Spotkanie B9 w Warszawie - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

11.06.2018

Spotkanie B9 w Warszawie

Szefowie państw uczestniczący w spotkaniu „B9” przyjęli wspólną deklarację, w której ponowili zobowiązanie do kontynuowania spotkań w ramach Dziewiątki Bukaresztańskiej, platformy konsultacji i dialogu, prowadzącej do uzgodnienia wspólnych stanowisk i dalszego umacniania bezpieczeństwa euroatlantyckiego

 

Szczyt NATO w 2018 r. powinien jeszcze bardziej wzmocnić jedność Sojuszu oraz – w duchu zasady 360 stopni – wypracować kompleksową odpowiedź na współczesne zagrożenia bezpieczeństwa, w tym zagrożenia hybrydowe, w obliczu których stanęli Sojusznicy - uważają przedstawiciele „B9”.

Wspólna deklaracja głów państw Bukaresztańskiej Dziewiątki [PL/ENG]

Wypowiedź Prezydenta RP dla mediów po pierwszej sesji spotkania Bukaresztańskiej Dziewiątki

Przed południem w Pałacu Prezydenckiem spotkali się przedstawiciele państw wschodniej flanki NATO: Polski, Rumunii, Estonii, Litwy, Łotwy, Słowacji, Węgier, Bułgarii oraz Czech. W sieni Pałacu szefów państw „B9” powitali wspólnie Prezydent RP Andrzej Duda oraz Prezydent Rumunii Klaus Werner Iohannis. Rumunia jest współgospodarzem warszawskiego spotkania „B9”.

  • Family photo przywódców „B9”

Na rozmowy do Warszawy, oprócz Prezydenta Iohannisa, przyjechali:

  • Rumen Radew, Prezydent Republiki Bułgarii;
  • Radek Vondráček, Przewodniczący Izby Poselskiej Republiki Czeskiej;
  • Kersti Kaljulaid, Prezydent Republiki Estońskiej;
  • Dalia Grybauskaitė, Prezydent Republiki Litewskiej;
  • Raimonds Vējonis, Prezydent Republiki Łotewskiej;
  • Andrej Kiska, Prezydent Republiki Słowackiej;
  • János Áder, Prezydent Węgier.

 

 

 

  • Pierwsza sesja „Warsaw Plus: bringing the security of NATO’s Eastern flank to the next level”

Otwierając sesję, Prezydent przywitał gości, a także podziękował Prezydentowi Iohannisowi za współprzewodniczenie obradom. - Jestem przekonany, że tak jak to miało miejsce przed warszawskim szczytem Sojuszu, także dzisiaj dobrze wykorzystamy tę okazję do rozmów o bezpieczeństwie naszej części Europy i o kierunkach dalszej adaptacji NATO do nowych wyzwań i zagrożeń – podkreślił Andrzej Duda.


- Nasze kraje łączy bardzo wiele – zaznaczył i dodał, że to nie tylko bliskość geograficzna, ale także podobne doświadczenia historyczne i wyrosłe na ich gruncie wrażliwość oraz troska o pomyślny rozwój całego regionu. - Wszystko to sprawia, że wspólnie łatwiej nam poszukiwać rozwiązań poprawiających nasze bezpieczeństwo. Jest to szczególnie ważne obecnie – wobec wciąż niestabilnej sytuacji bezpieczeństwa w naszym sąsiedztwie i w całej Europie – mówił Prezydent RP. 

 

 

- Spotkania „B9”, które odbywają się na różnych szczeblach, sprawiają, że jednomyślny głos wschodniej flanki NATO dotyczący bezpieczeństwa naszego regionu jest dobrze słyszalny. Wspólnie udowadniamy naszym partnerom, że państwa Europy Środkowej i Wschodniej są zdolne wziąć odpowiedzialność nie tylko za swój region, ale również aktywnie przyczyniać się do zapewniania bezpieczeństwa zachodnich Sojuszników – zaznaczył polski Prezydent.

 

W sesji wzięli też udział Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski i Szef BBN Paweł Soloch.

 


 

 

  • Wspólna deklaracja głów państw Bukaresztańskiej Dziewiątki - konferencja prasowa Prezydentów Polski i Rumunii

Zobacz także: Wspólna deklaracja głów państw Bukaresztańskiej Dziewiątki [PL/ENG] Wypowiedź Prezydenta RP dla mediów po pierwszej sesji spotkania Bukaresztańskiej Dziewiątki - Przed chwilą przyjęliśmy wspólną deklarację państw Bukaresztańskiej Dziewiątki na lipcowy szczyt NATO w Brukseli - poinformował Prezydent Andrzej Duda na konferencji.

Jak podkreślił, wspólna deklaracja państw Bukaresztańskiej Dziewiątki jest wyrazem solidarności w ramach NATO i odpowiedzialnego podejścia do spraw związanych z bezpieczeństwem. Zwrócił uwagę, że dotyczy ona obecnych wyzwań, niebezpieczeństw dla flanki wschodniej, a także tego, jaka jest dzisiaj postawa Rosji.  - Mówi o konflikcie zbrojnym na Ukrainie, który cały czas pozostaje nierozwiązany. Mówi także o sytuacji na Bliskim Wschodzie, dlatego że jest to wyraz nie tylko naszej odpowiedzialności i poważnego podejścia do spraw związanych z bezpieczeństwem i funkcjonowaniem Sojuszu, ale jest to także po raz kolejny demonstrowanie solidarności w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, a więc tego właśnie podejścia NATO - 360 stopni - powiedział Andrzej Duda.

Zauważył, że wspólna deklaracja przyjęta przed trzema laty w Bukareszcie przyczyniła się do postanowień szczytu NATO w Warszawie w 2016 r. - Mam nadzieję, że nasza wspólna dzisiejsza deklaracja i - w związku z tym - zgodne spojrzenie na to, co chcemy jako Sojusz w przyszłości osiągnąć, również przyczyni się do tego, że łatwiej będzie podjąć decyzje na nadchodzącym szczycie NATO w Brukseli – podkreślił. CZYTAJ WIĘCEJ >> 

 

 

 

  • Sesja wojskowa na Zamku Królewskim

Po południu przedstawiciele „B9” udali się do Zamku Królewskiego na sesję wojskową “Military challenges, common responses”. Jej tematem były zagrożenia militarne dla flanki wschodniej NATO, sposoby ich niwelowania oraz możliwości współpracy państw Bukaresztańskiej Dziewiątki w tym zakresie.

 

 

 

  • Wyjątkowe Prezenty dla Polski z okazji 100-lecia niepodległości

Po południu, w Belwederze Prezydenci wspólnie uczcili 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Po wtorkowej wizycie Prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera w Polsce, będzie to kolejny etap międzynarodowych obchodów tej rocznicy. Przywódcy państw Bukareszteńskiej Dziewiątki przekazali na ręce Andrzeja Dudy wyjątkowe prezenty, m.in. kopię ozdobnej szabli podarowanej generałowi Józefowi Bemowi w czasie Wiosny Ludów. Prezydenci wpisali się również do pamiątkowej księgi.

 

Podarunki zostaną wyeksponowane w "Sali Niepodległości", która po zakończeniu tegorocznych obchodów zostanie przygotowana w Belwederze.  CZYTAJ WIĘCEJ >> 

 

 

  • Andrzej Duda: Współpraca krajów wschodniej flanki NATO przynosi pożytki całemu Sojuszowi

Współpraca dziewięciu krajów wschodniej flanki NATO sprawdza się, funkcjonuje dobrze i przynosi korzyści nie tylko naszej części Europy, ale i całemu Sojuszowi; to dzięki naszej inicjatywie Sojusz pokazał, że wraca do swojej żywotności - powiedział w piątek Andrzej Duda. Podczas panelu prezydenckiego zorganizowanego na marginesie szczytu B9 w Warszawie polski Prezydent był pytany m.in. o ocenę skuteczności formatu B9 po 3 latach jego funkcjonowania. W jego opinii współpraca dziewięciu krajów wschodniej flanki NATO ma "jak do tej pory stuprocentową skuteczność".  Andrzej Duda zwrócił uwagę, że udało się zrealizować główny cel krajów Europy Środkowej w NATO, jakim było doprowadzenie do rozlokowania sił Sojuszu na jego wschodniej flance.

Prezydent wyraził zadowolenie z przebiegu dyskusji na piątkowym szczycie na temat wyzwań stojących przed Sojuszem, która pokazała, że "w większości przypadków" kraje B9 mają "bardzo zbieżne spostrzeżenia, zbieżne opinie i zbieżne oceny sytuacji".

- Nie mam wątpliwości, że ten format, który zainicjowaliśmy, i ten format, w którym pracujemy, sprawdza się, funkcjonuje dobrze i przynosi pożytki; jestem przekonany, nie tylko naszej części Europy, ale również i Sojuszowi. To właśnie dzięki naszej inicjatywie Sojusz pokazał, że trwa, że się mobilizuje, że wraca do swojej żywotności - i bardzo dobrze, bo jest Sojuszem obronnym, służy temu, żeby było bezpiecznie, nikogo nie atakuje - mówił Andrzej Duda.

Organizatorami piątkowej konferencji pt. "Bukareszteńska Dziewiątka przed szczytem NATO 2018 w Brukseli: osiągnięcia, wyzwania, perspektywy" są Polski Instytut Spraw Międzynarodowych oraz German Marshall Fund. 

 

 

 

__________________________________

 

W listopadzie 2015 roku w Bukareszcie rozmowy przywódców państw B9 zakończyły się przyjęciem wspólnej deklaracji przed szczytem Sojuszu Północnoatlantyckiego w Warszawie w 2016 roku.  W deklaracji przywódcy krajów wschodniej flanki NATO wyrazili głębokie zaniepokojenie trwającą agresywną postawą Rosji, podkreślając, że kraj musi wrócić na drogę przestrzegania międzynarodowego prawa. Sygnatariusze deklaracji przypomnieli "agresywne działania Rosji na Ukrainie, w tym nielegalną i nieuprawnioną aneksję Krymu, poparcie dla separatystów na Ukrainie, a także rosyjską aktywność militarną w naszym sąsiedztwie, co podkopuje architekturę europejskiego bezpieczeństwa".  Zobacz także: Prezydent w Bukareszcie: Pokazaliśmy jedność i decyzyjność

Przywódcy zadeklarowali połączenie wysiłków na rzecz zapewnienia tam, gdzie to konieczne, "silnej, wiarygodnej, zrównoważonej obecności wojskowej" NATO w regionie. Podkreślili, że będą opowiadać się za pogłębieniem współpracy między NATO a UE. (KG/KP)