrezygnowała z pracy w tej stacji z powodu manipulowania informacjami, Petri Korhonen – fiński dziennikarz ekonomiczny, który porównał manipulacje giełdowe, do działań dezinformacyjnych w środowisku międzynarodowym, Grigory Kuznetsov – ukraiński korespondent mediów zagranicznych, który pracował m.in. dla publicznej stacji telewizyjnej Federacji Rosyjskiej RTR.

Dyskutowali też przedstawiciele think-tanków i organizacji pozarządowych zajmujący się tematyką dezinformacji: Jakub Janda reprezentujący czeski Kremlin Watch Program oraz European Values Think-Tank, a także Roman Shutov reprezentujący ukraiński Detector Media oraz dr Jolanta Darczewska – kierownik Zespołu ds. Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Europie Wschodniej Ośrodka Studiów Wschodnich. 

Konferencję prowadził doradca Prezydenta RP oraz szefa BBN prof. Andrzej Zybertowicz. 

Szef BBN Paweł Soloch powiedział, że "ośrodek prezydencki śledzi i analizuje działania dezinformacyjne wymierzone zarówno w stabilność Polski, jak i jej stosunki z innymi krajami NATO i UE". Dodał, że dezinformacja może nie tylko destabilizować sytuację wewnętrzną poszczególnych państw, lecz także pogarszać stosunki między nimi. Podkreślił znaczenie współpracy instytucji państwowych z mediami dla obrony przed dezinformacją i manipulacją.

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz zaznaczał, że: "Problem dezinformacji jest problemem kluczowym jeśli rozważamy sprawy związane z bezpieczeństwem. (…) Z historii wiemy, że dezinformacja jest częścią wojen i konfliktów już od pokoleń. To co jest nowe, to masowość działań dezinformacyjnych. Świadomość dezinformacji jako narzędzia zagrażającego bezpieczeństwu stała się częścią refleksji nad sytuacją bezpieczeństwa całego świata".

Według ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego konieczne jest wypracowanie środków przeciwdziałania propagandzie i dezinformacji. Wskazał m.in. na portal internetowy założony przez MSZ, zamieszczający informacje o Polsce, gdzie wykorzystywane są także relacje mediów, "które w sposób bardziej wyważony i obiektywny próbują przedstawiać tę sytuację". 

Wskazał na międzynarodowe starania na rzecz stworzenia mediów, które by się odnosiły do tez rosyjskiej propagandy. - Mam również nadzieję, że inicjatywa, którą przedłożył ostatnio szef Telewizji Polskiej, aby stworzyć tzw. telewizję wyszehradzką czy inter mare, która byłaby telewizja informacyjną o sytuacji w naszym regionie, zostanie zrealizowana" 

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak powiedział, że "w tradycji chrześcijańskiej, z którą państwo polskie jest związane nierozerwalnie od 1050 lat, prawda jest jedną z najważniejszych wartości" i pozwala właściwie rozpoznawać rzeczywistość. Zaznaczył, że dezinformację czasami trudno rozpoznać i jej przeciwdziałać, a wpływa ona nie tylko na jednostki, lecz także na instytucje, w tym administracji publicznej, by wywołać poczucie zagrożenia i bezradności oraz bezsilności władz.

Szef Centrum Eksperckiego Komunikacji Strategicznej NATO Janis Sarts za najskuteczniejszy sposób przeciwstawiania się dezinformacji uznał budowanie w społeczeństwie świadomości działań dezinformacyjnych. 

 

Źródło: inf. własna, PAP, mon.gov.pl.

Fot. mjr Robert Siemaszko, MON