Prezydent: Są pieniądze na modernizację polskiej armii - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

30.06.2017

Prezydent: Są pieniądze na modernizację polskiej armii

Są zaplanowane ogromne, niewyobrażalne pieniądze na modernizację polskiej armii - zapowiedział prezydent Andrzej Duda na konferencji poświęconej przemysłowi obronnemu, odbywającej się w piątek na Politechnice Warszawskiej. Prezydent podkreślił, że Polska potrzebuje nowoczesnego, dobrze zarządzanego przemysłu zbrojeniowego.

- W zeszłym roku przecież został zawarty rekordowy w historii polskiej zbrojeniówki kontrakt na dostawę modułów ogniowych Regina; 4,5 mld zł - czy to najwyższy kontrakt, jaki jest możliwy? Nie. Są możliwe wyższe kontrakty -  stwierdził prezydent, przemawiając na konferencji "Nowoczesny przemysł obronny RP zasadniczym segmentem systemu bezpieczeństwa państwa" .

- Dla wszystkich jest chyba jasne, że bezpieczeństwo najbardziej będziemy mieli zagwarantowane wtedy, kiedy będą spełnione dwa warunki: kiedy będziemy mieli uzbrojenie i wszelkie systemy na najwyższym światowym poziomie -  jeżeli chodzi o ich nowoczesność i wydajność,  i jeżeli będą one nasze. To znaczy, jeśli tylko my będziemy wiedzieli, w jaki sposób doszliśmy do takich wyników i jakie są rzeczywiste możliwości tego, co posiadamy - czyli wtedy, kiedy nie będą to produkty, do których klucze ma także kto inny - mówił Andrzej Duda.

Zdaniem Prezydenta RP dziś tego celu nie da się w pełni zrealizować. Polska będzie kupowała produkty wyprodukowane przez kogoś innego lub nabywając na nie licencję. Ale w tym wypadku istotne jest to, "żebyśmy partycypowali w tym możliwie największym stopniu na zasadzie offsetu, dostępu do technologii i wszelkich możliwych rozwiązań" – dodał prezydent

- Potrzebujemy nowoczesnego przemysłu zbrojeniowego naszego polskiego, który będzie dobrze zarządzany, który będzie dobrze się rozwijał i który będzie przemysłem innowacyjnym - podkreślał prezydent, pytając:  - Czy stać nas na to, żeby nasz przemysł zbrojeniowy był innowacyjny? Tak, z całą pewnością nas stać – powiedział.

Prezydent zwrócił też uwagę na inny problem - młodzi, dobrze wykształceni inżynierowie, także absolwenci Politechniki Warszawskiej "są natychmiast wchłaniani przez wielkie koncerny światowe". Prezydent wyraził przekonanie, że trzeba starać się to zmienić. - To jest kwestia dobrego przygotowania rozwiązań ustawodawczych, rozwiązań prawnych - mówił.

- Nic mnie bardziej nie boli niż to, że wydajemy na badania duże pieniądze (...) problem polega na tym, że to się nie przekłada na innowacyjność – dodał prezydent, przypominając jednocześnie działania polskich władz mające temu zaradzić, np. ustawę o innowacyjności.

Zdaniem rektora Politechniki Warszawskiej prof. Jana Szmidta z kolei, konieczne jest usprawnienie współpracy przemysłu ze środowiskami naukowymi. - Wspólnym celem przemysłu i nauki jest opracowanie nowych, oryginalnych, a nie tylko odtwarzanych technologii, wprowadzenie do sił zbrojnych nowych typów uzbrojenia i sprzętu wojskowego, poszerzenie oferty eksportowej – mówił.

Źródło: PAP