Wizyta w Dowództwie Komponentu Wojsk Specjalnych - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

30.05.2018

Wizyta w Dowództwie Komponentu Wojsk Specjalnych

Prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w Dowództwie Komponentu Wojsk Specjalnych wręczył nominację generalską płk. niepodlegającemu ob. sł. wojsk. Tadeuszowi Bieńkowiczowi. W czasie spotkania z kadrą Dowództwa Komponentu prezydent wyraził nadzieję, że uda się nabyć nowoczesne wyposażenie i infrastrukturę dla Wojsk Specjalnych, tak by uczynić ich służbę bezpieczniejszą.

Wraz z prezydentem wizytę w Dowództwie Komponentu Wojsk Specjalnych w Krakowie złożył także szef MON minister Mariusz Błaszczak oraz szef BBN minister Paweł Soloch.

Wizytę w Dowództwie Komponentu Wojsk Specjalnych Prezydent rozpoczął  od złożenia kwiatów przed obeliskami poświęconymi śp. gen. A.E. Fieldorfowi „Nilowi” i śp. gen. broni Włodzimierzowi Potasińskiemu.

 

Zobacz także:

Prezydent: Rzeczpospolita marzy o takich żołnierzach

Prezydent odwiedził pułkownika Tadeusza Bieńkowicza

 

Prezydent Andrzej Duda podczas spotkania złożył życzenia żołnierzom i oficerom wojsk specjalnych oraz ich najbliższym z okazji Święta Wojsk Specjalnych. Prezydent zaznaczył, że polskie wojska specjalne należą do najlepszych na świecie. "Jesteśmy z tego ogromnie dumni i chcę wyraźnie powiedzieć: jesteśmy także wdzięczni wszystkim naszym żołnierzom, którzy służą w Wojskach Specjalnych, ich najbliższych; to jest bardzo trudna służba, o której przeciętny obywatel naszego kraju niewiele wie" - mówił prezydent.

"Mam nadzieję, że dzięki rozwojowi Polski, dzięki temu, że myślimy o Wojskach Specjalnych wraz z panem ministrem (Mariuszem Błaszczakiem), pan minister w szczególności, będziemy mogli uczynić tę służbę na przestrzeni najbliższych lat bezpieczniejszą, łatwiejszą i doskonalszą, dzięki nowoczesnemu wyposażeniu i infrastrukturze, którą uda się nabyć dla żołnierzy Wojsk Specjalnych" - powiedział prezydent.

Prezydent RP Andrzej Duda wręczył również nominację generalską płk. niepodlegającemu ob. sł. wojsk. Tadeuszowi Bieńkowiczowi.

Po południu podczas wizyty w ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie Prezydent RP będzie obserwował współdziałanie pododdziałów 21. Brygady  Strzelców Podhalańskich oraz 3. Brygady Obrony Terytorialnej.

 

Źródlo: prezydent.pl, PAP, inf. własna

***

płk Tadeusz Bieńkowicz ps. „Rączy” (ur. 15 kwietnia 1923 w Lidzie) członek Armii Krajowej, a po 1944 r. antykomunistycznego podziemia zbrojnego, ofiara prześladowań komunistycznych - postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej mianowany został na stopień generała brygady.

Syn Stanisława i Alicji z d. Balcer. Tadeusz Bieńkowicz po wybuchu II wojny światowej podjął działalność konspiracyjną w sowieckiej strefie okupacyjnej w harcerskim batalionie obserwacyjnym jako dowódca tzw. piątki, a po wkroczeniu Niemców w II Batalionie 77 pp. Obwodu Lida AK. Uczestniczył w akcjach zbrojnych, między innymi w zdobywaniu: Ejszyszek, stacji kolejowej Werenów, rozbiciu posterunków granicznych Rzeszy i Ostlandu w Krakszlach, a śmiertelnie raniąc dowódcę Ortskommandantur w Koleśnikach doprowadził do jej poddania. Za udział w odbiciu skazańców z więzienia w Lidzie (18 stycznia 1944 r.) odznaczony został Orderem Virtuti Militari. 30 stycznia 1944 r. brał udział w rozbiciu niemieckiego garnizonu w Horodnie. W tym samym roku także w zakończonej sukcesem akcji skierowanej przeciwko wysokiemu dowódcy NKWD majorowi Kanarczukowi. Mimo rozbrojenia kontynuował działalność konspiracyjną na terenach Nowogródczyzny i Polski centralnej.
Podjął studia na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Aresztowany w 1950 r. został poddany wielomiesięcznym przesłuchaniom i torturom, a później skazany na karę dożywotniego więzienia, mimo iż nie przyznał się do stawianych zarzutów. Zrehabilitowany na początku lat 90 zaś torturujący funkcjonariusz Służby Bezpieczeństwa w 2005 r. skazany został na dwa lata więzienia. Do 1956 r. w czasie uwięzienia ujawniał denuncjatorów i wspierał współwięźniów. Jako członek Związku Bojowników o Wolność i Demokrację do zakazu krzewił wiedzę o Zbrodni Katyńskiej i działalności Armii Krajowej w ramach spotkań z młodzieżą, a później przy okazji inicjatyw kombatanckich.
Był współzałożycielem Polskiego Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego i Związku Armii Krajowej w Krakowie (1989 r.), a także aktywistą jako członek Rady Honorowej w Okręgu Nowogródzkim Światowego Związku Żołnierzy AK i Stowarzyszenia Kawalerów Orderu Virtuti Militari. Pełni obowiązki prezesa Związku Inwalidów Wojennych Oddziału Nowa Huta (od 2007 r.) oraz Polskiego Związku Więźniów Komunizmu (od 2010 r.), jest sekretarzem Małopolskiej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych, członkiem Fundacji Muzeum Historii Armii Krajowej i Stowarzyszenia Ziemi Lidzkiej w Lidzie. Jest współautorem publikacji „Akcja na więzienie w Lidzie we wspomnieniach Tadeusza Bieńkowicza i opisie faktów i zdarzeń pokrewnych” (Fundacja muzeum Czynu Zbrojnego, 2009) i fundatorem cmentarza II Batalionu 77 pp. AK w Naczy. Odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari, Krzyżem Komandorskim (2016) i Oficerskim (2009) Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Walecznych, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kampanii Wrześniowej, Odznaką „Weteran Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny”, Krzyżem Kombatanckim „Więźniowi Komunizmu” z Mieczami, Odznaką Honorową Żołnierza AK Okr. „Wiano” i „Nów”.