Szef BBN: prezydent odwiedzi Gwardię Narodową Illinois - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Strona znajduje się w archiwum.

15.05.2018

Szef BBN: prezydent odwiedzi Gwardię Narodową Illinois

Podczas zaplanowanej na ten tydzień wizyty w Stanach Zjednoczonych prezydent Andrzej Duda spotka się z żołnierzami Gwardii Narodowej stanu Illinois – powiedział we wtorek PAP szef BBN Paweł Soloch. Poza szefem BBN prezydentowi będą towarzyszyć dowódca generalny i dowódca WOT.

"Na piątek jest przewidziana wizyta u żołnierzy Gwardii Narodowej stanu Illinois" – powiedział Soloch PAP. Przypomniał, że współpraca polskiego wojska z tą formacją zaczęła się w 1993 r., a gwardziści z Illinois m.in. pomagali polskim siłom zbrojnym w przygotowaniach do wejścia do NATO. "Współpraca obejmuje szkolenia wojskowe oraz reagowanie w sytuacjach kryzysowych" – dodał.

Podkreślił, że polscy żołnierze korzystają ze szkoleń w Gwardii Narodowej Illinois przygotowując się do misji, takich jak w Kosowie, Iraku i Afganistanie. "Do wspólnych przedsięwzięć gwardziści wydzielali swoje samoloty C-130 Hercules i F-16. Uczestniczyli także we wspólnych ćwiczeniach w Polsce, między innymi w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach" – dodał. Wskazał też na porozumienie między resortami obrony USA i Polski dotyczące przygotowań do reagowania w razie zagrożenia biologicznego (Transatlantic Collaborative Biological Resiliency Demonstration).

Zwrócił uwagę, że GN Illinois jest partnerem strategicznym przy formowaniu Wojsk Obrony Terytorialnej. Dlatego – dodał – prezydentowi podczas wizyty będzie również towarzyszył nie tylko dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. broni Jarosław Mika, ale i dowódca WOT gen. bryg. Wiesław Kukuła.

"Ponieważ mamy 25-lecie współpracy, prezydent chce symbolicznie podkreślić znaczenie nie tylko współpracy polsko-amerykańskiej, ale również współpracy przy szkoleniu i budowie nowego rodzaju sił zbrojnych, jakim są WOT".

Gwardia Narodowa Illinois liczy ok. 10 tys. żołnierzy wojsk lądowych i 3,2 tys. w jednostkach powietrznych.

Prezydent Duda z małżonką złoży wizytę w USA w dniach 16-20 maja. W związku z objęciem przez Polskę przewodnictwa w Radzie Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych prezydent poprowadzi w siedzibie ONZ w Nowym Jorku debatę otwartą wysokiego szczebla nt. roli prawa międzynarodowego w utrzymaniu międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa. Jak podała Kancelaria Prezydenta, głównym celem wizyty pary prezydenckiej w Chicago będą spotkania z Polonią.

W programie podróży jest także wizyta w bazie Gwardii Narodowej Illinois w Kankakee. Prezydent z delegacją spotka się z komendantem GN stanu Illinois gen. dyw. Richardem Hayesem. Planowane jest wystąpienie prezydenta i spotkanie z amerykańskimi żołnierzami polskiego pochodzenia.

Gwardia Narodowa stanu Illinois współpracuje od 25 lat z polskimi Wojskami Lądowymi i Siłami Powietrznymi, a ostatnio także z formowanymi jako odrębny rodzaj sił zbrojnych Wojskami Obrony Terytorialnej. Polacy służyli z gwardzistami z Illinois Iraku i w Afganistanie, gdzie ta współpraca trwa do dziś. Żołnierze z bazy w Marseilles w Illinois wspierali polskich wojskowych specjalistów likwidacji skażeń, którzy brali udział w zabezpieczaniu piłkarskich mistrzostw Euro 2012. Amerykanie doradzali przy transformacji polskich sił powietrznych, dzielili się rozwiązaniami w kwestii wsparcia dla weteranów i rodzin żołnierzy uczestniczących w misjach poza granicami państwa, przekazywali doświadczenia przy formowaniu WOT.

W kwietniu w Warszawie, z okazji 25. rocznicy współpracy Gwardii Narodowej Illinois z Siłami Zbrojnymi RP przyjęto deklarację proklamującą 15 sierpnia w tym stanie dniem strategicznego partnerstwa z Polską.(PAP)

 

autor: Jakub Borowski