Strzelcy podhalańscy z wizytą w Pałacu Prezydenckim i BBN - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

27.01.2017

Strzelcy podhalańscy z wizytą w Pałacu Prezydenckim i BBN

27 stycznia br. Biuro Bezpieczeństwa Narodowego odwiedziła grupa żołnierzy – szeregowych i podoficerów z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich im. gen. bryg. Mieczysław Boruty-Spiechowicza w Rzeszowie (21. BSP). Żołnierze spotkali się z ministrem Dariuszem Gwizdałą zastępcą szefa BBN.

Na spotkanie przybyli mężowie zaufania korpusów szeregowych zawodowych i podoficerów poszczególnych dywizjonów wchodzących w skład 21. BSP oraz szeregowi i podoficerowie wyróżniający się w służbie, a także osiągający bardzo dobre wyniki w szkoleniu. Głównym celem wizyty było przedstawienie roli i funkcjonowania Biura oraz zaznajomienie z tematyką bezpieczeństwa na poziomie państwa. Goście zapoznali się także z założeniami implementacji postanowień szczytu NATO w Warszawie.

Przed pobytem w Biurze, żołnierze zwiedzili Pałac Prezydencki, poznając jego historię oraz rolę Prezydenta RP, jako konstytucyjnie najwyższego Zwierzchnika Sił Zbrojnych. Natomiast po spotkaniu w BBN złożyli wizytę w Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa.

 

W ramach wizyt szeregowych i podoficerów dotychczas BBN odwiedzili:

  • 3 listopada 2016 r. - żołnierze z 1. Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego im. ppłk Jana Kowalewskiego w Grójcu (z jednostek wchodzących w skład w niejscowościach: Grójec, Lidzbark Warmiński, Lębork, Roskosz k. Białej Podl., Zamość),
  • 23 listopada 2016 r. - żołnierze z 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej w Sochaczewie (z jednostek wchodzących w skład w miejscowościach: Olszewnica Stara, Gdynia-Grabówek, Bytom, Skwierzyna, Mrzeżyno, Sochaczew).

*   *   *

21. BSP jest lekkim związkiem taktycznym Wojska Polskiego, przeznaczonym do działań bojowych w terenie górskim. Jednym z głównych zadań jakie wykonuje brygada jest przygotowanie i udział w misjach pokojowych humanitarnych i stabilizacyjnych. Brygada została sformowana w 1993 r. na mocy rozkazu Szefa Sztabu Generalnego. Nazwa wywodzi się z tradycji jednostek podhalańskich, które wzorem powstałych jeszcze pod zaborami w 1913 Drużyn Podhalańskich przyjęły do swych nazw południowy górzysty region Polski – Podhale. Święto 21 BSP przypada 26 maja. Szarotka alpejska – współczesna korpusówka podhalańczyków.

Dotychczasowe misje zagraniczne: Syria, Liban, Bośnia, Albania, Kosowo, Republika Iraku (V i IX zmiana), Afganistan (VI i VIII zmiana). Żołnierze 21 BSP szkolili się w: Norwegii; w Alpach francuskich: na poligonach w: Niemczech, Słowacji, Ukrainie, Uzbekistanie, Wielkiej Brytanii, Austrii, Szwajcarii i we Włoszech. Na wspólne ćwiczenia przyjeżdżali żołnierze: amerykańscy, kanadyjscy, brytyjscy, ukraińscy, słowaccy, czescy, węgierscy, litewscy oraz francuscy i włoscy strzelcy alpejscy.

Szkolenie specjalistyczne rozpoczyna się na koszarowych obiektach szkoleniowych, jednak głównymi ośrodkami szkoleniowymi wspinaczki wysokogórskiej i narciarskiej są: Trzcianiec, Rabe, Bystre, Kiry oraz Zakopane. Szkolenie ogniowe i taktyczne odbywa się na poligonach Nowa Dęba, Wędrzyn i Wicko Morskie. Żołnierze brygady brali udział w międzynarodowych ćwiczeniach wspólnie z żołnierzami ze Słowacji, Ukrainy, Francji, Włoch, Litwy, Norwegii, Kanady i USA. Najważniejsze z nich to ćwiczenia: „Join Winter”, „Strong Resolve” „Cossack Steppe” oraz „Maple Arch” na Litwie.

21. BSP do 2011 r. podlegała 1.Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej im. Tadeusza Kościuszki w Wesołej; w latach 2011 -2013 Dowództwu Wojsk Lądowych. Od 1.01.2014 r. podlega bezpośrednio pod Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

 

Struktura 21. BSP: 

  • Dowództwo i Sztab 21 BSP – Rzeszów,
  • 1. Batalion Strzelców Podhalańskich im. gen. bryg. Józefa Kustronia – Rzeszów,
  • 5. Batalion Strzelców Podhalańskich im. gen. bryg. Andrzeja Galicy – Rzeszów,
  • 21. Batalion Dowodzenia im. gen. bryg. Zygmunta Szyszko-Bohusza – Rzeszów,
  • 21. Batalion Logistyczny im. gen. bryg. Jerzego Kazimierza Dobrodzickiego – Rzeszów,
  • 16. Tczewski Batalion Saperów – Nisko,
  • 21. Dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej im. gen. dyw. Józefa Zająca – Jarosław,
  • 14. Dywizjon Artylerii Samobieżnej im. gen. bryg. Wacława Wieczorkiewicza – Jarosław,
  • 1. Batalion Czołgów – Żurawica,
  • 22. Karpacki Batalion Piechoty Górskiej – Kłodzko.