Uroczystości pogrzebowe gen. dyw. Janusza Brochwicz-Lewińskiego „Gryfa” - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

25.01.2017

Uroczystości pogrzebowe gen. dyw. Janusza Brochwicz-Lewińskiego „Gryfa”

Od mszy żałobnej w Katedrze Polowej WP w Warszawie rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe gen. Janusza Brochwicz-Lewińskiego „Gryfa”, żołnierza Batalionu AK "Parasol", dowódcy obrony Pałacyku Michla podczas Powstania Warszawskiego. Uczestniczył w nich prezydent RP Andrzej Duda.

W Katedrze Polowej WP obecny był także szef BBN minister Paweł Soloch, przedstawiciele rządu, w tym MON i Wojska Polskiego, MSZ, parlamentu, urzędów państwowych, Instytutu Pamięci Narodowej, Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

 

 

 

Zobacz także: Wystąpienie na pogrzebie gen. dyw. Janusza Brochwicz-Lewińskiego „Gryfa”

 

Generała „Gryfa” żegnali również weterani II wojny światowej, młodzież szkolna, przedstawiciele środowisk patriotycznych. Uroczystości pogrzebowe odbywały się przy honorowej asyście żołnierzy Wojska Polskiego. Urząd ds. Kombatantów jest głównym organizatorem pogrzebu generała.

- Wszystko, co żyje, zmierza w stronę śmierci. Są jednak ludzie, których szlachetne czyny nie pozwalają odejść w zapomnienie. Należy do nich śp. gen. Brochwicz-Lewiński, który żyje w Bogu i nadal będzie żył w sercach Polaków, wszak jego serce przez 96 lat biło miłością do Polski - podkreślił podczas homilii biskup polowy WP Józef Guzdek.

W trakcie trwających na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach uroczystości prezydent mówił, że legendarny bohater Powstania Warszawskiego, żołnierz Batalionu AK „Parasol”, generał „Gryf” to „wzór Polaka, patrioty, żołnierza niezłomnego, twardego, a jednocześnie ciepłego, dobrego, absolutnie niezachwianego w przekonaniu o konieczności służby ojczyźnie”.

Podkreślił, że postać gen. Brochowicz-Lewińskiego jest i pozostanie wzorem i przykładem „przede wszystkim dla młodego pokolenia”. - Poświęciłeś tyle lat na dawanie świadectwa, kształtowanie ich świadomości, poczucia więzi z ojczyzną i obowiązku wobec niej. Dziękujemy za twoje wielkie, bohaterskie i piękne życie - mówił prezydent.

Przypominał słowa generała „Gryfa”. - „Bądźcie zawsze gotowi. Pilnujcie Polski” - mówiłeś. Zapewniam cię, nasz wielki panie generale, że wszyscy będziemy pamiętali te słowa po kres naszych dni. Że uczynimy wszystko, aby tak, jak ty stałeś przez całe swoje życie, tak też stać na straży ojczyzny, jej bezpieczeństwa, wolności, niepodległości, suwerenności, tego wszystkiego, za co byłeś gotowy oddać życie i za co życie oddawali twoi towarzysze broni, których tu, na Cmentarzu Obrońców Ojczyzny, obok bohaterów września 1939 r., twoich przyjaciół powstańców warszawskich, zostaniesz - powiedział Andrzej Duda.

 

Zobacz także: Odszedł gen. bryg. Janusz Brochwicz-Lewiński ps. „Gryf” Gen. Janusz Brochwicz-Lewiński „Gryf” pośmiertnie mianowany na stopień generała dywizji


Janusz Brochwicz-Lewiński urodził się 17 września 1920 r. w Wołkowysku w rodzinie ziemiańskiej. Był żołnierzem Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej. Podczas powstania warszawskiego walczył w batalionie „Parasol”, był dowódcą obrony Pałacyku Michlera na Woli (znany też jako Pałacyk Michla, dzięki popularnej piosence powstańczej autorstwa Józefa Szczepańskiego „Ziutka”). Na początku powstania było to miejsce ciężkich walk z nacierającymi na Wolę Niemcami.

Prezydent Andrzej Duda mianował pośmiertnie Janusza Brochwicz-Lewińskiego generałem dywizji. W kwietniu 2008 r. do stopnia generała brygady Brochwicz-Lewińskiego awansował prezydent Lech Kaczyński.

 

Źródło: PAP, inf. własna

Foto: Andrzej Hrechorowicz, KPRP