Gen. Kraszewski: Polskie Siły Zbrojne monitorują sytuację związaną z ćwiczeniami Zapad-2017 - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Strona znajduje się w archiwum.

18.09.2017

Gen. Kraszewski: Polskie Siły Zbrojne monitorują sytuację związaną z ćwiczeniami Zapad-2017

Polskie Siły Zbrojne podjęły działania, których celem jest monitorowanie sytuacji wzdłuż polskich granic, narażonych na działalność prowokacyjną podczas ćwiczeń Zapad-2017 - powiedział dyrektor Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w BBN gen. bryg. Jarosław Kraszewski.

Rozpoczęte w czwartek manewry strategiczne Zapad-2017 odbywają się na Białorusi, Morzu Bałtyckim, na zachodzie Rosji, a także w obwodzie kaliningradzkim. W sumie ma w nich wziąć udział 12,7 tys. żołnierzy i 700 jednostek sprzętu z obu krajów. Zaplanowane je do 20 września.

W poniedziałek w Radiu Warszawa o sprawę ćwiczeń Zapad-2017 był pytany gen. Kraszewski. "Polskie Siły Zbrojne podjęły stosowne działania, mające na celu prowadzenie monitorowania sytuacji wzdłuż granic, na odcinku granic, szczególnie narażonych na działalność prowokacyjną podczas tego ćwiczenia" - powiedział Kraszewski.

"Na chwilę obecną nie odnotowaliśmy takich przypadków" - zaznaczył generał.

Kraszewski dodał, że dopóki ćwiczenia Zapad-2017 nie zostaną w sposób oficjalny zakończone oraz dopóki wojska biorące udział w tych manewrach nie wrócą do miejsca dyslokacji "nie możemy zwolnić tempa monitorowania sytuacji". "Nie możemy też przejść koło tego ćwiczenia w sposób obojętny" - podkreślił.

Mimo zapewnień władz w Mińsku i w Moskwie, że scenariusz ćwiczeń Zapad-2017 jest czysto obronny, wywołują one duże zaniepokojenie wśród sąsiadów, zwłaszcza na Ukrainie, która w 2014 roku padła ofiarą rosyjskiej agresji. Obawy w związku z ćwiczeniami wyrażały także m.in. Litwa i Polska. NATO zapowiedziało, że będzie się im "uważnie przyglądać". (PAP)