Uroczysta przysięga żołnierzy WOT we Włodawie - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Strona znajduje się w archiwum.

11.02.2018

Uroczysta przysięga żołnierzy WOT we Włodawie

W niedzielę 90 żołnierzy złożyło przysięgę wojskową i tym samym wstąpiło w szeregi 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”. W uroczystości uczestniczył szef BBN minister Paweł Soloch, który odczytał list Prezydenta RP Andrzeja Dudy, skierowany do uczestników wydarzenia.

  • fot. st.szer. Wojciech Król/CO MON
    fot. st.szer. Wojciech Król/CO MON
  • fot. st.szer. Wojciech Król/CO MON
    fot. st.szer. Wojciech Król/CO MON
  • fot. st.szer. Wojciech Król/CO MON
    fot. st.szer. Wojciech Król/CO MON

- Wojska Obrony Terytorialnej są integralną częścią potencjału obronnego naszego kraju. Cieszę się, że ta młoda formacja rozwija się dynamicznie, zasilana przez ochotników gotowych poświęcić się ojczyźnie - napisał A. Duda. (...) Stale rosnąca liczba żołnierzy WOT jest świadectwem patriotyzmu młodych ludzi i ich gotowości, by służyć Polsce, by bronić jej granic, by włączać się zgodnie z misją obrony terytorialnej w akcję ratowniczą.

Według prezydenta potwierdzeniem tej gotowości jest „przysięga wojskowa, która stanowi publiczne, a zarazem osobiste zobowiązanie każdego żołnierza; jest aktem włączenia się w szeregi żołnierzy Sił Zbrojnych RP”. Jak dodał, WOT „czerpią siłę do wypełnienia tych przyrzeczeń z tradycji polskiego oręża”.

- Jako zwierzchnik Sił Zbrojnych jestem przekonany, że WOT będą godnie kontynuować tradycję cichociemnych, tradycję Armii Krajowej, tradycję Żołnierzy Niezłomnych - podkreślił Andrzej Duda.

- Wierzę, że brygady obrony terytorialnej osiągną wkrótce pełną zdolność bojową i przyjmą własne sztandary, by swoją postawą pisać nowy rozdział w tradycji Polskich Sił Zbrojnych. - - napisał prezydent.

 

Przeczytaj: List Prezydenta RP

 

W uroczystości uczestniczyli m.in. wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek, prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, szef MON Mariusz Błaszczak, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, kombatanci, mieszkańcy miasta i bliscy żołnierzy.

W swoim wystąpieniu premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że wojska obrony terytorialnej wzorują się na Armii Krajowej, która również była armią terytorialną. - Dzisiaj z dumą odbudowujemy tradycje Wojska Polskiego, wielkie tradycje – powiedział szef rządu.

- Podjęliście się czegoś bardzo, bardzo ważnego, czegoś kluczowego. Dbałość o bezpieczeństwo naszych granic, a w czasie pokoju pomoc ludności cywilnej w powiatach i okręgach, w których żyjecie, służycie, jest wielką sprawą. Jest służbą Polsce taką, jakiej najbardziej potrzebujemy: ofiarną służbą, służbą serca, ale jednocześnie dopełnieniem innych bardzo ważnych, kluczowych elementów naszego bezpieczeństwa, zarówno technicznego, jak i ludzkiego w innych formacjach wojskowych stanowiących absolutnie spójną, zwartą część Wojska Polskiego – powiedział premier.

Szef MON Mariusz Błaszczak podkreślił, że przysięga wojskowa jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu żołnierza. - To uroczyste zobowiązanie na trwale wpisuje się w waszą służbę, służbę Polsce - zagwarantowanie bezpieczeństwa naszej ojczyźnie - powiedział M. Błaszczak.

„Wojska obrony terytorialnej - wojska najbliżej, najsilniej związane z lokalną społecznością. Waszym zadaniem jest służenie Polsce, wzmacnianie siły Polski. Ale waszym zadaniem jest także służenie społecznościom lokalnym w sytuacjach kryzysowych - w sytuacjach, kiedy inne służby wymagają wsparcia od Wojska Polskiego” - podkreślił szef MON-u.

We Włodawie przysięgę złożyło 90 żołnierzy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. To kolejna grupa ochotników, którzy wstąpili do służby i przeszli szkolenie podstawowe. Będą służyć w batalionie stacjonującym w Chełmie. Lubelska brygada OT liczy już ponad 1,6 tys. żołnierzy ochotników, wśród których jest około 200 kobiet.

Formowanie lubelskiej brygady WOT ma zakończyć się w przyszłym roku. Będzie składała się z pięciu batalionów lekkiej piechoty z siedzibami w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. Docelowo ma liczyć kilka tysięcy żołnierzy.

Terytorialsi z Lubelszczyzny mają już za sobą pierwsze szkolenie poligonowe. Żołnierze uczestniczyli w różnego rodzaju ćwiczeniach, kursach i szkoleniach. Brali udział m.in. w ćwiczeniach „Dragon – 17” i „Huzar – 17”, w obchodach 97. rocznicy Bitwy pod Komarowem.

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj sił zbrojnych - obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej oraz Wojsk Specjalnych. Mają ściśle współdziałać z wojskami operacyjnymi, a ich misją jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Do głównych zadań WOT w czasie pokoju będzie należało m.in. przeciwdziałanie i zwalczanie skutków klęsk żywiołowych.

Formowanie wojsk obrony terytorialnej rozpoczęło się w 2017 r. Dotychczas utworzone zostało dowództwo WOT oraz brygady: w województwach podlaskim, lubelskim, podkarpackim, mazowieckim i warmińsko-mazurskim. W połowie stycznia rozpoczęto formowanie brygad w województwie: pomorskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, świętokrzyskim, małopolskim, wielkopolskim oraz śląskim.

Obecnie w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej pełni służbę niemal 8 tys. żołnierzy, w tym około 6,5 tys. żołnierzy terytorialnej służby wojskowej. Docelowo Wojska Obrony Terytorialnej mają liczyć 53 tys. żołnierzy w siedemnastu brygadach.

 

Źródło: PAP, inf. własna