Zwycięzcy Centralnego Zlotu Klas Mundurowych „Żagań 2016” z wizytą w BBN - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

19.12.2016

Zwycięzcy Centralnego Zlotu Klas Mundurowych „Żagań 2016” z wizytą w BBN

W poniedziałek 19 grudnia br. zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego minister Dariusz Gwizdała przyjął uczniów klas mundurowych z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Technicznych z Rakowic Wielkich (woj. dolnośląskie).

Wizyta rakowickich uczniów w Biurze była formą docenienia szkoły i wyróżnienia uczniów, którzy zwyciężyli w Centralnym Zlocie Klas Mundurowych „Żagań 2016”, zorganizowanym między 3 a 8 października br. Z uczniami i wychowawcami przybyli również współorganizatorzy Zlotu, członkowie Stowarzyszenia 62. KS „Commando” z Bolesławca.

Głównym celem wizyty było przedstawienie uczniom roli Prezydenta RP jako Zwierzchnika Sił Zbrojnych, zadań i funkcjonowania Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz zaznajomienie z tematyką bezpieczeństwa na poziomie państwa, a także przedstawienie założeń strategii bezpieczeństwa Polski, ogólnej sytuacji geostrategicznej oraz stanu realizacji postanowień szczytu NATO w Warszawie. Na zakończenie spotkania uczniowie złożyli zastępcy szefa Biura życzenia z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.

Przed pobytem w BBN uczniowie zwiedzili Pałac Prezydencki, poznając jego historię oraz rolę Prezydenta RP - jako konstytucyjnie najwyższego Zwierzchnika Sił Zbrojnych, a następnie złożyli wizytę w Dowództwie Garnizonu Warszawa, zaznajamiając się z jego rolą i zadaniami. Złożyli także wiązankę kwiatów przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas o profilu wojskowym, strażackim i policyjnym. W bieżącym roku było to 10. spotkanie z uczniami klas mundurowych i 28. od czasu rozpoczęcia funkcjonowania programu (ponad 1100 uczniów i opiekunów w BBN).

 

***

Historia Zespołu Szkół Ekonomiczno-Technicznych im. Kombatantów Ziemi Lwóweckiej w Rakowicach Wielkich sięga roku 1972 (powstał jako Zespół Szkół Rolniczych). Powstanie klas mundurowych: 2009 – klasa wojskowa, liceum; 2013 – klasa strażacka, liceum; 2014 – klasa policyjna, liceum. Klasy funkcjonują na podstawie innowacji pedagogicznej w zakresie programowo-organizacyjnym klas mundurowych, zatwierdzonej w 2009 r. przez Kuratorium Oświaty we Wrocławiu.

Obecnie Zespół ma podpisane porozumienia o współpracy ze Stowarzyszeniem Byłych Żołnierzy 62. Kompani Specjalnej „Commando” w Bolesławcu; 23. Śląskim Pułkiem Artylerii w Bolesławcu; Wyższą Szkołą Oficerską Wojsk Lądowych im. Generała Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu.

W zakresie realizacji programu nauczania w klasach mundurowych szkołę wspiera Jednostka Poszukiwawczo Ratownicza „Baryt” w Stanisławowie; w klasach policyjnych szkołę wspiera Komenda Powiatowa Policji w Lwówku Śląskim, a w klasach strażackich Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Lwówku Śląskim.

 

***

Centralny Zlot Klas Mundurowych „Żagań 2016” odbywał się w dniach 3-8 października br. i został zorganizowany z wykorzystaniem obiektów szkoleniowych OSPWL Żagań-Karliki 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, przy wsparciu Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Ministerstwa Obrony Narodowej, we współpracy ze Stowarzyszeniem Byłych Żołnierzy 62. Kompanii Specjalnej „Commando” z Bolesławca. Honorowy patronat nad Zlotem objął Minister Obrony Narodowej.

Celem Zlotu było m.in. popularyzowanie wśród młodzieży historii i tradycji dziejów Oręża Polskiego, jak również współczesnego wizerunku Wojska Polskiego. W wyniku rywalizacji sportowej, młodzież miała nabyć umiejętności niezbędne do współdziałania w grupie, poznać „żołnierskie rzemiosło” oraz zdobyć wiedzę i doświadczenie w zakresie edukacji proobronnej.

O miano najlepszej szkoły prowadzącej klasy mundurowe rywalizowały 24 klasy, reprezentujące 16 województw oraz kadeci Liceum Wojskowego w Kijowie na Ukrainie. W sumie 708 młodych ludzi i 50 nauczycieli z całego kraju oraz 30 uczniów i pedagogów ukraińskich.

Konkurencje: marszobieg drużyny, strzelanie z karabinka bojowego i pistoletu, konkurs piosenki marszowej i prezentacji artystycznej, pływanie na basenie, test z wiedzy teoretycznej na temat historii i współczesności Wojsk Pancernych. Szczególnie widowiskowa była konkurencja marszobiegu, którą rozgrywano na dystansie 8 km. Podczas pokonywania trasy każda z drużyn musiała wykonać szereg zadań oraz wykazać się wiedzą i umiejętnościami m.in.: pierwszej pomocy i ewakuacji rannych, strzelania, rzutu granatem, ale również siłą podczas przepychania pojazdu i przenoszenia skrzynek z amunicją.

 

Trzy pierwsze miejsca w klasyfikacji generalnej:

  1. Zespół Szkół Ekonomiczno-Technicznych z Rakowic Wielkich
  2. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 ze Stalowej Woli
  3. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 z Tomaszowa Mazowieckiego.