Order Odrodzenia Polski dla weterana Września 1939 r. - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

09.02.2017

Order Odrodzenia Polski dla weterana Września 1939 r.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda uhonorował Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia polski jednego z najstarszych żołnierzy wojny obronnej 1939 r. Stanisława Sarwickiego. Order a także list od Prezydenta wręczył Weteranowi zastępca szefa BBN minister Dariusz Gwizdała.

Stanisław Sarwicki urodził się 20 kwietnia 1916 r. w Psarach. W listopadzie 1937 r. został powołany do czynnej służby wojskowej w 10. Pułku Strzelców Konnych. Przydzielony do 1. szwadronu na stanowisko celowniczego ręcznego karabinu maszynowego. W marcu 1939 r. został awansowany na stopień starszego ułana i skierowany na kurs strzelców przeciwpancernych. W kwietniu 1939 r. został awansowany na stopień kaprala. We wrześniu 1939 r. podczas inwazji niemiecko-sowieckiej, jako kapral przeszedł szlak bojowy 10. psk od Łańcuta do Lwowa. W następstwie działań Armii Czerwonej, na rozkaz naczelnego dowództwa, przekroczył granicę z Węgrami wraz z 10. psk w składnie 10. Brygady Kawalerii i został uwięziony w obozie internowania w Komarno. Udało mu się zbiec i przedostać do polskich wojsk formowanych we Francji.

W czasie kampanii francuskiej w 1940 r. walczył pod dowództwem gen. bryg. Stanisława Maczka w składzie 10. Brygady Kawalerii Pancernej. W czasie działań bojowych dostał się do niemieckiej niewoli, a następnie został wywieziony do Obozu Koncentracyjnego KL Buchenwald. Po czterech miesiącach, jako jeniec wojenny został przeniesony do Stalagu XIIA, a następnie Stalagu XIIC. W listopadzie 1942 r. skierowano go do prac przymusowych na terenie Francji, gdzie przebywał do czasu wyzwolenia przez armię USA.

W 1945 r. wrócił do Polski. Prowadził własne gospodarstwo rolne. W okresie PRL nie uhonorowano go żadnym odznaczeniem.