„Dzięki służbie Policji Polska jest państwem bezpiecznym” - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

20.07.2018

„Dzięki służbie Policji Polska jest państwem bezpiecznym”

- Dzięki Państwa służbie dla ojczyzny Polska jest państwem bezpiecznym - mówił Prezydent Andrzej Duda, zwracając się do zgromadzonych na obchodach Święta Policji funkcjonariuszy. - Z całego serca, w imieniu RP i wszystkich naszych rodaków, chciałem podziękować Państwu: funkcjonariuszom, pracownikom cywilnym, ale także i Państwa rodzinom.

Prezydent zaznaczył, że policjanci mogą być dumni ze swojej służby, tak jak dumne jest z ich służby polskie społeczeństwo. - Dumne jest, kiedy mówi, że w Polsce jest bezpiecznie; kiedy mówi, że w miejscu ich zamieszkania można przejść wieczorem bez zagrożenia napadem, można spokojnie wypuścić dziecko na podwórko (…) -  wyliczał.

Przywołując historię Policji w Polsce, Andrzej Duda podkreślał, że gdy Państwo Polskie odrodziło się po 123 latach zaborów, potrzebowało służby, która pilnowałaby porządku wewnętrznego w kraju. - Zdecydowano wtedy, że będzie to Policja Państwowa. Utworzono ją  ustawą w lipcu 1919 r. - mówił.

Prezydent zauważył, że od 1925 r. Policję Państwową zasiliły także kobiety. Przypomniał, że na ich czele stała Stanisława Paleolog - późniejsza żołnierz AK, uczestniczka walk w powstaniu warszawskim.

- W szeregach Policji Państwowej byli więc także ci, którzy walczyli w Polsce Podziemnej, którzy niezłomnie wierzyli w to, że Polska odzyska swoją państwowość, że wróci na mapę - mówił Prezydent.

Zaznaczył, że dzisiaj policjanci nadal budują piękną tradycję i kontynuują tamto wielkie dzieło.

Na koniec wystąpienia Andrzej Duda życzył, by Polsce służyło się jak najlepiej, żeby program modernizacji był dobrze realizowany. Życzył także powodzenia w służbie i życiu osobistym: - Życzę, żeby na Państwa z radością zawsze w domu ktoś czekał; żebyście zawsze cali, bezpieczni i z satysfakcją ze służby do rodziny wrócili. Szczęść Boże Polskiej Policji, funkcjonariuszom i pracownikom - zakończył.

Podczas uroczystości Prezydent wręczył nominacje generalskie. Na stopień generalnego inspektora Policji mianowany został:
nadinsp. dr Jarosław Szymczyk – Komendant Główny Policji.

Na stopień nadinspektora Policji mianowani zostali:

insp. Dariusz Augustyniak – Komendant Wojewódzki Policji w Kielcach;
insp. Kamil Bracha – Komendant Centralnego Biura Śledczego Policji;
insp. Jacek Cegieła – Komendant Wojewódzki Policji w Szczecinie;
insp. Jarosław Kaleta – Komendant Wojewódzki Policji w Opolu;
insp. Jarosław Rzymkowski – Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku.

Andrzej Duda pogratulował generałom nominacji. - Są one zobowiązaniem, nowym wyzwaniem i wezwaniem do jeszcze bardziej oddanej służby dla ojczyzny i dla polskiego społeczeństwa - podkreślił.

Prezydent wręczył również Medale za Długoletnią Służbę.

W ramach obchodów odbyła się uroczystość awansowania funkcjonariuszy na wyższe stopnie służbowe, w tym promocja na pierwszy stopień oficerski, a także wręczenie wyróżnień dla laureatów konkursu „Policjant, który mi pomógł”, organizowanego corocznie przez Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” pod patronatem Komendanta Głównego Policji.

Ponadto zostały wręczone medale „Młody Bohater”. Jest to nowa inicjatywa Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, która służy nagradzaniu i  promowaniu godnych naśladowania postaw wśród dzieci i młodzieży. Nagroda „Młody Bohater” jest wręczana dzieciom, które ocaliły, bądź aktywnie przyczyniły się do ocalenia życia innych osób.

Prezydent pogratulował wyróżnionej młodzieży oraz rodzicom młodych osób. - Gratuluję rodzicom tak wspaniałego wychowania tych przecież bardzo młodych ludzi - mówił Andrzej Duda.

W uroczystościach wziął udział Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachim Brudziński.

Święto Policji ustawowo przypada 24 lipca. Święto nawiązuje swoją datą do przedwojennych tradycji – Policja Państwowa została powołana ustawą Sejmu II Rzeczypospolitej z 24 lipca 1919 r.

Źródło: prezydent.pl