Prezydent wręczył nominacje generalskie - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Strona znajduje się w archiwum.

01.03.2018

Prezydent wręczył nominacje generalskie

- Polska potrzebuje armii silnej, dobrze wyszkolonej, o wysokim morale, ale też dobrze wyposażonej - powiedział Prezydent Andrzej Duda podczas czwartkowej uroczystości nadania stopni generalskich. - Panowie, to wasza opowiedzialność - dodał, zwracając się do czternastu wojskowych, którzy odebrali dziś z jego rąk awanse.

Prezydent wręczył nominacje w czwartek 1 marca w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

"Gratuluję tego osobistego sukcesu, ale także zaufania, bo te awanse oznaczają zaufanie ze strony ministra obrony narodowej, pana ministra Mariusza Błaszczaka, i z mojej strony jako prezydenta Rzeczypospolitej" – podkreślił Duda.

Jak zaznaczył, "awans to nie jest przejście na emeryturę". "Awans to nie tylko docenienie dotychczasowej pracy, służby dla Rzeczypospolitej, ale to przede wszystkim także i zadanie, zobowiązanie do jeszcze większej uwagi, jeszcze większego skupienia na służbie; kierowaniu armią czy rodzajami sił zbrojnych czy też jednostkami" - mówił prezydent.

Jego zdaniem oznacza to odpowiedzialność za "dwa wielkie procesy" – reformę systemu kierowania i dowodzenia i modernizację techniczną.

"Przygotowujemy zmiany, jeżeli chodzi o kształt organizacyjny Wojska Polskiego, ale realizujemy również niezwykle ważny proces modernizacji sił zbrojnych" – powiedział prezydent. Jak mówił oznacza on "ogromne kwoty, które mają być w ciągu najbliższych lat przeznaczone na nowe wyposażenie dla polskiego wojska".

Według prezydenta wymóg modernizacji wynika z sytuacji bezpieczeństwa. "Mamy takie realia, w dzisiejszej Europie i świecie, jakie mamy" - zaznaczył.

"Potrzebujemy armii silnej, dobrze wyszkolonej, zdyscyplinowanej, zmotywowanej, o wysokim morale, o patriotycznych postawach, o wielkim poczuciu odpowiedzialności wobec ojczyzny i rodaków, ale potrzebujemy też armii bardzo dobrze wyposażonej, gdzie żołnierz jest maksymalnie możliwie zabezpieczony, bo przecież życie i zdrowia żołnierza jest najważniejsze, ale też, gdzie w sposób sprawny może wykonywać w swoje obowiązki - właśnie służenia i obrony ojczyzny" – mówił Andrzej Duda.

Zapewnił awansowanych, że ich decyzje i sugestie będą miały w tych sprawach fundamentalne znaczenie. "To jest to wielkie zadanie, które stoi przed panami" – zwrócił się do generałów.

"Jestem przekonany, że będziecie umieli się z tego zadania wywiązać wzorcowo, zarówno jako dowódcy, jak i eksperci, którzy będą służyli radą i wsparciem ministrowi, który bezpośrednio zajmuje się sprawami wojska, jak i mnie, prezydentowi, który swoje zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnymi wykonuje za pośrednictwem pana ministra" – dodał. Jak wskazał, taki tryb przewiduje na czas pokoju konstytucja.

"Mamy pokój, ale wojsko musi być zawsze przygotowane do tego, żeby strzec granicy państwowej, żeby strzec bezpieczeństwa obywateli, bo to jest najważniejsze" - powiedział Andrzej Duda. "Wierzę w to, że swoją dalszą służbą będziecie panowie czynili wszystko, aby polska armia była sprawna, zmotywowana, dobrze wyposażona, a przede wszystkim przygotowana do tego żeby zrealizować skutecznie te najważniejsze obowiązki" – zaznaczył.

Prezydent podkreślił, że uroczystość odbywa się w roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wyraził przekonanie, że nominacje "przejdą też do historii jako wręczone w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych".

"Żołnierzy, którzy nigdy nie porzucili żołnierskiej przysięgi, którzy stali do samego końca w obronie ojczyzny, do samego końca jej służyli. Dla których dyshonorem było zgodzić się na taką Polskę, jaką wtedy przyniesiono tutaj na sowieckich bagnetach - Polskę, która miała nie być krajem suwerennym, nie była prawdziwie niepodległa; państwo, w którym Polacy nie byli prawdziwie wolni" - powiedział.

"To także jest element wielkiego zobowiązania dla panów generałów, tamta pamięć o tych, którzy nigdy się nie złamali i nie cofnęli się w obronie Rzeczypospolitej, w służbie dla wolnej Polski i polskiego narodu" - podkreślił Andrzej Duda.

"Wierzę w to, że panowie generałowie nie tylko sami (…) w razie potrzeby będą gotowi dla ojczyzny na wszystko, ale będą też tak kształtowali młode charaktery, młodych żołnierzy, taki właśnie etos będą im przekazywali" - powiedział Duda.

Prezydent wręczył w czwartek nominacje generalskie - na pierwszy i na kolejne, w tym na czterogwiazdkowego generała - 14 oficerom Wojska Polskiego.

 

Mianowani zostali:

na stopień generała:

 • generał broni Leszek SURAWSKI

na stopień generała broni:

 • generał dywizji Jarosław MIKA
 • generał dywizji Sławomir WOJCIECHOWSKI

na stopień generała dywizji:

 • generał brygady Stanisław CZOSNEK
 • generał brygady Adam JOKS
 • generał brygady Krzysztof KRÓL
 • generał brygady Cezary WIŚNIEWSKI

na stopień generała brygady:

 • pułkownik Zenon BRZUSZKO
 • pułkownik Szymon KOZIATEK
 • pułkownik Dariusz PARYLAK
 • pułkownik Ryszard PIETRAS
 • pułkownik Jacek PSZCZOŁA
 • pułkownik Jan RYDZ

na stopień kontradmirała:

 • komandor Krzysztof ZDONEK