Dzień Podchorążego w Belwederze - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Strona znajduje się w archiwum.

29.11.2017

Dzień Podchorążego w Belwederze

29 listopada - w rocznicę wybuchu powstania listopadowego - na dziedzińcu Belwederu odbyły się uroczystości z okazji Dnia Podchorążego. Uczestniczyła w nich Halina Szymańska, szef Kancelarii Prezydenta RP, która odczytała list Prezydenta Andrzeja Dudy, skierowany do uczestników wydarzenia.

Podczas obchodów przed Belwederem wystawiony został posterunek honorowy podchorążych, odczytano Apel Pamięci i oddano salwę honorową.

Szefowa KPRP wręczyła wyróżniającym się podchorążym akademii i szkół oficerskich upominki od Prezydenta RP. Obecni na uroczystości minister obrony narodowej Antoni Macierewicz i wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński wręczyli odznaki "Wzorowy podchorąży".

- W sto osiemdziesiątą siódmą rocznicę Powstania Listopadowego gromadzimy się w miejscu, gdzie podchorążowie pod wodzą porucznika Piotra Wysockiego rozpoczęli swoją walkę o niepodległą Polskę. Nie był to bój zwycięski, a na odzyskanie niepodległości trzeba było jeszcze czekać niemal trzy pokolenia. Jednak ich ofiara nie była daremna. Polska w końcu się odrodziła, a w rocznicę tamtych wydarzeń obchodzimy Dzień Podchorążego. Kontynuujemy tym samym tradycję, która narodziła się w II Rzeczpospolitej, kiedy to podchorążowie, przyszli oficerowie polskiej armii, stawiali się na dziedzińcu Belwederu, by podkreślić swoją łączność ze Zwierzchnikiem Sił Zbrojnych.
 
Jesteśmy w przededniu setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Patrząc wstecz, na te sto lat od czasu, gdy ziściło się marzenie podchorążych z 1830 roku, przypominamy sobie dziś słowa Marszałka Józefa Piłsudskiego: „Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska”.  Bohaterowie Powstania Listopadowego zostali zwyciężeni, ale nie ulegli. Nam nie wolno spocząć na laurach. Nie możemy spocząć i nie spoczniemy w naszych staraniach o silną, sprawiedliwą i bezpieczną Polskę. Jestem głęboko przekonany, że jesteście godnymi następcami pokoleń polskich patriotów, dla których Honor i Ojczyzna były wartościami, za które gotowi byli zapłacić cenę najwyższą.
 
Niepodległość nie jest nam jednak dana raz na zawsze. Sytuacja międzynarodowa zmusza nas, Polaków do podjęcia wysiłku budowy nowoczesnego systemu bezpieczeństwa. To nie tylko profesjonalne, dobrze wyszkolone i wyposażone siły zbrojne, które są jego podstawą, ale cały system służb, bez których nie można mówić o bezpieczeństwie kraju. Tym bardziej cieszy fakt, że tradycje podchorążych kultywują także obecni podczas dzisiejszych obchodów strażacy.
 
W niedalekiej przyszłości to Wy, Panie i Panowie Podchorążowie, będziecie odpowiedzialni za system bezpieczeństwa Polski. Staniecie się oficerami, dowódcami, twórcami systemów obronnych państwa. Doskonalcie swój profesjonalizm, pielęgnujcie w sobie ducha patriotyzmu i nie gaście młodzieńczego entuzjazmu! Z okazji Waszego Święta życzę Wam z całego serca wszelkiej pomyślności i zapału do ofiarnej służby Polsce! - napisał w liście Prezydent Andrzej Duda.

W wydarzeniu uczestniczył m.in. zastępca szefa BBN minister Dariusz Gwizdała, szef Sztabu Generalnego WP gen. broni Leszek Surawski, dowódca generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. Jarosław Mika, dowódca operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. Sławomir Wojciechowski, a także władze uczelni wojskowych.

Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów.

Dzień Podchorążego jest obchodzony w rocznicę wybuchu powstania listopadowego 29 listopada 1830 r. Tego dnia podoficerowie Szkoły Podchorążych Piechoty w Warszawie zaatakowali Belweder - siedzibę rosyjskiego dowódcy Armii Polskiej wielkiego księcia Konstantego Pawłowicza Romanowa, brata cara Mikołaja I. Zamach się nie udał. Do wystąpienia przeciwko namiestnikowi cara przyłączyli się mieszkańcy Warszawy. W walce ze 115-tysięczną armią rosyjską uczestniczyło ok. 54 tys. polskich żołnierzy. Trwające przeszło rok powstanie zakończyło się klęską. Po upadku zrywu represjonowano jego uczestników i drastycznie ograniczono autonomię Królestwa Polskiego.

 

List Prezydenta RP Andrzeja Dudy