Prezydent: Infrastruktura Marynarki Wojennej wymaga odbudowy - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Strona znajduje się w archiwum.

24.06.2018

Prezydent: Infrastruktura Marynarki Wojennej wymaga odbudowy

Prezydent Andrzej Duda uczestniczył w święcie Marynarki Wojennej, połączonym z obchodami 100-lecia jej istnienia. Prezydentowi towarzyszył minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz szef BBN minister Paweł Soloch.

- Mam, jako Zwierzchnik Sił Zbrojnych, świadomość, że Marynarce Wojennej potrzebna jest ciągłość, nie tylko w tym znaczeniu, że ma bohaterskich żołnierzy, marynarzy, że ma oddanych cywilnych pracowników, że są wspaniałe rodziny związane z polskim morzem służące Polsce na morzu od pokoleń. Ta ciągłość jest i będzie – mówił Andrzej Duda.

Ale - jak zaznaczył - aby ciągłość mogła być w pełni zachowana potrzebne jest jeszcze odpowiednie wyposażenie, odpowiednie uzbrojenie, krótko mówiąc – odpowiednia infrastruktura. Według Prezydenta, polska Marynarka w tym właśnie znaczeniu - infrastrukturalnym - wymaga odbudowy.  - To dzieło musi zostać zrealizowane - powiedział.

Zobacz także: Wystąpienie Prezydenta na święcie Marynarki Wojennej RP

 

 

Zapewnił, że w tym zakresie będzie współdziałał z dowództwem Marynarki Wojennej, a przede wszystkim z ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem.

- Mamy absolutnie szczerą wolę, aby plan modernizacji polskiej Marynarki zrealizować, abyście Państwo mieli wyposażenie nowoczesne, bezpieczne, abyście nie tylko swoim męstwem, ale także uzbrojeniem mogli bronić naszego bezpieczeństwa, bronić wód terytorialnych Rzeczypospolitej, naszych granic i mogli wykonywać misję niesienia pokoju na świecie wszędzie tam, gdzie jest to potrzebne i gdzie prowadzą nas zobowiązania sojusznicze – powiedział Prezydent. - Jestem przekonany, że to zadanie uda nam się zrealizować – zapewnił.

- Niech żyje Polska Marynarka Wojenna, niech żyje Polska – zakończył Prezydent.

 

  • Pomnik Polski Morskiej

Podczas odbywających się w niedzielę w Gdyni uroczystości został odsłonięty Pomnik Polski Morskiej. Monument, który stanął na gdyńskim Skwerze Kościuszki powstał dzięki miejskim środkom. Przypomina o polskich związkach z morzem oraz upamiętnia żeglarzy, marynarzy i rybaków, którzy na nim zginęli.

 

 

 

  • Marynarz odznaczony Medalem za Ofiarność i Odwagę

Starszy marynarz Konrad Romańczuk uratował nastoletniego chłopca, który tonął w Bałtyku. 

 

 

  • Wielka Parada Morsko–Lotnicza

Po południu rozpoczęła się wielka parada morsko-lotnicza na wodach Zatoki Gdańskiej z udziałem ponad 20 okrętów z Polski, ale też ośmiu zaproszonych państw, w tym USA, Niemiec, Finlandii, Chin, Francji, Łotwy, Litwy i Danii. Prezydent odbierał paradę na ORP „NAWIGATOR”. 

 

 

 

 

Po paradzie okrętów odbył się pokaz dynamiczny ratownictwa morskiego z udziałem śmigłowca i grupy nurków-minerów.

Święto Marynarki Wojennej obchodzone jest od ponad 80 lat i nierozerwalnie łączy się z historią polskiej obecności na Bałtyku. Przypada na ostatnią niedzielę czerwca będąc jednocześnie finałem obchodów Dni Morza. 

W ramach Święta Morza tradycyjnie organizowane jest także Święto Marynarki Wojennej, które w tym roku obchodzone jest szczególnie uroczyście ze względu na 100-lecie powstania tej formacji powołanej do życia 28 listopada 1918 roku przez Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego jako Marynarka Polska.

 

Źródło: Prezydent.pl, inf. własna