Szef BBN w sprawie reformy systemu kierowania i dowodzenia - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Strona znajduje się w archiwum.

12.10.2017

Szef BBN w sprawie reformy systemu kierowania i dowodzenia

BBN podtrzymało dotychczasowe stanowisko w sprawie systemu kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi. W poniedziałek pismo w tej sprawie zostało wysłane do MON – poinformował Defence24.pl szef Biura Paweł Soloch.

BBN podtrzymało dotychczasowe stanowisko w sprawie systemu kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi. W poniedziałek pismo w tej sprawie zostało wysłane do MON – poinformował Defence24.pl szef Biura Paweł Soloch.

To pismo ma charakter bardziej szczegółowy. Podtrzymaliśmy nasze stanowisko i daliśmy jego szczegółową wykładnię. Staraliśmy się wyjaśnić wszystkie nieporozumienia dotyczące np. rzekomego rozdwojenia dowództwa – powiedział prezydencki minister w rozmowie z Defence24.pl.

Jak poinformował, odpowiedź została wysłana w poniedziałek. O tym, że BBN podtrzyma swoje stanowisko Defence24.pl informowało jako pierwsze 21 września.– Jesteśmy gotowi do roboczych rozmów w sprawie systemu kierowania i dowodzenia. Zdajemy sobie sprawę, że analiza tego, co przedstawiliśmy zajmie trochę czasu, ale mamy nadzieję, że dalej będziemy się konsultować i dojdzie do rozstrzygających ustaleń – zapewnił Soloch.

Propozycję nowego systemu dowodzenia MON przedstawiło w maju, prezentując Koncepcję Obronną RP, jawną część raportu z przeprowadzonego w resorcie Strategicznego Przeglądu Obronnego. Wraz z pełną wersją raportu do BBN został przesłany także projekt ustawy zmieniającej obecny system dowodzenia.

MON zaproponowało m.in. przywrócenie szefowi Sztabu Generalnego Wojska Polskiego roli naczelnego dowódcy na czas wojny, odtworzenie osobnych dowództw rodzajów sił zbrojnych oraz powołanie w ramach SG WP Inspektoratu Szkolenia i Dowodzenia.

BBN zgadza się z pierwszymi dwoma punktami, ale w odpowiedzi na projekt MON zamiast Inspektoratu Szkolenia i Dowodzenia zaproponowało powołanie Dowództwa Sił Połączonych na szczeblu operacyjnym. Na to pismo MON odpowiedziało, uzasadniając – jak relacjonował BBN – wariant przyjęty pierwotnie w SPO.

Jest różnica zdań w zakresie poziomu operacyjnego, ale będziemy szukali wspólnych rozwiązań – zadeklarował w środę Soloch.

W opublikowanym w poniedziałek wywiadzie dla tygodnika "Sieci" szef MON Antoni Macierewicz ocenił, że kadra BBN "po okresie Donalda Tuska ciągle jeszcze nie została zmieniona i jest obarczona wszystkimi cechami charakterystycznymi dla rządów III RP".

Pytany o te wypowiedź Soloch podkreślił, że oczekiwałby konstruktywnego dialogu zamiast prób dezawuowania Biura.

Działania ośrodka prezydenckiego i działania MON ze względu na takie a nie inne uwarunkowania konstytucyjne są ściśle ze sobą powiązane. Należy mimo oczywistych napięć, które teraz są widoczne, dążyć do wypracowania takiej formuły, żeby jednak pewne rzeczy, w tym reformy wojska i decyzje personalne były posuwane naprzód. Im mniej będzie się to odbywało przy salwach medialnych, schodzących czasami poniżej pewnego poziomu, tym lepiej dla kraju – powiedział szef BBN.

Źródło: Defence24.pl