53. Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

18.02.2017

53. Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa

W piątek prezydent Andrzej Duda wziął udział w panelu nt. kondycji Zachodu. Odbył także rozmowy dwustronne m.in. senatorem USA Johnem McCainem, prezydentem Słowenii Borutem Pahorem oraz z prezydent Chorwacji Kolindą Grabar-Kitarović. W Monachium Prezydentowi towarzyszy szef BBN Paweł Soloch.

 

 

Prezydent Andrzej Duda w piątek i sobotę uczestniczy w Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. W piątek wziął udział w panelu nt. kondycji Zachodu, a także odbył rozmowy dwustronne m.in. z senatorem USA Johnem McCainem, prezydentem Słowenii Borutem Pahorem oraz z prezydent Chorwacji Kolindą Grabar-Kitarović, zaś wieczorem weźmie udział w uroczystej kolacji z uczestnikami konferencji. 

Udział Prezydenta w panelu “Przyszłość Zachodu: upadek czy odrodzenie?” 

Andrzej Duda w piątek podczas panelu z udziałem m.in. prezydenta Ukrainy, senatora McCaina, ministra spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona mówił o dwóch warunkach siły Zachodu: jedności i rządach słuchających obywateli.

Przekonywał, że jedność jest jednym z podstawowych warunków tego, by przyszłość Zachodu postrzegać jako powrót, a nie upadek. - Historia dowodzi, że zachodni świat zawsze był silny i stabilny, kiedy był zjednoczony. Zjednoczenie to podstawa naszej siły i bezpieczeństwa - mówił Andrzej Duda. 

Jak podkreślił: - W całym świecie Zachodu odczuwalny jest wiatr zmian politycznych. Elity nie powinny starać się tych zmian zatrzymać, ponieważ są one nieuniknione. Wręcz przeciwnie: powinny zwrócić uwagę na zarządzanie zmianą. Andrzej Duda zaznaczył, że jest głęboko przekonany, że to właśnie pozostaje jednym z największych wyzwań stojących przed klasą polityczną Zachodu.

Andrzej Duda mówił, że zadaniem jest współpraca z nową administracją USA prowadzona w sposób, który pozwoli na utrzymanie wspólnych interesów wspólnoty transatlantyckiej, czyli bezpieczeństwa. - Nasza siła zasadza się na więzi transatlantyckiej. Nie możemy jej kwestionować w sposób bezrefleksyjny – zaznaczył. 

Zobacz także:

Prezydent pytany o relacje krajów UE z Chinami podkreślił, że problem bezpieczeństwa jest związany z gospodarką. - Chcielibyśmy tworzyć powiązania biznesowe z USA, z Unią Europejską jako jej członek, ale także z Azją, z Chinami, ale musimy być bardzo ostrożni i patrzeć przede wszystkim na nasze interesy – powiedział.

 
Spotkanie Prezydenta RP z Senatorem Johnem McCainem

Amerykański senator John McCain mówił w piątek w Monachium, że nadszedł czas testowania USA; to czas, by pokazać solidarność – podkreślił. Ocenił, że jednym z krajów, który zostanie poddany „pewnej presji”, jest Polska.

- Uważam, że będzie to czas testowania administracji USA. Czy to będzie Morze Południowochińskie, Bliski Wschód, Ukraina - to jest czas, by pokazać solidarność – mówił. -Myślę, że jednym z krajów, który zostanie poddany pewnej presji, jest pański – powiedział zwracając się do prezydenta Andrzeja Dudy.

Senator pytany o prezydenta USA Donalda Trumpa zaznaczył, że sam nie mógłby wybrać lepszej drużyny, jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa. Podkreślał także, aby patrzeć, co amerykański prezydent rzeczywiście robi, a nie na to, co mówi.

 

 

Spotkanie Prezydenta RP z Prezydentem Republiki Słowenii Borutem Pahorem

Jak powiedział przed spotkaniem prezydencki minister Krzysztof Szczerski, Borut Pahor był ostatnio w Moskwie. - Pojawiły się doniesienia, że być może spotkanie Trump-Putin będzie w Słowenii. Warto zweryfikować u źródeł tego typu informacje - dodał minister.

Spotkanie Prezydenta RP z Prezydent Republiki Chorwacji Kolindą Grabar-Kitarović

53. Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa

Organizowana od początku lat 60. konferencja bezpieczeństwa w Monachium (MSC) uznawana jest za jedno z największych i najważniejszych międzynarodowych spotkań poświęconych problematyce obronności i bezpieczeństwa.

Podczas 53. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa (MSC), w sobotę przed południem wiceprezydent USA Mike Pence ma przedstawić "obszerne oświadczenie" dotyczące amerykańskiej polityki zagranicznej. Do stolicy Bawarii ma przybyć także minister obrony USA James Mattis.

W międzynarodowej konferencji udział weźmie także m.in. sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, szefowa unijnej dyplomacji Federika Mogherini, kanclerz Niemiec Angela Merkel, prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow. Jak informuje organizator na spotkanie przybędzie w sumie ponad 30 przywódców państw i rządów a także ponad 80 ministrów spraw zagranicznych i obrony narodowej. Przemówienie wygłosi nowy sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. 

Źródło: prezydent.pl