Prezydent na uroczystościach związanych z 53. Marszem Szlakiem I Kompanii Kadrowej - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

06.08.2018

Prezydent na uroczystościach związanych z 53. Marszem Szlakiem I Kompanii Kadrowej

Prezydent Andrzej Duda wziął w niedzielę udział w obchodach związanych z wymarszem legendarnej kadrówki, która dała początek Legionom Polskim. W poniedziałek rano na krakowskich Oleandrach wygłosił przemówienie podczas inauguracji 53. marszu szlakiem kadrówki.

- Budujemy silną Polskę, która staje się silniejsza z dnia na dzień i wierzę, że będziemy to czynili dalej - mówił Andrzej Duda w niedzielę wieczorem podczas uroczystego capstrzyku pod kopcem Piłsudskiego w Krakowie.

Prezydent podkreślił, że kopiec Piłsudskiego to niezwykłe miejsce, które poświęcone jest zarówno marszałkowi, jak i wszystkim legionistom.

- To niezwykły symbol tamtego czasu, ale i niezwykły symbol trwania Rzeczypospolitej, symbol wielkości także osoby Marszałka Józefa Piłsudskiego, Ojca Niepodległości po to, żeby z jednej strony nigdy nie zapomniano, ale z drugiej strony po to, żeby pokazać także i potencjał tej Polski, tej wiary, tego przeświadczenia o budowaniu i konieczności ciągłego budowania silnego państwa - mówił Prezydent.

 

Zobacz także: Wystąpienie Prezydenta pod kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie

 

- Kiedy stałem tutaj i patrzyłem na ten kopiec, pomyślałem sobie - on pokazuje kondycję naszego społeczeństwa i państwa naszego. Kiedy Polska staje się coraz silniejsza, piękniejsza, wolna, niepodległa, dumna - kopiec jest piękny, tak jak wtedy, kiedy go zbudowano i tak jak wygląda dzisiaj - dodał.

 

 

Prezydent wspominał również pożegnania ostatnich legionistów, w których brał udział jako harcerz.

- Oni szeptali, mówili młodym: „musicie walczyć o wolną Polskę”, tak jak szeptali to wcześniej młodym, którzy potem zostali powstańcami warszawskimi, partyzantami. To była ta nasza polska rzeczywistość" - powiedział Andrzej Duda.

- Dziękuję wam, że ona trwa, że nadal się szepcze „nigdy nie możecie się zgodzić na niewolne państwo, musicie czynić wszystko, żeby budować silną Polskę”. Dzisiaj to się dzieje, budujemy silną Polskę, ona się staje silniejsza z dnia na dzień. Wierzę w to, że będziemy to czynili dalej, razem z wami - dodał.

Kopiec Piłsudskiego na wzgórzu Sowiniec usypano w latach 1934-37. Budowę z inicjatywy Związku Legionistów Polskich rozpoczęto 6 sierpnia 1934 r., w 20. rocznicę wymarszu z krakowskich Oleandrów I Kompanii Kadrowej. W jego usypywaniu uczestniczyli ludzie z całej Polski i w całym kraju zbierano fundusze na ten cel.

Kopiec Marszałka Józefa Piłsudskiego w Krakowie jest największym kopcem w Polsce. Ma 35 metrów wysokości (najbardziej znany kopiec Kościuszki jest o niecały metr niższy) i 111 metrów średnicy u podstawy.

Wcześniej Prezydent uczestniczył we mszy św. na Wawelu oraz złożył kwiaty przy grobach Józefa Piłsudskiego, a także Lecha i Marii Kaczyńskich. Prezydentowi podczas niedzielnych uroczystości towarzyszyli ministrowie Wojciech Kolarski i Andrzej Dera.

 

 

 

Niedzielna msza na Wawelu została odprawiona w intencji Ojczyzny oraz Marszałka Józefa Piłsudskiego i jego żołnierzy. Ks. Robert Tyrała w homilii w katedrze wawelskiej przypomniał słowa Karola Wojtyły, który mówił, że wolność trzeba stale zdobywać. Duchowny podkreślił, że patriotyczny zryw 6 sierpnia 1914 r. – kiedy na rozkaz Piłsudskiego z krakowskich Oleandrów wyruszyła I kadrówka – był dla wolności umiłowanej ojczyzny. Zryw 6 sierpnia 1914 r. – mówił ks. Tyrała – wymarsz kadrówki i obalenie słupów granicznych państw zaborczych w Michałowicach, dały wolność.

Mszę poprzedził przemarsz uczestników tegorocznego 53. Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej - trasa pochodu wiodła z krakowskich Oleandrów na wzgórze wawelskie.

Krakowskie Oleandry, niedaleko Błoń, są miejscem, z którego 6 sierpnia 1914 r. wyruszyła I Kompania Kadrowa Józefa Piłsudskiego, zwana kadrówką. I Kompania była pierwszym od zakończenia powstania styczniowego regularnym oddziałem armii polskiej i przyczyniła się do odzyskania niepodległości w 1918 r.

Dla upamiętnienia tego wydarzenia od ponad 50 lat odbywa się Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Co roku bierze w nim udział kilkuset ochotników, w tym wielu harcerzy, uczniów szkół noszących imię Józefa Piłsudskiego i żołnierzy z jednostek Wojska Polskiego.

 

Zobacz także:

Wystąpienie Prezydenta RP podczas uroczystego apelu przed rozpoczęciem 53. Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej z Oleandrów

Prezydent podpisał ustawę ustanawiającą Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości

 

Obchody związane z 53. Marszem Szlakiem I Kadrowej, który przypada w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, trwają w Krakowie od soboty. Są to wydarzenia kulturalne oraz apele pamięci w miejscach związanych z Piłsudskim i czynem niepodległościowym.

Prezydent Duda uczestniczył w obchodach także w poniedziałek - rano na krakowskich Oleandrach wygłosił przemówienie podczas inauguracji 53. marszu szlakiem kadrówki.

 

 

Następnie Prezydent udał się do Muzeum Narodowego, gdzie podpisał ustawę o ustanowieniu Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości. 

 

 

Wieczorem na fasadzie pałacu prezydenckiego została wyświetlona okolicznościowa iluminacja upamiętniająca przemarsz I Kompanii Kadrowej.

 

Źródło: PAP. prezydent.pl