Święto Wojska Polskiego - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Strona znajduje się w archiwum.

15.08.2017

Święto Wojska Polskiego

15 sierpnia to święto naszej wielkiej dumy z naszych wartości, oręża i postawy – mówił prezydent Andrzej Duda w czasie obchodów Święta Wojska Polskiego, obchodzonego na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej z 1920 roku.

Uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego Prezydent RP Andrzej Duda rozpoczął od uczestnictwa we mszy św. w intencji ojczyzny. Prezydentowi  towarzyszyła Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda.

 

Zobacz także: Prezydent: Możemy realizować nasze zobowiązania budowy silnego państwa

 

W katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie obecni byli także m.in. marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski oraz szef MON Antoni Macierewicz i szef BBN Paweł Soloch. Uczestniczyli w niej również ewangelicki biskup wojskowy ks. Mirosław Wola, prawosławny biskup wojskowy abp Jerzy oraz biskup polowy pomocniczy USA Richard Spencer.

 

  • Kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza i przed pomnikiem marszałka Piłsudskiego

Po mszy Prezydent RP wraz z Małżonką złożyli wieńce na Grobie Nieznanego Żołnierza oraz przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

 

 

 

 

  • Amerykański generał odznaczony

Zobacz także: Prezydent odznaczył amerykańskiego generała Bena Hodgesa

Po godz. 12 przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przed Belwederem rozpoczął się punkt kulminacyjny uroczystości. Prezydent Andrzej Duda przybył na miejsce otwartym samochodem, a następnie przywitał się z wojskiem.

Na początku odznaczył dowódcę wojsk lądowych USA w Europie gen. broni Bena Hodgesa Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej, a potem wygłosił przemówienie.

 

 

 

 

 

  • "Polska armia jest jedna"

W wystąpieniu przed Belwederem prezydent Andrzej Duda zwrócił uwagę, że 15 sierpnia jako Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to ważny dzień dla chrześcijan. - Ale dla nas Polaków, od 97 lat to także święto wielkiego polskiego zwycięstwa, wielkości polskiego oręża i nas jako narodu – podkreślił Prezydent RP.

 

Zobacz także: Wystąpienie Prezydenta RP z okazji Święta Wojska Polskiego

 

- To wielkie święto wiktorii w Bitwie Warszawskiej, to wielkie święto przełomu w wojnie polsko-bolszewickiej w odpieraniu bolszewickiej napaści na Polskę i można śmiało powiedzieć na Europę, bo takie były zamiary przywódców bolszewickich, w szczególności Lenina – mówił prezydent Duda, dodając, że to święto naszej wielkiej dumy z naszych wartości, oręża i postawy.

- Wierzę, że w procesie modernizacji sił zbrojnych zachowamy jedność jako politycy i będziemy także umieli zachować jedność w ramach polskiej armii – dodał Prezydent RP. - Polska armia jest jedna i nie można jej różnicować - podkreślił.

Prezydent zaznaczył, że wierzy, iż uda się osiągnąć poziom wydatków 2,5 proc. PKB na obronność do 2030 roku. Jak mówił, najważniejszym zadaniem jest to, byśmy "umieli obronić naszą ojczyznę w przypadku, gdyby komukolwiek wpadło do głowy podnieść rękę na Polskę".

 

 

- Wierzę głęboko, że spokojnie i z rozwagą, w sposób zaplanowany i logiczny modernizację polskiej armii i zwiększenie jej liczebności uda się przeprowadzić. Wierzę także w to, że w tym procesie zachowamy jedność jako politycy i że także będziemy umieli zachować jedność w ramach polskiej armii - zaznaczył.

- Polska armia jest jedna i nie można jej różnicować poprzez rodzaje wojsk czy jakąkolwiek inną klasyfikację. Wszyscy polscy żołnierze i wszystkie jednostki zasługują na szacunek, bo szacunek dla polskiego żołnierza, jego trudu, jego bohaterstwa, jego odwagi, gotowości obrony ojczyzny musi być zachowany w całym społeczeństwie, od władz aż do zwykłego obywatela - zaznaczył prezydent.

Dziękował też żołnierzom oraz ich najbliższym, a także pracownikom Wojska Polskiego. - Chcę złożyć najserdeczniejsze życzenia, niech Bóg ma w swojej opiece polskich żołnierzy. Niech Bóg ma w swojej opiece nas, Polaków. Niech Bóg ma w swojej opiece Rzeczpospolitą - powiedział na zakończenie.

Po przemówieniu prezydent Andrzej Duda złożył wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze.

W uroczystościachobok prezydenta obecni byli m.in. premier Beata Szydło, szef MON Antoni Macierewicz, wicepremier i minister kultury Piotr Gliński, marszałek Sejmu Marek Kuchciński, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, szef BBN Paweł Soloch.

 

 

 

  • Defilada w Alejach Ujazdowskich

Zobacz także: Defilada z okazji święta Wojska Polskiego

Uroczystości zakończyła defilada. Przemarsz pododdziałów poprzedziła parada lotnicza z udziałem ponad 60 samolotów i śmigłowców. Alejami Ujazdowskimi przedefilowało 1500 żołnierzy, w tym 900 w kolumnach marszowych i blisko 500 w pojazdach. W paradzie wzięły udział pododdziały i poczty sztandarowe państw sojuszniczych i partnerskich.

Potem wojsko zaprezentowało się na pikniku zorganizowanym przez Dowództwo Garnizonu Warszawa – można tam obejrzeć wystawę poszczególnych jednostek oraz sprzęt.

 

 

 

 

 

15 sierpnia przypada rocznica zwycięskiej dla Polski bitwy w wojnie 1920 roku. Dzień ten został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 roku święto Wojska Polskiego ponownie jest obchodzone w połowie sierpnia. (PAP)