Certyfikacja 2017 Stowarzyszenia Terytorialni - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Strona znajduje się w archiwum.

30.09.2017

Certyfikacja 2017 Stowarzyszenia Terytorialni

W sobotę 30 września 2017 r. odbyła się certyfikacja kursu podstawowego prowadzonego przez Stowarzyszenie Terytorialni pod patronatem honorowym Szefa BBN. Uczestniczył w niej zastępca szefa BBN minister Dariusz Gwizdała.

 • fot. Michał Grzywacz
  fot. Michał Grzywacz
 • fot. Kamil Jasnos
  fot. Kamil Jasnos
 • fot. Michał Grzywacz
  fot. Michał Grzywacz
 • fot. Grzegorz Cichy
  fot. Grzegorz Cichy

Certyfikacja była sprawdzianem umiejętności, jakie uczestnicy nabyli w trakcie 8-miesięcznego kursu. Składała się z dwóch części: sprawdzianu wyszkolenia ogniowego oraz taktycznego. Certyfikacja wyszkolenia ogniowego składała się z 31 konkurencji sprawdzających opanowanie przez kursanta podstawowych czynności manualnych niezbędnych do bezpiecznego i sprawnego posługiwania się kbk AKM (lub podobnym).

Egzamin obejmował następujące konkurencje – szybkie składanie się z karabinkiem przeładowanym i szybkie przeładowanie (stojąc przodem, prawym i lewym bokiem oraz tyłem przez lewe i prawe ramię do tarczy), szybką wymianę magazynków stojąc, szybkie przejście stanie-leżenie, szybkie składanie się w czołganiu, szybką wymianę magazynków w leżeniu oraz krojenie.

Wszystkie konkurencje były wykonywane z karabinkiem trzymanym w prawej i lewej ręce. Część taktyczna obejmowała podstawowe umiejętności indywidualne takie jak posługiwanie się sprzętem ochronnym, poruszanie się na polu walki, terenoznawstwo, zakładanie stazy taktycznej, składanie i rozkładanie karabinka, ładowanie magazynka na czas, rzut granatem ręcznym, indywidualną reakcję na kontakt, prowadzenie korespondencji radiowej.

Przebieg certyfikacji obserwowali zaproszeni goście – przedstawiciele BBN i MON, Policji, PSP oraz samorządowcy.

W swoim wystąieniu minister Dariusz Gwizdała wskazał, że organizacje proobronne powinny zostać włączone w system obrony państwa. Może się to odbyć w ten sposób, że będą prowadziły szkolenie na podstawie zatwierdzonych przez MON programów szkolenia, którego wyniki będą kontrolowane przez resort. Tego rodzaju rozwiązania od lat z powodzeniem stosowane są w innych krajach, m.in. w Szwecji. W ten sposób organizacje proobronne mogłyby stworzyć rezerwę WOT. Minister D. Gwizdała odniósł się również do zaprezentowanych wniosków ze szkolenia podstawowego prowadzonego przez Stowarzyszenie Terytorialni, mówiąc, że są to cenne uwagi, które ze względu na podobieństwo metody szkoleniowej, mogą być przydatne w szkoleniu WOT.

Przedsięwzięcie odbyło się na strzelnicy Fundacji Terytorialni w Gniazdowicach (gmina Proszowice), we współpracy z Miastem i Gminą Proszowice. Organizację wydarzenia wsparła również klasa służb mundurowych Zespołu Szkół im. Bartosza Głowackiego w Proszowicach.

 

Źródło: Terytorialni.pl; inf. własna