75. rocznica śmierci gen. W. Sikorskiego - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Strona znajduje się w archiwum.

01.07.2018

75. rocznica śmierci gen. W. Sikorskiego

W niedzielę 1 lipca br. w Tuszowie Narodowym (woj. podkarpackie) odbyły się uroczystości z okazji 75. rocznicy śmierci generała Władysława Sikorskiego. Właśnie w tej miejscowości urodził się W. Sikorski 20 maja 1881 r. Zginął 4 lipca 1943 r. w Gibraltarze. Uroczystości zostały objęte Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy, w stulecie odzyskania niepodległości.

W uroczystościach rocznicowych uczestniczył płk Adam Brzozowski, zastępca dyrektora Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi BBN, który odczytał list Prezydenta RP Andrzeja Dudy, skierowany do biorących udział w uroczystości, a także złożył wieniec przed pomnikiem generała Władysława Sikorskiego.

 

Przeczytaj list Prezydenta RP

 

W swoim liście Prezydent RP Andrzej Duda zauważył, że rocznica śmierci generała przypada w roku wielkiego narodowego jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości, której generał Sikorski był jednym z architektów.

Przypominając postać tragicznie zmarłego generała, A. Duda ocenił, że był on nie tylko odważnym i zdolnym politykiem, ale także wybitnym strategiem i świetnym dyplomatą, który dostrzegał ważne dziejowe momenty i potrafią wykorzystać je dla dobra Polski i Polaków.

Zwrócił uwagę, że to właśnie dzięki jego staraniom ostatecznie uznano wschodnie granice Rzeczypospolitej i dzięki jego dyplomatycznym zabiegom Władysław Anders utworzył Armię Polską na wschodzie.

„Strata, jakiej doznała Polska w wyniku tragicznej śmierci generała Władysława Sikorskiego, była niewymowna i niepowetowana” – zaznaczył prezydent.

Wskazał też, że wiele wskazuje na to, że po katastrofie w Gibraltarze międzynarodowa pozycja Polski znacząco osłabła, a niekorzystne dla naszej ojczyzny postanowienia konferencji w Teheranie „przyszły naszym sojusznikom o wiele łatwiej”.

„Możemy się spierać, mieć różne wizje i różne poglądy, możemy różnie postrzegać takie czy inne kwestie, ale jeśli chcemy dobra Polski, musimy się wzajemnie szanować i szukać tego co jednoczy. Nie wolno nam zapominać, że przyświeca nam wspólny cel: pomyślność Polski, naszej ojczyzny” – podkreślił Andrzej Duda.

„Niech wspomnienie wielkiego Polaka, jakim był generał Władysław Sikorski „napawa nas dumą i zachęca do wytrwałej pracy dla wspólnego dobra” – zakończył prezydent.

W uroczystościach rocznicowych, które odbyły się z udziałem asysty wojskowej, uczestniczył minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, przedstawiciele wojska, służb mundurowych, parlamentarzyści, władz samorządowych i wojewódzkich oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy miejscowości, gminy i powiatu. Listy do uczestników wydarzenia skierowli także marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński oraz prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.

 

Gen. Sikorski urodził się w 1881 r. w Tuszowie Narodowym k. Mielca, a mieszkał i uczył się m.in. w Hyżnem i Rzeszowie.

Był m.in. premierem polskiego rządu na uchodźstwie w latach 1939-1943 oraz Naczelnym Wodzem Polskich Sił Zbrojnych.

Sikorski był m.in. współzałożycielem Związku Walki Czynnej w 1908 r. Odegrał ważną rolę w walkach o odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 r. W okresie międzywojennym należał do konkurentów obozu politycznego marszałka Józefa Piłsudskiego.

Funkcję premiera i ministra spraw wojskowych RP powierzono mu 30 września 1939 r. w Paryżu. W listopadzie tego samego roku objął stanowisko naczelnego wodza. Zginął 4 lipca 1943 r. Samolot, na pokładzie którego gen. Sikorski podróżował, wkrótce po starcie z Gibraltaru runął do morza. Uratował się tylko pilot.

Sikorski został pochowany na cmentarzu polskich lotników w Newark, w Wielkiej Brytanii. 17 września 1993 r. jego prochy przeniesiono na Wawel.

 

Źródło: inf. własna, PAP

Fot. por. Robert Suchy/CO MON