Święto Służby Ochrony Państwa - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Strona znajduje się w archiwum.

12.06.2018

Święto Służby Ochrony Państwa

Służba Ochrony Państwa obchodziła we wtorek swoje pierwsze święto. W uroczystościach wzięli udział Prezydent RP z Małżonką. Andrzej Duda dziękował funkcjonariuszom SOP za służbę Polsce, za ochronę państwa, ale także za opiekę nad nim i jego rodziną.

Służba Ochrony Państwa obchodzi we wtorek swoje pierwsze święto. W uroczystościach na dziedzińcu Belwederu wzięli udział Prezydent RP z Małżonką. Andrzej Duda dziękował funkcjonariuszom SOP za służbę Polsce, za ochronę państwa, a także za opiekę nad nim i jego rodziną. - Proszę Was o jeszcze. Proszę Was, żebyście doskonalili się, żebyście jak najlepiej wykonywali swoje obowiązki - mówił Prezydent.

Jak zaznaczył, ta służba jest nie tylko trudna, lecz czasem także niebezpieczna. - Pamiętamy o wszystkich tych, którzy odeszli - powiedział Andrzej Duda. Wspomniał, że w 2010 roku zginął Prezydent Rzeczypospolitej Lech Kaczyński wraz z całą grupą funkcjonariuszy, która go chroniła, na czele z Pawłem Janeczkiem.

Andrzej Duda życzył SOP powodzenia w dalszej służbie. - Z całego serca składam Wam i Waszym rodzinom najserdeczniejsze życzenia na następne lata służby. Wszelkiego powodzenia. Niech Pan Bóg ma Was w swojej opiece - zakończył Prezydent.

Podczas uroczystości Służbie Ochrony Państwa został nadany sztandar. Prezydent wyraził radość, że w tym wyjątkowym roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości obchodzone jest święto tej niezwykle ważnej państwowej służby.  - Cieszę się, że odnowiona formacja, nazywająca się teraz Służbą Ochrony Państwa, otrzymała dzisiaj swój sztandar - mówił, podkreślając, że to nie tylko wyhaftowany kawałek płótna, ale wyznacznik tożsamości, potencjału, powagi formacji.

Na dziedzińcu Belwederu Prezydent wręczył odznaczenia państwowe - Medale za Długoletnią Służbę - zasłużonym funkcjonariuszom SOP. 

 

Medalem Srebrnym za Długoletnią Służbę odznaczeni zostali: 

  • płk Leszek Czubała;
  • st. chor. Marcin Dąbrowski;
  • ppłk Jacek Korzeniowski;
  • ppłk Dariusz Lewandowski;
  • st. chor. Tadeusz Starosta. 

Medalem Brązowym za Długoletnią Służbę odznaczeni zostali: 

  • st. chor. Ernest Jeziorski; 
  • st. chor. Zenon Kraczewski;
  • kpt. Daniel Mocias.
     

Ponadto odbyło się wręczenie awansów na wyższe stopnie służbowe oraz ślubowanie nowo przyjętych funkcjonariuszy.

W uroczystości wzięli udział m.in. Szef BBN Paweł Soloch, a także marszałkowie Sejmu Marek Kuchciński i Senatu Stanisław Karczewski oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachim Brudziński.

Ustawa o Służbie Ochrony Państwa z 8 grudnia 2017 r. tworzy SOP jako jednolitą, umundurowaną, uzbrojoną formację wykonującą zadania z zakresu ochrony osób i obiektów oraz rozpoznawania i zapobiegania skierowanym przeciw nim przestępstwom. Służba Ochrony Państwa 1 lutego 2018 r. zastąpiła Biuro Ochrony Rządu. 12 czerwca jest oficjalnym świętem Służby Ochrony Państwa.

Źródło: prezydent.pl