Prezydent RP na święcie Policji - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

23.07.2017

Prezydent RP na święcie Policji

W Centrum Szkolenia Policji w Legionowie odbyły się centralne obchody Święta Policji. - To służba niezwykłej wagi dla Rzeczypospolitej Polskiej - mówił prezydent w 98-lecie polskiej Policji. Prezydentowi Andrzejowi Dudzie towarzyszył Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch. W uroczystości uczestniczył też m.in. szef MSWiA Mariusz Błaszczak; listy do policjantów skierowali marszałek Sejmu Marek Kuchciński i premier Beata Szydło.

Prezydent Andrzej Duda wręczył w niedzielę nominacje generalskie dwóm oficerom policji. Do stopnia nadinspektora zostali awansowani: komendant wojewódzki w Lublinie insp. Paweł Dobrodziej oraz komendant wojewódzki w Katowicach insp. Krzysztof Justyński.

W swoim wystąpieniu prezydent podziękował i pogratulował m.in. funkcjonariuszom, którzy odebrali podczas niedzielnych uroczystości nominacje generalskie i odznaczenia. Podkreślił też niezwykłą wagę służby pełnionej przez policjantów dla Rzeczypospolitej, jej obywateli i ich bezpieczeństwa.

- To służba absolutnie niezwykłej wagi dla Rzeczypospolitej. Stoicie na straży codziennego bezpieczeństwa polskich obywateli, stoicie od 98 lat niezwykle dzielnie, bardzo często narażając własne życie po to, aby chronić życie, zdrowie i mienie innych - swoich sąsiadów, współmieszkańców, rodaków czy wreszcie po prostu ludzi - mówił Andrzej Duda.

Prezydent zwrócił również uwagę na "wielką tradycję poświęcenia", która jest - według niego - częścią historii polskiej policji. - Bo nigdy nie wolno nam zapomnieć tych 6 tys. polskich policjantów zamordowanych w lesie katyńskim, w Charkowie, w Twerze i w innych miejscach, policjantów, którzy do końca, do ostatniego swojego tchnienia służyli w 1939 r. broniąc ojczyzny, a w 1940 - zostali zamordowani. Nigdy nie zapomnimy wszystkich tych policjantów, którzy - czy to na służbie, czy także i poza służbą - przesiąknięci etosem swojej misji życiowej, jaką była służba w policji, służba innym, oddali swoje życie i zdrowie po to, żeby strzec bezpieczeństwa - powiedział. - To wielka tradycja, która cieszę się, że w tak wielkim stopniu imponuje tym, którzy dzisiaj wstąpili w szeregi polskiej policji - zaznaczył Andrzej Duda.

Prezydent zadeklarował jednocześnie, że chciałby uczynić wszystko, by polscy policjanci "mogli służyć w formacji, która jest nie tylko dumna, która nie tylko cieszy się wielkim zaufaniem społecznym, ale która jest także formacją nowoczesną". Przypomniał w tym kontekście, że przed rokiem wraz z ministrem Błaszczakiem i wiceszefem MSWiA odpowiedzialnym za nadzór nad policją Jarosławem Zielińskim zapowiedzieli program modernizacji polskiej policji. - Bardzo się cieszę i dziękuję, panie ministrze, że to zobowiązanie jest wypełniane, że ten program jest prowadzony, że działa, że jest realizowany - dodał prezydent Duda.

Wyraził też satysfakcję z tego, że policja odpowiada na wyzwania współczesności, a także, iż "polski policjant będzie lepiej zarabiał" i - w związku z tym - czuł "godność swojej służby, również od strony materialnej, może przyziemnej, ale ważnej" oraz że będzie "dobrze wyposażony, dzięki czemu będzie mógł służyć lepiej i bezpieczniej".

Paweł Dobrodziej służbę w policji rozpoczął w 1990 r. w Komendzie Rejonowej Łódź–Polesie. Od 2000 r. pełnił służbę w Centralnym Biurze Śledczym w Łodzi. W 2011 r. objął stanowisko naczelnika Wydziału Do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Kryminalnej Zarządu w Łodzi CBŚ KGP. Od 2015 r. był naczelnikiem zarządu Centralnego Biura Śledczego Policji w Łodzi. Dobrodziej jest komendantem wojewódzkim od 11 lutego 2016 r.Zobacz także:Awanse generalskie w Policji

Krzysztof Justyński służbę w policji rozpoczął w 1992 r. w pionie kryminalnym Komendy Rejonowej Policji w Wodzisławiu Śląskim. Od 2001 służył w sekcji prewencji Komendy Miejskiej Policji w Jastrzębiu Zdroju. Od 2011 r. pełnił funkcję I zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Wodzisławiu Śląskim, a od 2012 r. - komendanta. Justyński jest komendantem wojewódzkim od 19 maja 2016 r.

Święto Policji przypada 24 lipca; tego dnia w 1919 roku Sejm przyjął ustawę o Policji Państwowej. Po wojnie - 7 października 1944 r. - Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego formalnie powołał Milicję Obywatelską, która faktycznie istniała już od dwóch miesięcy na terenach zajętych przez Armię Czerwoną. 6 kwietnia 1990 roku Sejm rozwiązał MO, a na jej miejsce powołał policję.

Źródło: PAP