Szef BBN: przygotujemy w tym roku rekomendacje do nowej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Strona znajduje się w archiwum.

08.01.2018

Szef BBN: przygotujemy w tym roku rekomendacje do nowej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego

BBN przygotuje w tym roku rekomendacje do nowej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego - zapowiedział w poniedziałek szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch. Aktualnie obowiązująca Strategia Bezpieczeństwa Narodowego pochodzi z 2014 r. i jest już dzisiaj "nieaktualna" - zauważył Soloch w poniedziałek w audycji "Poranek Rozgłośni Katolickich Siódma 9".

"Nie ulega wątpliwości: otoczenie bezpieczeństwa się zmieniło. Chcielibyśmy podjąć działania przygotowujące rekomendacje do tej strategii w tym roku" - zapowiedział szef BBN.

Soloch pytany był również o stosunki pomiędzy prezydentem a Ministerstwem Obrony Narodowej i o ewentualną zmianę na stanowisku szefa MON. "Nic mi nie jest wiadomym na temat zmiany na stanowisku ministra obrony narodowej" - stwierdził. "Natomiast zwracałem uwagę na pewne strukturalne, systemowe słabości obecnych rozwiązań. Powodują one, że w razie występowania różnic zdań te napięcia są potęgowane poprzez niespójność systemową: te kompetencje nie są jednoznacznie określone i mogą się wzajemnie blokować. Stąd mój postulat zmian systemowych w tym zakresie" - mówił szef BBN.

"Przy tych wszystkich niedogodnościach pozytywem jest to, że co do generalnych kierunków nie ma różnic zdań" - ocenił.

"Prezydent i rząd - a co za tym idzie również minister obrony - wspólnie przeprowadzili inicjatywę zwiększenia wydatków na siły zbrojne. Pełna zgoda jest co do powołania nowych sił zbrojnych, jakimi są Wojska Obrony Terytorialnej. Oczywiście, należałoby to uzupełnić również o wzmocnienie wojsk operacyjnych, poprzez uzupełnienie stanów osobowych i zwiększenie stanów mobilizacyjnych. Także pełna zgoda co do zacieśnienia więzi, współpracy sojuszniczej w tym zwłaszcza bilateralnej z sojusznikiem amerykańskim, zwiększenie wojskowej obecności sojuszniczej na naszym terenie - także w tych kluczowych kwestiach różnic nie ma" - podkreślił Soloch.

Szef BBN ocenił również, że rozpoczęte 1 stycznia niestałe członkostwo Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ pozwoli na ukazanie globalnego działania Polski. "Dwa główne wyzwania dla tej Rady to konflikt na Ukrainie oraz odbudowa na terenach zniszczonych przez Państwo Islamskie" - stwierdził.

 

Źródło: PAP