Szef BBN: jesienią możliwe projekty zainspirowane SPO - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

22.05.2017

Szef BBN: jesienią możliwe projekty zainspirowane SPO

Inicjatywy legislacyjne zainspirowane Strategicznym Przeglądem Obronnym mogą się pojawić jesienią tego roku – ocenił szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch w rozmowie z PAP. Podkreślił, że stanowiska ośrodka prezydenckiego i Ministerstwa Obrony Narodowej są zbieżne, jeśli chodzi o kierunek zmian.

Szef BBN, pytany przez PAP o relacje między prezydentem Andrzejem Dudą a MON po niedawnym spotkaniu, powiedział, że "w sensie wymiany informacji i kontaktów relacje są takie, jak były przed tym spotkaniem, natomiast w tej chwili został ustalony pewien harmonogram działań". Dodał, że harmonogram wiąże się z zakończeniem SPO.

"Strategiczny Przegląd Obronny został zakończony. W ubiegłym tygodniu miałem na ten temat spotkanie z wiceministrem Tomaszem Szatkowskim i osobami, które z nim przygotowały SPO. Zostaliśmy zapoznani ze szczegółami prac, w których zresztą przedstawiciele BBN uczestniczyli. Czekamy na formalne zatwierdzenie SPO przez ministra, co stanie się z kolei podstawą do dyskusji o systemie kierowania i dowodzenia i realizacji zapowiadanych już od ponad roku reform. To będzie moment, kiedy pan prezydent w kontakcie z ministrem obrony będzie ustalał ostateczny kierunek, w jakim te reformy mają pójść" - dodał.

"Zgodnie z umową z MON zastrzegliśmy sobie prawo, że w momencie, gdy otrzymamy podsumowanie SPO i propozycje reformy systemu dowodzenia i kierowania państwem, potrzebujemy minimum miesiąca na analizy. Więc realnie rzecz biorąc, rezultaty SPO wyrażające się w inicjatywach legislacyjnych pojawiłyby się około jesieni" - przewiduje Soloch.

Jak powiedział szef BBN, niektóre rekomendacje powtarzają te, które były zawarte już w poprzednich przeglądach. "Na najwyższym poziomie kierowania państwem mamy do czynienia z pewnym konstytucyjnym dualizmem. Podział uprawnień między prezydentem a rządem na pewno wymaga lepszego zdefiniowania. To uwaga ogólna, z którą się zgadzamy" - powiedział szef BBN.

"Ten dualizm wyraża się chociażby w systemie kontrasygnat albo w tym, że rola prezydenta jest silniejsza i bardziej bezpośrednia w czasie wojny niż w czasie pokoju. To punkt wyjścia do układania tego, co niżej - systemu organizacji sił zbrojnych oraz systemu dowodzenia nimi i kierowania państwem w razie wojny" - dodał.

"Jeśli chodzi o rozwiązania szczegółowe, w zasadzie poza jednym punktem wymagającym wyjaśnienia - i tutaj stale jesteśmy w konsultacji z MON - nie ma różnic między wizją ośrodka prezydenckiego i MON. Chodzi o przywrócenie znaczenia szefa Sztabu Generalnego WP oraz przywrócenie dowództw rodzajów sił zbrojnych. Natomiast dyskusja dotyczy kształtu połączonego dowództwa poniżej szczebla szefa Sztabu Generalnego. To wymaga dopracowania" - zaznaczył.

Jak powiedział, ośrodek prezydencki czeka też na szczegółowe propozycje zmian ustawowych, które będzie analizować pod kątem prerogatyw prezydenta.

Źródło: PAP