74. rocznica Bitwy pod Osuchami - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

24.06.2018

74. rocznica Bitwy pod Osuchami

W Gminie Łukowa, odbyły się obchody 74. rocznicy Bitwy pod Osuchami, największej bitwy partyzanckiej w Polsce, podczas II wojny światowej. Narodowym patronatem, rocznicowe uroczystości objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Uroczystość rozpoczęła się w godzinach przedpołudniowych od części artystycznej, przygotowanej przez gimnazjalistów z Łukowej. Następnie zgodnie z ceremoniałem wojskowym odbył się meldunek, wciągnięto na maszt flagę państwową oraz odśpiewano hymn narodowy. Uczestników uroczystości przywitał Wójt Gminy Łukowa Stanisław Kozyra.

Kolejnym punktem uroczystości była msza święta za poległy w "Bitwie nad Sopotem". Przewodniczył jej ks. Rudolf Karaś, proboszcz parafii w Bidaczowie Starym. - Dziś stajemy w miejscu, gdzie 74 lata temu, odziały Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich stanęli z bronią w ręku, by bronić życia, wolności i godności Polaków. Aby walczyć o niepodległość Ojczyzny i przeciwstawić się ideologii narodowego socjalizmu niemieckiego. Tutaj doszło do swoistej walki Dawida z Goliatem, z jednej strony wojsko niemieckie liczące 30 tys. dobrze uzbrojonych żołnierzy, z drugiej strony 1,2 tys. partyzantów. Zginęło około 400 polskich żołnierzy. Czy podjęcie walki zawsze musi być związane ze zwycięstwem? Pamiętajmy, że sens walki powinien być mierzony, nie szansami na zwycięstwo lecz wartościami w obronie których, walka została podjęta - mówi w homilii ks. Karaś.

osuchy_2018.JPG

Po nabożeństwie nastąpiło wręczenie nagród finalistom XIX Powiatowego Konkursu Wiedzy o Armii Krajowej i Batalionach Chłopskich na Ziemi Biłgorajskiej, który w Łukowej odbył się na początku czerwca br. Następnie uczestnicy przemaszerowali na cmentarz partyzancki, gdzie odbył się apel poległych, oddano salwę honorową i złożono wieńce. Wieniec w imieniu Prezydenta RP złożył płk Mariusz Fryc - szef Zespołu Analiz Wojskowych Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi BBN.

osuchy_2018_1.JPG

Na uroczystości złożyła się także rekonstrukcja historyczna (przygotowana przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej "WIR" z Biłgoraja), w której udział wzięłi rekonstruktorzy z całej Polski oraz koncert patriotyczny.

osuchy_2018_2.JPG

Wśród uczestników uroczystości obecny był między innymi Włodzimierz Łój ps. "Wir" żołnierz Batalionów Chłopskich oddziału "Rysia", Andrzej Wiśniewski ps. "Szyszka" żołnierz Armii Krajowej oddziału "Wira", posłowie na Sejm RP, Wojciech Lesiak doradca Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Witold Marucha dyrektor Delegatury Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Zamościu.

Bitwa pod Osuchami, zwana taże Bitwą nad Sopotem, była największą potyczką partyzancką w okupowanej Polsce, podczas II wojny światowej. Odbyła się w lasach Puszczy Solskiej pod koniec czerwca 1944 roku, i była punktem kulminacyjnym niemieckiej akcji przeciwpartyzanckiej "Sturmwind II".

 

osuchy_rocznica.JPG

Bohaterstwo polskich partyzantów i zbrodnie dokonane na nich przez Niemców, zostały zapisane dla wiedzy przyszłych pokoleń na Grobie Nieznanego Żołnierza. Na jednej z tablic zapisano "Osuchy 25 - 26 VI 1944". W okolicach bitwy sprzed 74 lat, znajduje się cmentarz, na którym pochowano około 300 poległych polskich żołnierzy. -Szanowni Państwo, głęboko wierzę, że doświadczenie wyniesione z bolesnej przeszłości i ofiara tysięcy Polaków patriotów będzie nas skłaniać, aby iść droga porozumienia, dialogu, pojednania i pokoju - mówił Wójt Gminy Łukowa, Stanisław Kozyra.


Źródło: bilgoraj.com.pl, inf. własna