Święto Narodowe 3 Maja - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Strona znajduje się w archiwum.

03.05.2018

Święto Narodowe 3 Maja

Prezydent RP z Małżonką wzięli w czwartek udział w obchodach Święta Narodowego 3 Maja. W południe odbyła się uroczystość na pl. Zamkowym, podczas której Prezydent RP wygłosił przemówienie. - Złożę w Senacie wniosek, aby referendum konsultacyjne w sprawie konstytucji odbyło się 10 i 11 listopada - zapowiedział Andrzej Duda.

  • Uroczysta msza św. w intencji w Ojczyzny

Od mszy świętej w intencji Ojczyzny w Bazylice Archikatedralnej p.w. św. Jana Chrzciciela w Warszawie rozpoczęły się czwartkowe uroczystości z okazji Święta Narodowego 3 Maja. Uczestniczyli w niej Prezydent RP Andrzej Duda z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, a także premier Mateusz Morawiecki. Mszy przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Na mszy obecni byli również przedstawiciele najwyższych władz państwowych. Prezydentowi towarzyszyli także Szef Kancelarii Prezydenta RP Halina Szymańska oraz prezydenccy ministrowie i doradcy.

 

Zobacz także: „Złożę wniosek, aby referendum ws. konstytucji odbyło się 10 i 11 listopada”

 

 

  • Uroczystość na pl. Zamkowym - zapowiedź wniosku o referendum

W południe rozpoczęła się uroczystość na pl. Zamkowym, podczas której Prezydent RP wygłosił przemówienie. - Złożę w Senacie wniosek, aby referendum konsultacyjne w sprawie konstytucji odbyło się 10 i 11 listopada - zapowiedział Andrzej Duda.

- Apeluję do Państwa o obecność na tym referendum. Proszę, żebyście przyszli i w to wielkie święto powiedzieli, jakiej Polski chcecie, żebyście mogli potem o tym przekazać swoim wnukom, dzieciom, daj wam Boże także i prawnukom, żebyście mogli z dumą mówić - to ja także swoją opinią, swoim zdaniem kształtowałem tę ojczyznę, w której dzisiaj żyjecie - suwerenną, niepodległą, silną, w której żyjemy dostatnio, która jest dla nas sprawiedliwa, i której trzeba bronić za wszelką cenę, bo niczego lepszego nie będziemy mieli - powiedział Prezydent.

- Niech ten rok stulecia odzyskania niepodległości będzie także dla nas, dzisiejszych Polaków i dla następnego pokolenia, rokiem konstytucyjnego przełomu. Niech żyje Polska, niech żyje wolna, suwerenna, niepodległa Rzeczpospolita - zaznaczył Andrzej Duda. WIĘCEJ >>>

 

 

 

Podczas uroczystości na Placu Zamkowym Prezydent mówił, że Polacy zasługują na suwerenne, silne, z roku na rok mocniejsze państwo, sprawnie działające, ze sprawiedliwymi sądami, dobrze funkcjonującym wymiarem sprawiedliwości, z uczciwą i dobrze funkcjonującą administracją, z uczciwą władzą, która dobrze zarządza krajem i sprawami społecznymi, z mocnymi gwarancjami podstawowych praw obywatelskich i podstawowych praw socjalnych, z mocnymi gwarancjami dla polskiej rodziny.

- Z mocnymi gwarancjami dla polskiego ustroju i dla polskiego prawodawstwa, przede wszystkim dla polskiej konstytucji. Krótko mówiąc, z gwarancjami suwerenności państwowej - podkreślił Andrzej Duda.

Przypomniał też, że w czasie kampanii wyborczej w 2015 r., kiedy ubiegał się o urząd Prezydenta RP, wielokrotnie mówił, że Polacy powinni decydować o swoich sprawach.

- Mówiłem, że trzeba mieć zaufanie do mądrości ludzi, do mądrości społeczeństwa. Ja chcę się do tej społecznej mądrości odwołać, chcę się odwołać do Waszej, do Państwa odpowiedzialności za sprawy kraju, za naszą wspólną Rzeczpospolitą - wskazywał. Dlatego też - tłumaczył Prezydent – jak zapowiedział, będzie chciał, aby zostało przeprowadzone referendum konsultacyjne ws. przyszłej Konstytucji RP.

 

 

 

- Chciałabym, aby to właśnie naród, aby polskie społeczeństwo zostało zapytane przez rządzących o to, w jakim kierunku chce, żeby podążały polskie sprawy ustrojowe, które kwestie są z konstytucyjnego - tego fundamentalnego - punktu widzenia najważniejsze - oświadczył.

W uroczystości na Placu Zamkowym w Warszawie wzięli udział także m.in. Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda, premier Mateusz Morawiecki wraz z ministrami oraz marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Obecna była Halina Szymańska, Szef Kancelarii Prezydenta RP wraz z kierownictem KPRP.

Przed wystąpieniem Prezydenta odczytana została preambuła Konstytucji 3 Maja oraz odśpiewano pieśń "Witaj majowa jutrzenko".

 

 

 

Rok temu, w 226. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, Andrzej Duda rozpoczął publiczną dyskusję o zmianie konstytucji. - Czas na poważną debatę konstytucyjną. Z udziałem dojrzałego polskiego społeczeństwa, nie tylko z udziałem elit i polityków. Moi rodacy mają prawo się wypowiedzieć, czy konstytucja obowiązująca od 20 lat ich zadowala - mówił Prezydent 3 maja 2017 r. zapowiadając referendum konsultacyjne.

 

Zobacz także: „Polsce potrzebna jest Konstytucja na miarę XXI wieku” [PL/ENG]

 

W ramach prowadzonej przez Kancelarię Prezydenta RP kampanii społeczno-informacyjnej „Wspólnie o konstytucji” zorganizowano w całej Polsce otwarte spotkania z udziałem mieszkańców poszczególnych regionów. Ponadto, w Warszawie odbywały się tematyczne konferencje eksperckie, w których uczestniczył Prezydent Andrzej Duda. WIĘCEJ >>>

Wzorem lat ubiegłych, w ramach obchodów Święta Narodowego 3 Maja, dla wszystkich chętnych został udostępniony Belweder. Podczas zwiedzania była możliwość wpisania się do wyłożonej tam księgi, przygotowanej specjalnie z okazji przypadającego w tym roku stulecia odzyskania niepodległości.

 

Zobacz także: Zwiedzanie Belwederu z okazji Święta Narodowego 3 Maja Konstytucja 3 Maja - księga faksymilowo-reprintowa w Pałacu Prezydenckim  

 

Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie, a drugą po konstytucji Stanów Zjednoczonych spisaną ustawą zasadniczą na świecie. Ustawa Rządowa z 3 maja 1791 r. stanowiła zwieńczenie reform Rzeczpospolitej podjętych w okresie obrad Sejmu Czteroletniego (1788-1792).

 

Źródło: Prezydent.pl