Święto Lotnictwa Polskiego - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

24.08.2018

Święto Lotnictwa Polskiego

W piątek w Dęblinie trwają uroczystości z okazji setnej rocznicy powstania lotnictwa wojskowego. W liście odczytanym przez szef BBN Pawła Solocha Prezydent RP zaznaczył, że lotnictwu wojskowemu należne jest troskliwe wsparcie ze strony państwa i m.in. stąd propozycja przedstawiona podczas Święta Wojska Polskiego dotycząca zwiększenia wydatków na obronność do 2,5 proc. PKB do 2024 r.

Pochylamy głowy przed patriotyzmem i poświęceniem żołnierzy spod znaku biało-czerwonej szachownicy, którzy złożyli Polsce ofiarę życia - napisał w liście do uczestników obchodów setnej rocznicy powstania lotnictwa wojskowego prezydent Andrzej Duda.

"Naszym państwowym godłem jest dumny orzeł, król przestworzy. Ten symbol, tak drogi wszystkim Polakom, pozostaje szczególnie ważny dla polskich lotników" - napisał prezydent w liście odczytanym podczas uroczystości.

"Odkąd odrodziła się suwerenna Rzeczpospolita, w jej służbie, broniąc naszych wolności i strzegąc bezpieczeństwa polskiego nieba, działają Siły Powietrzne. Patrioci, którzy pragnęli niepodległej Polski wywalczonej czynem zbrojnym rozumieli, że potrzebne są do tego nowoczesne środki potęgujące siłę naszego oręża" - ocenił prezydent.

Duda przypominał, że zalążki rodzimego lotnictwa wojskowego powstawały przy polskich formacjach w latach I wojny światowej. "Już 5 listopada 1918 r. polscy lotnicy wzbili się do pierwszego w naszej historii lotu bojowego" - napisał prezydent. Jak dodał, lotnictwo odegrało wielką rolę w wojnie polsko-bolszewickiej, znacząco przyczyniając się do zwycięstwa Polski.

"Energiczne działania mądrych państwowców, wizjonerów, rzutkich dowódców zaowocowały utworzeniem oficerskiej szkoły lotniczej najpierw w Grudziądzu, a potem tutaj, w Dęblinie, która szybko stała się jedną z najnowocześniejszych tego typu szkół na świecie" - podkreślił prezydent. Dodał, że żywiołowy rozwój polskiego lotnictwa nastąpił także dzięki rodzimej myśli technicznej.

Prezydent wskazywał, że polscy lotnicy wielokrotnie dowiedli swojego najwyższego kunsztu, czego symbolem pozostają sukcesy Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury. "Na zawsze zapisało się w historii męstwo polskich asów powietrznych okazane podczas wojny obronnej 1939 r., a potem we Francji i w Anglii. Polscy lotnicy zasłużyli się w zmaganiach nad Afryką Północną, w bitwie o Atlantyk, w lotach nad okupowaną przez Niemców Europą i na froncie wschodnim" - wyliczał prezydent. Duda ocenił, że polscy lotnicy wpłynęli na losy II wojny światowej, o czym świadczy historia Dywizjonu 303.

"Pochylamy głowy przed patriotyzmem i poświęceniem żołnierzy spod znaku biało-czerwonej szachownicy, którzy złożyli Polsce ofiarę życia" - podkreślił prezydent.

Stwierdził, że lotnictwu wojskowemu należne jest troskliwe wsparcie ze strony państwa. "W dużym stopniu właśnie to miałem na myśli, mówiąc w dniu święta Wojska Polskiego o potrzebie zwiększenia wydatków na obronność 2,5 proc. PKB do 2024 r." - zaznaczył Duda.

Złożył lotnikom gratulacje, wyrazy uznania i życzenia. "Życzę państwu bezpiecznej służby umacniającej siłę Rzeczpospolitej i codziennego w niej spełnienia" - dodał prezydent. (PAP)