Obchody Narodowego Święta Niepodległości z udziałem Prezydenta RP - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Strona znajduje się w archiwum.

11.11.2017

Obchody Narodowego Święta Niepodległości z udziałem Prezydenta RP

Prezydent RP Andrzej Duda w sobotę rano, w Święto Niepodległości, złożył wieńce przed pomnikami bohaterów zasłużonych dla Rzeczypospolitej, uczestniczył w mszy św. w intencji Ojczyzny, wręczył odznaczenia państwowe, uczestniczył w centralnych uroczystościach przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz złożył wieniec przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Prezydentowi towarzyszył Szef BBN.

 

Prezydent Andrzej Duda złożył wieniec m.in. przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze.

 

  • Msza św. za Ojczyznę z udziałem Pary Prezydenckiej 

​Msza święta w intencji Ojczyzny rozpoczęła się w sobotę rano w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Wziął w niej udział Prezydent RP Andrzej Duda z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą oraz premier Beata Szydło i przedstawiciele władz państwowych.

Przed mszą św. prezydent Andrzej Duda złożył wieniec przy grobie śp. Prezydenta RP Ryszarda Kaczorowskiego oraz w Panteonie Wielkich Polaków.

Mszy św. w 99. rocznicę odzyskania niepodległości przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, a homilię wygłosił biskup połowy WP Józef Guzdek. Mszę św. koncelebrował nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. 

Para Prezydencka na mszy świętej za Ojczyznę w Świątyni Opatrzności Bożej.

 

  • Prezydent RP wręczył Ordery Orła Białego i inne odznaczenia państwowe

Ks. Bernard Czernecki, Franciszek Pieczka i Andrzej Pityński zostali odznaczeni przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego.

 

Prezydent RP z Kawalerami Orderu Orła Białego.

 

Andrzej Duda podkreślił w swoim wystąpieniu w Pałacu Prezydenckim, że nie byłoby Polski, "gdyby nie było Polaków, gdyby nie było ludzi, którzy gotowi byli krwawić i oddać życie, znieść więzienie, kazamaty, zsyłkę na Sybir, cierpienie swoje osobiste, rodzin, ubóstwo, utratę majątku (....) - dla wolnej, suwerennej, niepodległej Rzeczypospolitej". - To dzięki nim odzyskaliśmy niepodległą Polskę - zaznaczył.

 

Zobacz także:Prezydent wręczył Ordery Orła Białego

Odznaczenia z okazji Narodowego Święta Niepodległości

Wystąpienie prezydenta podczas wręczania odznaczeń z okazji Narodowego Święta Niepodległości


Prezydent powiedział, że m.in. dzięki osobom - które w sobotę otrzymały odznaczenia państwowe - "mamy dziś Polskę, z której możemy być dumni, tę Polskę, którą możemy budować, która jest wolna, suwerenna, niepodległa i, w której sami stanowimy o sobie, w której sami decydujemy, w jakich kierunkach będzie się rozwijała, w której sami możemy się spierać, co do tego, jak ta Polska powinna wyglądać".

Według Andrzeja Dudy "spór" jest ważny dla debaty i budowania, jak najlepszej Polski. - Oczywiście prowadzony w odpowiednich warunkach, prowadzony z odpowiednią klasą, prowadzony w odpowiednim stylu. Spór, który polega na debacie, spór, który polega również w istocie na dialogu - podkreślił prezydent.  CAŁOŚĆ WYSTĄPIENIA>>

  • Prezydent: Najważniejsze jest oddanie sprawie Ojczyzny

Na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbyły się centralne obchody Święta Niepodległości. Po uroczystej odprawie wart Zwierzchnik Sił Zbrojnych Prezydent Andrzej Duda wygłosił okolicznościowe przemówienie. 

- Nie możemy zapomnieć, że niepodległość nie jest dana raz na zawsze; najważniejsze jest oddanie sprawie Ojczyzny i narodu, a każdy spór powinien biec ku dialogowi i szukaniu porozumienia - mówił prezydent Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił, że pl. Piłsudskiego, to miejsce symboliczne, gdzie dawniej stał Pałac Saski, a obecnie plac ten nosi imię jednego z twórców, ojców polskiej niepodległości.

Andrzej Duda przypomniał, że dokładnie rok temu zapowiedział uroczyste obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Podziękował marszałkom Sejmu i Senatu, posłom i senatorom za uchwalenie ustawy w związku z narodowymi obchodami 100 rocznicy odzyskania niepodległości.

- Preambuła do tej ustawy, jej pierwsze zdanie - wspominają właśnie o tych najważniejszych (osobach), którym tą niepodległość zawdzięczamy. Tą niepodległość, która wróciła po wielu trudach w 1918 r. Tą niepodległość, o którą tylu walczyło - mówił prezydent.

- Ich nazwiska niech będą w naszej historii zawsze wypisane złotymi zgłoskami: Marszałka Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego, Romana Dmowskiego, Wincentego Witosa, Ignacego Daszyńskiego, Wojciecha Korfantego - to ci, dzięki którym niepodległość wróciła. Czy byli zjednoczeni? W myśli o wolnej Polsce tak. Myśl o wolnej Polsce niepodległej, naszej, była ponad wszystko - dodał.

Jak ocenił, wszystkich Ojców Niepodległości dzieliły różne idee, ale szanowali się mimo różnic poglądów.

Na placu Piłsudskiego obecna była też premier Beata Szydło, a także przedstawiciele rządu, w tym: wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, szef MSWiA Mariusz Błaszczak, szef MON Antoni Macierewicz. Prezydentowi towarzyszyła Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda, a także Szef Kancelarii Prezydenta RP Halina Szymańska, Szef BBN Paweł Soloch i ministrowie KPRP. W uroczystości udział wzięli też marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski oraz reprezentanci parlamentu, a także m.in. generalicja i duchowieństwo. Wśród zgromadzonych był też były premier, szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

Na placu przed Grobem zaprezentowało się ponad pół tysiąca żołnierzy, w tym - po raz pierwszy - pododdział wystawiony przez Wojska Obrony Terytorialnej; a także m.in. pododdziały reprezentacyjne policji, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej.

Następnie wieńce na płycie Grobu złożyli przedstawiciele najwyższych władz państwowych i samorządowych, reprezentanci kombatantów i korpusu dyplomatycznego.  (PAP/MK)

 

  • Wieniec przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego przy placu Marszałka Piłsudskiego

​Po zakończeniu centralnych uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza prezydent Andrzej Duda złożył wieniec przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego przy Placu Piłsudskiego. Prezydentowi towarzyszył Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski oraz Prezes Rady Ministrów Beata Szydło.

 

Następnie Andrzej Duda witał się z mieszkańcami Warszawy i odwiedzającymi stolicę z okazji Święta Niepodległości.

 

Spotkanie z rodakami na Trakcie Królewskim