Prezydent RP z Pucka: 98 lat temu wyruszyliśmy w drogę, która wyprowadziła nas na szerokie wody Europy i świata - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Strona znajduje się w archiwum.

10.02.2018

Prezydent RP z Pucka: 98 lat temu wyruszyliśmy w drogę, która wyprowadziła nas na szerokie wody Europy i świata

- Właśnie stąd przed 98 laty wyruszyliśmy w długą drogę, która wyprowadziła nasz naród i państwo na szerokie wody Europy i świata - napisał prezydent Andrzej Duda do uczestników sobotnich obchodów w Pucku 98. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem.

„I mimo wielu burz dziejowych jesteśmy na nich aż dotąd stale obecni” – podkreślił Duda. Jak zaznaczył, mamy silną wolę, by coraz lepiej podejmować to wielkie wyzwanie, jakie stawia przed nami dostęp do morza."

 

Przeczytaj: List Prezydenta RP


„Dlatego dzisiaj, kiedy w roku jubileuszu stulecia odzyskania własnego suwerennego państwa obchodzimy 98. Rocznicę Zaślubin Polski z Morzem, chcę z całą mocą powtórzyć i podkreślić to, co mówiłem tutaj przed dwoma laty: naszych współczesnych Polaków zadaniem jest jak najlepiej wykorzystać tę olbrzymią szansę, jaką daje nam granica morska i to przecież wielokrotnie dłuższa niż miała II Rzeczpospolita oraz własne porty, winniśmy dokonać wszelkich starań, tak jak robili to wtedy nasi przodkowie” – czytamy w liście.

List prezydenta RP w porcie rybackim w Pucku odczytał zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego minister Dariusz Gwizdała.

Andrzej Duda podkreślił, że z „głębokim wzruszeniem” wspomina swój udział w obchodach 96. rocznicy Zaślubin z Morzem w 2016 r. „Miałem okazję przekonać się wówczas naocznie, jak piękne i ważne jest to wspólnotowe święto dla państwa społeczności. Dzisiaj chcę z serca podziękować za to, że są państwo wierni tej tradycji wyrażającej głębokie przywiązanie do idei odrodzonej Rzeczypospolitej, która od samego początku pragnęła też stać się na powrót Rzeczpospolitą morską” – nadmienił.

„Wymownym znakiem tego dążenia był historyczny gest dowódcy Frontu Pomorskiego generała Józefa Hallera wykonany w dostojnej asyście ówczesnych przedstawicieli władz” - przypomniał prezydent.

Zaznaczył, że „dwa pierścienie ofiarowane przez polskich mieszkańców Gdańska, jeden włożony na palec generała, a drugi wrzucony przezeń w morze połączyły niepodległą ojczyznę z Bałtykiem więzią, która trwa po dziś dzień”. „Fundamentem tej więzi nie był jednak sam ten gest, ale jej codzienne umacnianie poprzez wytrwałą, rzetelną, ciężką i owocną pracę” – ocenił.

„Odrodzona Polska podjęła ogromny wysiłek budowy portu rybackiego we Władysławowie i wielkomorskiego w Gdyni, budowy floty wojennej i handlowej. Właśnie stąd, z Pucka przed 98 laty wyruszyliśmy w długą drogę, która wyprowadziła nasz naród i państwo na szerokie wody Europy i świata” – podkreślił A. Duda.

„Zgodnie ze zwyczajem przyszli państwo dzisiaj z puckiego rynku tu na nabrzeże, aby uczcić tamten wiekopomny moment. Przyszli państwo, niosąc rybackie wiosła w asyście żołnierzy Marynarki Wojennej. Przyszli państwo tak jak oni wówczas 10 lutego 1920 roku, bo i oni wtedy, i my współcześni Polacy jesteśmy tym samym narodem, który trwa w tym miejscu na bałtyckim wybrzeżu" - wskazał.

List do uczestników uroczystości skierował też premier Mateusz Morawiecki. „Dziś musimy stanowczo podkreślić, że gospodarczo efektywne wykorzystanie dostępu do morza jest polską racją stanu” – napisał szef rządu w liście odczytanym przez ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marka Gróbarczyka.

Zdaniem M. Morawieckiego „nie będzie silnej Polski, integrującej państwa regionu, bez właściwego wykorzystania naszego strategicznego położenia geopolitycznego”.

Dodał, że miniony rok był „czasem wytężonej pracy rządu, realizującego priorytety w obszarze gospodarki morskiej, stanowiące odpowiedź na najpilniejsze potrzeby sektora”. „Podjęliśmy działania mające na celu szeroko pojętą reindustrializację kraju w oparciu o odbudowę przemysłu morskiego, podjęliśmy kluczowe decyzje o realizacji projektów strategicznych: budowy portu centralnego w Gdańsku, portu zewnętrznego w Gdyni oraz powstania terminala kontenerowego w Świnoujściu” – zaznaczył w liście premier.

„Polska jako jedno z największych państw europejskich położonych w samym centrum Europy, z dużym potencjałem gospodarczym i osobowym jest naturalnym liderem regionu” – ocenił M. Morawiecki.

Podczas uroczystości w puckim porcie, zgodnie z dotychczasową tradycją, Liga Morska i Rzeczna wręczyła swoje wyróżnienia - Pierścienie Hallera.

Uroczystość w porcie zakończyło złożenie kwiatów przy pomniku generała Hallera.

W sobotę rano obchody 98. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem w Pucku odbyły się na miejscowym rynku, skąd uczestnicy uroczystości przeszli do pobliskiego kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła, gdzie mszę w intencji ojczyzny i ludzi morza odprawił metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.

 

Źródło: PAP