Spotkanie z rodzicami poległego amerykańskiego żołnierza - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Strona znajduje się w archiwum.

29.12.2017

Spotkanie z rodzicami poległego amerykańskiego żołnierza

29 grudnia 2017 r. minister Dariusz Gwizdała, zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego spotkał się z Lindą i Robertem Ollisami – rodzicami śp. sierż. szt. Michaela Harolda Ollisa, żołnierza Armii Stanów Zjednoczonych, który w Afganistanie stracił życie ratując polskiego oficera.

W spotkaniu uczestniczyli również uratowany przez amerykańskiego żołnierza por. rez. Karol Cierpica oraz Agnieszka Chwatko, dyrektor Oddziału Polsko-Słowiańskiej Unii Kredytowej w Nowym Jorku i Paweł Piekarczyk,  redaktor „Gazety Polskiej”. Goście poinformowali o planach upamiętnienia sierż. Ollisa w Polsce, m.in. poprzez budowę pomnika. Linda i Robert Ollisowie prowadzą własną fundację „SSG Michael Ollis Freedom Foundation” pomagającą żołnierzom oraz ich rodzinom w trudnych sytuacjach.

 

Sierżant sztabowy Michael Harold Ollis

Urodzony 16 września 1988 r. w New Drop, Staten Island, Nowy Jork, USA – sierżant sztabowy 2 batalionu 10 Dywizji Górskiej Armii Stanów Zjednoczonych w Fort Drum. Wcześniej służył w 1 Dywizji Pancernej, 101 Dywizji Powietrznodesantowej. Przeszedł szkolenie Rangersów oraz szkolenie spadochronowe. Ukończył Staten Island Petrides High School i w wieku 17 lat wstąpił do wojska. Sierż. szt. M. Ollis odbył jedną turę w Iraku, oraz dwie w Afganistanie. W styczniu 2013 r. rozpoczął trzecią turę w Afganistanie. Zginął 23 sierpnia 2013 r. w Afganistanie. Rodzice Linda i Robert Ollis (walczył w Wietnamie w latach 1967-1968) o śmierci syna dowiedzieli się przebywając w Londynie. Sierż. szt. Michael Ollis został pochowany na Cemetery of the Resurrection w Pleasant Plains na Staten Island w Nowym Jorku. Władze Stanów Zjednoczonych odznaczyly go pośmiertnie Brązową Gwiazdą, Purpurowym Sercem oraz Srebrną Gwiazdą.

 

Atak talibów na Bazę w Ghazni

23 sierpnia 2013 r. afgańscy rebelianci przypuścili szturm na bazę wojskową „White Eagle” w Ghazni. Próbowali się do niej wedrzeć w kilku miejscach. W jednym z nich zdetonowali samochód wypełniony materiałami wybuchowymi, sforsowali uszkodzone ogrodzenie. Przez wyłom weszło dziesięciu uzbrojonych i mających na sobie kamizelki wybuchowe rebeliantów i zaczęli strzelać. Podczas ataku ppor. Karol Cierpica został ranny w nogę osłonięty przez sierż. szt. Ollisa. Amerykański żołnierz odniósł rany na tyle poważne, że jego życia nie udało się uratować.

Łącznie podczas ataku rannych zostało kilkunastu żołnierzy amerykańskich i polskich (jeden z Polaków – chor. Mirosław Łucki, l. 38, z Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu, kilka dni później zmarł w niemieckim szpitalu w Ramstein), zginęło również siedmiu afgańskich wojskowych oraz policjantów. Poszkodowanych zostało kilkudziesięciu cywilów.

 

Por. rez. Karol Cierpica

Jest byłym żołnierzem 18 batalionu powietrznodesantowego w Bielsku-Białej (krakowska 6. Brygada Powietrznodesantowa), jest odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Krzyża Wojskowego (15 sierpnia 2014 r.). Mieszka w Krakowie.

Uhonorowanie i wspomnienie śp. sierż. szt. Michaela Ollisa przez Polskę

12 listopada 2013 r. w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku odbyła się uroczystość. Za uratowanie życia polskiego oficera sierż szt. Michael Ollis został odznaczony pośmiertnie przez polskie władze Gwiazdą Afganistanu oraz Złotym Medalem Wojska Polskiego. Odznaczenia odebrali jego rodzice Linda i Robert Ollisowie. Rodzice zostali uhonorowani Szablą Honorową WP. Wśród gości podczas uroczystości był też por. rez. Karol Cierpica.

 

19 września 2016 r., Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Lindą i Robertem Ollisami. Do spotkania doszło w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown w Pensylwanii w USA. Brał w nim udział również por. rez. Karol Cierpica. Prezydent Duda przyjechał do Doylestown, by wziąć udział w uroczystościach odsłonięcia pomnika poświęconego Żołnierzom Niezłomnym.

 

W 2017 roku, Prezydent RP Andrzej Duda w liście gratulacyjnym do Prezydenta USA Donalda trampa z okazji Dnia Niepodległości (4 lipca) napisał: „... Dodatkowym, niewątpliwym, wzmocnieniem naszych bliskich relacji jest braterstwo broni naszych żołnierzy, wykute w Iraku, Afganistanie i innych punktach zapalnych współczesnego świata. W pamięci zbiorowej Polaków zapisał się czyn 24-letniego sierżanta sztabowego Michaela H. Ollisa, który w sierpniu 2013 r. podczas ataku talibów na bazę w Ghazni w Afganistanie, oddał życie osłaniając własnym ciałem podporucznika Karola Cierpicę. …”