Szef BBN odznaczył rekonstruktora - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Strona znajduje się w archiwum.

16.12.2016

Szef BBN odznaczył rekonstruktora

W piątek 16 grudnia br. szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego minister Paweł Soloch wręczył odznaczenie rekonstruktorowi historycznemu.

Na podstawie art. 138 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawy o orderach i odznaczeniach, postanowieniem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Srebrnym Krzyżem Zasługi odznaczony został - za pielęgnowanie pamięci o dziejach oręża polskiego i popularyzowanie historii -  Michał Prokopiak.

W uroczystości uczestniczyli bliscy odznaczanego - partnerka i córka Basia.

Odznaczenia zostały przyznane przez Prezydenta RP z okazji Dnia Podchorążego, którego główne obchody odbywały się 29 listopada w Belwederze. Niestety w tym czasie pan Michał nie mógł w nich uczestniczyć.

 

*   *   *

Michał Prokopiak od 2003 r. jest rekonstruktorem historycznym – odtwarza rycerza z czasów rozbicia dzielnicowego (XIII w.), Bitwy pod Grunwaldem (XV w.), szlachcica z XVII w., szwedzkiego rajtara oraz ułana 2. Pułku Księstwa Warszawskiego z czasów Wojen Napoleońskich.

Od 2008 r. wraz z Ośrodkiem Kultury w Górze Kalwarii, aktywnie działa na rzecz ożywienia Zamku w Czersku. Jestem głównym pomysłodawcą oraz organizatorem imprez historycznych: „Turniej Rycerski na Dworze Konrada Mazowieckiego” (największa XIII-wieczna impreza w Polsce) oraz „Szwedzi na Zamku”. Turniej Rycerski w ubiegłym roku otrzymał nagrodę Perła Mazowsza, za najciekawsze wydarzenie kulturalne. W tym roku nominowani są „Szwedzi na Zamku".

W 2015 r. założył kanał historyczny „Co za historia”. W ciągu roku zostały wyprodukowane 43 odcinki o bardzo różnej tematyce związanej z minioną kulturą polską oraz europejską. Udało się zgromadzić 77 000 tys. subskrybentów oraz zanotować ponad 4,5 mln wyświetleń.

Zawodowo organizuje wydarzenia – głównie dla ambasad i placówek dyplomatycznych (Thai Expo 2012/2013, Polish - Thai Business Forum 2014, Matsuri – Piknik z kulturą japońską 2015/16, itp.).